Aktualizované: Pellegriniho vláda schválila zmeny vo voľbe ústavných sudcov, novelu o Policajnom zbore však vynechali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pellegrini
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 22. augusta, 14:59

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Vláda SR schválila návrh zmien pri voľbe ústavných sudcov, ktoré predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Rezort spravodlivosti však stojí pred neľahkou úlohou, pretože na schválenie zákona potrebuje koalícia aj hlasy opozičných poslancov. Meniť by sa mala napríklad veková hranica pre sudcov, ale tiež počet hlasov potrebných na ich zvolenie.

Kým opozícia žiada ústavnú väčšinu, koalícia zatiaľ predstavila iba väčšinový variant z celkového počtu poslancov Národnej rady SR, teda minimálne 76. V súčasnosti stačí na zvolenie konkrétneho kandidáta väčšina prítomných poslancov, najmenej však 39. Minister Gábor Gál pred časom priznal, že pokiaľ nový ústavný zákon nebude priechodný, je možná aj alternatíva, že by sa sudcovia volili ešte starým spôsobom.

Pellegrini vníma pripomienky odbornej verejnosti

Ústavný súd SR čaká na začiatku kalendárneho roka 2019 zásadná obmena, vymení sa totiž až deväť sudcov. Parlament tak musí zvoliť minimálne 18 kandidátov, z ktorých následne vymenuje prezident deväť. Ústavný súd spozná tiež meno nového predsedu či predsedníčky.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vníma pripomienky odbornej verejnosti pri tejto dôležitej téme, podľa jeho slov je však návrh ministerstva spravodlivosti lepším riešením, než sú súčasné pravidlá. „Tá úprava, ktorú sme dnes schválili, je určite lepšia a vytvára prísnejšie podmienky na ústavných sudcov ako tie, čo platia v súčasnosti. Rozhodujúce slovo má Národná rada SR a uvidíme, ako sa rozhodnú poslanci,“ uviedol Pellegrini.

Podľa ministerského návrhu budú musieť mať kandidáti na ústavných sudcov minimálne 45 rokov, za ich zvolenie bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“. Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku, alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi.

Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať aj motivačný list. Tento koaličný návrh predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, v návrhu si však vie ešte predstaviť zmeny.

Zmena súčasných požiadaviek na sudcov

Vlastné návrhy predstavilo aj 38 odborníkov z právnej obce. Signatári tejto iniciatívy, ktorí svoj návrh predstavili ešte pred Gálom, si myslia, že na zvolenie kandidáta by malo byť potrebných 90 hlasov, ak ich nezíska, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76 hlasov. Vek 40 rokov považujú za optimálny, aby nevyradili generáciu porevolučných právnikov. Požadujú aj verejné vypočutia a štvorročný cyklus voľby tak, aby sa nemohlo stať, že jeden parlament zvoli väčšinu sudcov.

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031. O zmene pravidiel voľby hovorí aj programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská. Koaličný návrh kritizoval aj prezident Andrej Kiska, ktorému NR SR zvolí 18 kandidátov, pričom on z nich deväť vymenuje.

„Návrh 38 odborníkov na zmenu voľby kandidátov na ústavných sudcov je dobrou príležitosťou aj na to, aby sa zmenili súčasné požiadavky na týchto sudcov a sudkyne. Tie súčasné nie sú dostatočnou ochranou pred zlými kandidátmi, túto príležitosť by sme nemali premrhať podpriemerným riešením,“ povedal koncom mája po tom, čo mu odborníci predstavili ich návrh. Kiska takisto rozhodne aj o predsedovi súdu.

Vážna odborná diskusia

Novelou zákona o Policajnom zbore, ktorá má meniť spôsob voľby prezidenta Policajného zboru alebo šéfa policajnej inšpekcie sa v stredu vláda zaoberať nebude. Ako po príchode na zasadnutie kabinetu uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, okolo ohlasovaných zmien je stále veľa diskusie a z odborných kruhov zaznievajú kritické hlasy.

„Naozaj sa vedie vážna odborná diskusia o tom, či zvoliť formu toho sedemročného obdobia a nejakým spôsobom zafixovania toho policajného prezidenta alebo aby to bolo nejakým spôsobom flexibilné, aby mal nový minister možnosť obklopiť sa ľuďmi, ktorým dôveruje,“ povedal premiér.

Podľa neho platí záväzok, že od 1. januára 2019 by mal byť šéf polície vyberaný novým spôsobom. To by podľa neho koalícia mala stihnúť, keďže parlament čakajú do konca roka ešte tri schôdze. „Chceme si nechať čas na diskusiu,“ dodal predseda vlády s tým, že cíti od odbornej verejnosti, že súčasný návrh nepovažujú za najšťastnejší.

Voľba prezidenta Policajného zboru

Podľa novely z Ministerstva vnútra SR by mal po novom policajného prezidenta menovať do funkcie minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie.

V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie bude musieť minister vnútra svoj návrh odôvodniť a následne ho bude musieť odobriť brannobezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru. V prípade schválenia novely zákona sa dotknú zmeny aj šéfa policajnej inšpekcie.

Funkčné obdobie riaditeľa bude sedem rokov, pričom tá istá osoba môže byť do funkcie vymenovaná iba raz. Nový policajný prezident ako aj šéf inšpekcie sú v prípade, že nedisponujú bezpečnostnou previerkou na stupeň „Prísne tajné“ povinní ju vykonať do 30 dní od vymenovania do funkcie.

Na novele začalo Ministerstvo vnútra SR pracovať po vládnej kríze v marci tohto roka, ktorej predchádzala vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Požadovanému odchodu Tibora Gašpara z postu šéfa polície predchádzala dvojnásobná výmena na poste ministra.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GálLucia ŽitňanskáPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SRSMER-SDÚstavný súd SR