Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur

Rokovanie vlády
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (vpravo) počas príchodu na výjazdové rokovanie 162. schôdze vlády SR v Stropkove. Stropkov, 25. jún 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský
  • aktualizované 25. júna, 19:42

STROPKOV 25. júna (WebNoviny.sk) –  Vláda SR na utorkovom zasadnutí v Stropkove prijala akčný plán tohto okresu, zaradeného medzi najmenej rozvinuté okresy.

V najbližších piatich rokoch sa v ňom zaviazala vytvoriť 261 pracovných miest. Ako po rokovaní informoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, nezamestnanosť by vďaka tomu mala klesnúť na zhruba sedem percent.

Investícia storočia

Z celkovej odhadovanej finančnej investície do roku 2023 takmer 73,855 milióna eur predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 68,942 milióna eur. Výška regionálneho príspevku má byť 1,945 milióna eur.

Vláda na rokovaní rozdelila v okrese 1,178 milióna eur zo zdrojov všeobecnej pokladničnej správy na podporu regiónu. Financiami podporila vyše 70 projektov obcí, ale aj škôl, občianskych združení, športových oddielov a cirkví. Najviac peňazí z celkového objemu ostane v okresnom meste.

Stropkov získal po stotisíc eur na výmenu technológie na zimnom štadióne, vybudovanie príjazdovej komunikácie do hnedého priemyselného parku s priamym napojením na cestu I. triedy a tiež na vybudovanie komunikácie spájajúcej ulice Nový riadok a Ul. akad. Pavlova, vďaka čomu sa sčasti odkloní doprava z frekventovanej cesty I/15.

Obchvat Stropkova, resp. preložka cesty I/15, je dlhodobo pripravovaný projekt, ktorý by vyriešil jeden z najpálčivejších problémov nášho mesta. Myslím si, že teraz je vhodný čas, aby sa pristúpilo k realizácii stavby. Mesto v uplynulom období splnilo všetky podmienky a v spolupráci so Slovenskou správou ciest je projekt pripravený na ďalšiu fázu,“ uviedol ešte pre rokovaním primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza.

Výstavba obchvatu Stropkova

Ako informoval premiér Peter Pellegrini, vláda prisľúbila na výstavbu obchvatu Stropkova 41 miliónov eur z financií, ktoré presunú z nevyčerpaných eurofondových prostriedkov na programy ministerstva dopravy.

Tento rok sa podľa premiéra v rámci tohto projektu pripravuje znalecké ohodnotenie pozemkov, na budúci rok sa budú vykupovať a upravovať sa bude projektová dokumentácia, samotná realizácia by mala byť v roku 2021 až 2022. „Toto strategické rozhodnutie, pokiaľ sa nám to podarí, je pre nás investícia storočia. Bude mať dosah na celkovú mieru zamestnanosti a kvalitu života v našom meste,“ dodal primátor.

Rokovanie vlády
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády pre investívie a informatizáciu Richard Raši počas výjazdového rokovania 162. schôdze vlády SR v Stropkove. Stropkov, 25. jún 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Mesto dostalo oproti pôvodnému plánu navyše prostriedky aj na zakúpenie externých defibrilátorov, ďalšie financie išli na rekonštrukciu a následné sprístupnenie veže farského kostola v Stropkove.

Do pôvodného zoznamu so 73 projektmi pribudli aj financie na rekonštrukciu priestorov Múzea tokajíckej tragédie v obci Tokajík, podpora pravoslávnej cirkvi vo Vyšnej Olšave, kde sa stavia pravoslávny chrám ako aj na riešenie havarijného stavu lávky v Nižnej Olšave.

Spomedzi obcí okresu poputuje najviac financií do obce Breznica, kde na obstaranie zariadenia obecnej a školskej kuchyne pôjde 32-tisíc eur. Ďalších 30-tisíc eur získa obec Bukovce na obstaranie konvektomatov a umývačky riadu pre základnú a materskú školu.

Problém čiernych stavieb

Premiér Pellegrini informoval aj o tom, že vláda poverila ministra životného prostredia a ministerstvo vnútra riešením akútneho problému týkajúceho sa čiernych stavieb v rekreačnej oblasti Domaša.

Na vodnej nádrži sa už niekoľko rokov občania a autority regiónu trápia množstvom čiernych stavieb, ako sú rôzne chatrče, búdy, rybárske chatky na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktoré nemajú žiadne povolenia a dodnes sa s tým nikto nevie vysporiadať,“ upozornil premiér.

Ministri majú pripraviť celkový návrh postupu odstraňovania čiernych stavieb na pozemkoch SVP na Domaši.

Tento dokument následne bude slúžiť ako nosný základný návrh postupu pre všetky štátne organizácie, mestá, obce a spoločné stavebné úrady, aby sme postupne vzorovo takto odstraňovali čierne stavby aj na ostatnom území Slovenska,“ dodal Pellegrini.

Dlhodobo vysoká miera nezamestnanosti

Dôvodom zaradenia Stropkova do zoznamu najmenej rozvinutých okresov bolo, že dlhodobo vykazuje vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá počas predchádzajúcich deviatich štvrťrokov presiahla 1,5-násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese 9,5 percenta bola ku koncu minulého roka výrazne vyššia ako bol priemer Prešovského kraja (8,6 percenta) a takmer dvojnásobne vyššia ako celoslovenský priemer (5 %), pričom takmer 40 percent nezamestnaných tvorili osoby so základným vzdelaním.

Naposledy ku koncu mája klesla nezamestnanosť v okrese na 8,27 percenta a dostala sa pod priemernú úroveň kraja (8,55). Celoslovenská nezamestnanosť je aktuálne na úrovni 4,88 percenta.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera je evidovaných v okrese 1 159 uchádzačov o zamestnanie, z toho je 448 so základným alebo neukončeným základným vzdelaním, ale aj vyše 700 stredoškolákov a vysokoškolákov.

V okrese evidujú 87 voľných pracovných miest. „Myslím si, že viacerí evidovaní na úrade práce majú reálnu šancu uchádzať sa o tieto miesta,“ uviedol Richter s tým, že pre nezamestnaných v okrese je k dispozícii pol milióna eur cez projekt Cesta na trh práce.

V stredu 26. júna vláda pokračuje výjazdovým rokovaním v Michalovciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováJán RichterPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR