Pellegriniho vláda schválila akčný plán okresu Bardejov, do regiónu pôjde vyše sto miliónov eur

Peter Pellegrini
Zľava v popredí: Predseda vlády SR Peter Pellegrini , primátor mesta Bardejov Boris Hanuščák a podpredseda vlády pre investívie a informatizáciu Richard Raši počas príchodu na výjazdové rokovanie 114. schôdze vlády SR v Bardejove. Bardejov, 4. júl 2018. Foto: SITA/ Viktor Zamborský
  • aktualizované 4. júla, 15:20

BARDEJOV 4. júla (WebNoviny.sk) – Vláda SR na stredajšom  výjazdovom rokovaní v Bardejove schválila akčný plán tohto okresu. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti do roku 2022 podporou vytvorenia 1 370 nových pracovných miest.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022 vo výške minimálne 169 miliónov eur sa predpokladá krytie z verejných zdrojov 94 miliónov eur, z európskych štrukturálnych fondov má byť použitých 60,9 milióna eur. Výška regionálneho príspevku bude 3,765 milióna eur. Ministri na rokovaní vyčlenili aj milión eur na podporu regiónu.

Štyri hlavné oblasti

Podpora má podľa akčného plánu byť nasmerovaná do štyroch hlavných oblastí. Tou prvou je rozvoj regionálnej ekonomiky a inovácií, druhou vzdelávanie a adaptácia pracovnej sily na potreby trhu, ďalšou budovanie infraštruktúry, zvýšenie kvality a dostupnosti služieb a štvrtou starostlivosť o životné prostredie.

Ako po rokovaní vlády informoval premiér Peter Pellegrini, stále je v hre zdvojnásobenie výroby v spoločnosti Kamax, ktorá sa zaoberá výrobou vysokopevnostných spojovacích materiálov pre automobilový priemysel. Firma môže podľa premiéra zamestnať ďalších sto ľudí s dobrými platovými podmienkami.

„Priemerný plat robotníckej profesie v tejto firme dosahuje 1 000 eur, čo je nadpriemer nielen mzdy v Prešovskom kraji, ale v rámci robotníckych pozícii aj na Slovensku. Je preto žiaduce, aby sme podporili takúto investíciu,“ uviedol Pellegrini.

Rozšírenie závodu

Nemecká spoločnosť v októbri minulého roka avizovala rozšírenie svojho existujúceho závodu, ktorý v meste funguje už od roku 2009. Predstavitelia vlády vtedy informovali o 55-miliónovej investícii, ktorá by v dvoch etapách priniesla vznik 125 vysokokvalifikovaných pracovných miest. Rozširovanie avizovali v dvoch etapách, najskôr v roku 2021 a potom v roku 2025.

Ako dodal premiér, spoločnosť rokuje s ministerstvom hospodárstva o poskytnutí investičnej pomoci. „Rokovania sú komplikované, lebo predstavy spoločnosti sú trochu vyššie, ako je predstava štátu. Ale uistil som predstaviteľov regiónu, že vláda urobí všetko preto, aby rokovania dopadli úspešne a aby sme mohli v krátkej dobe oznámiť rozšírenie závodu, pričom nejde len o zdvojnásobenie počtu zamestnancov, ale ide aj priestorovo o zdvojnásobenie celej fabriky,“ dodal premiér s tým, že zároveň prebiehajú rokovania aj s ďalšími investormi o poskytnutí investičnej pomoci, ktoré po stanovení zákonných povinností budú podporené.

Na podporu tradície obuvníctva chce vláda aj naďalej využívať nákup ochranných pomôcok a obuvi bezpečnostnými zložkami štátu z miestnej fabriky, ktorá ich vyrába. Vďaka tomu by podľa Pellegriniho mohlo v bardejovskej spoločnosti Obuv-Špeciál, spol. s r. o., vzniknúť ďalších 50 pracovných miest.

Dotácie na regionálne projekty

Ministri na rokovaní vyčlenili aj milión eur na podporu regiónu, ktorý rozdelili na 69 projektov obcí, občianskych združení, múzeí a farností okresu. Najviac peňazí získala Oblastná organizácia cestovného ruchu Šariš – Bardejov, ktorá dostane na revitalizáciu detského ihriska na nábreží Tople 190-tisíc eur.

Mesto Bardejov získalo tri dotácie v celkovom objeme 310-tisíc eur. Z toho 120-tisíc je určených na 1. etapu revitalizácie severnej časti nábrežia rieky Topľa v Bardejove, 100-tisíc eur pôjde na oplotenie športového areálu nábrežia a zvyšných 90-tisíc eur ide na realizáciu inžinierskych sietí hnedého priemyselného parku v meste.

„Park bol dlhodobo zaznávaný. V tejto chvíli v tomto parku však pracuje už viac ako 500 zamestnancov. Do konca tohto roku predpokladám obsadenie všetkých priestorov a o sto percent zvýšenie počtu zamestnancov ako predpokladal projekt,“ uviedol primátor mesta Boris Hanuščák. Z ďalších dotácií obec Kľušov dostane na rekonštrukciu strechy na budove obecného úradu 20-tisíc eur. Rovnakú sumu získala aj obec Hažlín na odstránenie havarijného stavu strechy a fasády na budove základnej školy.

Návratná pôžička mestu Bardejov

Vláda navyše oproti pôvodnému plánu schválila mestu Bardejov aj návratnú pôžičku 800-tisíc eur na dobudovanie športového areálu s krytou plavárňou na sídlisku Pod Vinbargom, ktorý je súčasťou tamojšej školy.

Podľa premiéra pôjde o pôžičku s výhodnými podmienkami a primeranou dobou návratnosti, aby ju mesto dokázalo postupne splácať zo svojho rozpočtu. Ako dodal primátor Bardejova Boris Hanuščák, problém s dostavbou rieši mesto už od ukončenia budovania sídliska pred 30 rokmi.

„Už do toho štát i samospráva peniaze dali, ale na komplexnú úpravu toho, aby sídlisko takúto občiansku vybavenosť dostalo, to nestačilo. Za nečakanú pomoc sme preto vďační,“ uviedol primátor.

Ministri hovorili aj o ochrane pamiatok UNESCO, medzi ktoré od roku 2000 patrí aj centrum Bardejova. Premiér upozornil, že mestá s týmto štatútom musia vynakladať značné zdroje na vykupovanie pozemkov z rúk súkromných vlastníkov, preto im v tom chce pomôcť.

Vysoká miera nezamestnanosti

„Pozrieme sa pri tvorbe štátneho rozpočtu na rok 2019, akým spôsobom sme vyčlenili prostriedky pre slovenské mestá, ktoré sú nositeľmi UNESCO a navýšením týchto príspevkov sme podporili aj mestá ako Bardejov, Levoča, Banská Štiavnica, aby na budúci rok mohla pokročiť obnova pamiatok, ktoré nesú pečať UNESCO,“ uviedol Pellegrini, podľa ktorého je to dôležité najmä pre rozvoj cestovného ruchu.

Okres Bardejov bol Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do zoznamu najmenej rozvinutých okresov zaevidovaný 20. októbra 2017. Dôvodom zaradenia okresu Bardejov medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti.

Jej výška sa v roku 2016 pohybovala na úrovni 16,8 percenta, kým v tom istom roku bola priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku 8,8 percenta. Podľa aktuálnej štatistiky ústredia je ku koncu mája tohto roka miera evidovanej nezamestnanosti v okrese na úrovni 10,24 percenta a disponibilný počet uchádzačov o zamestnanie je 4 107 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini