Pellegriniho znepokojuje konflikt Ruska a Ukrajiny, vojna podľa Ondrejcsáka naberá novú dimenziu

Róbert Ondrejcsák
Premiér Peter Pellegrini (vľavo) a štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Foto: SITA/koláž WBN

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Premiéra Petra Pellegriniho vážne znepokojujú informácie, ktoré prichádzajú z Kyjeva. Ako uviedol na svojej facebookovej stránke, „politické vyjadrenia ako stanné právo, plná bojová pohotovosť, či vyhlásenie vojnového stavu znepokojujú nielen medzinárodnú verejnosť, ale aj nás, priamych susedov Ukrajiny. Toto nie sú dobré správy.

Premiér si úprimne želá, a myslí si, že hovorí v mene každého občana, aby sa vyhrotená situácia upokojila. Nikto si podľa neho neželá ozbrojený konflikt a dodal, že na diplomatickej úrovni je potrebné urobiť všetko pre zachovanie pokoja v Európe.

Rezort zahraničia vyzýva na sprístupnenie prielivu

K napadnutiu ukrajinských lodí v Azovskom mori sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. Ten považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné. Podľa prezidenta je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu.

Slovenská republika neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, pripomenul. To pripomenul aj rezort zahraničia, ktorý vyzýva Ruskú federáciu na umožnenie voľného prístupu cez Kerčský prieliv a k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora v súlade s medzinárodným právom.

Slovensko zároveň vyzýva Kyjev aj Kremeľ k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia. „Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme, v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne,“ píše sa ďalej vo vyhlásení s tým, že Slovenská republika v januári 2019 preberá predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a citlivo vníma konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou.

Rusko eskaluje konflikt s Ukrajinou

Na situáciu reagoval aj štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd). Rusko podľa neho otvoreným útokom na ukrajinské lode dramaticky eskaluje konflikt s Ukrajinou. „Po ilegálnej anexii Krymu a vojenských operáciách na východe Ukrajiny tým vojna získava novú dimenziu. Snáď to prebudí do reality aj tých, ktorí stále snívajú o večnom priateľstve s Moskvou či o budovaní ´mostov´ medzi východom a západom. Mimochodom, most nad Kerčským prielivom, v blízkosti ktorého sa agresívne kroky odohrali, bol tiež postavený v rozpore s medzinárodným právom,“ uviedol na svojom facebookovom profile Ondrejcsák.

Na útok reagovali aj opozičné strany SaS a OKS, pričom útok odsúdili, vyzvali Moskvu na ospravedlnenie sa Ukrajine a uviedli, že tento akt ruskej agresie iba potvrdzuje, že neexistuje žiadny dôvod na rozmrazenie sankcií, ktoré voči putinovskému Rusku prijala Európska únia. Agresiu odsúdilo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a pripomenulo, že Ukrajina je pre Slovensko strategický partner, pričom jej stabilita, rozvoj a územná celistvosť je naším dôležitým záujmom. Zároveň upozornili, že SR doposiaľ nemá aktualizovanú Bezpečnostnú ani Obrannú stratégiu, v ktorej sa Rusko spomína ako bezpečnostná hrozba.

Incident zvýšil napätie

Situácia v Kerčskom prielive sa vyostrila, keď sa cezeň snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora a zaútočilo na ne ruské námorníctvo. Rusko tvrdí, že prieliv dočasne uzatvorilo, ale Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dva ukrajinské delové člny Rusi strieľali a všetky tri lode nakoniec zadržali. Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov Rusi zadržali 23 námorníkov, pričom šesť pri incidente utrpelo zranenia, dvaja z nich vážne. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zranenia utrpeli traja ľudia.

Incident zvýšil napätie, ktoré sa medzi krajinami vystupňovalo po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a podpore separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Obe krajiny sa navzájom obviňujú z nedeľňajšieho incidentu. Ukrajinskí poslanci budú dnes v tejto súvislosti hlasovať o vyhlásení stanného práva. Na deeskaláciu napätia vyzvali Moskvu a Kyjev viacerí predstavitelia medzinárodnej komunity vrátane Severoatlantickej aliancie (NATO) či Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPeter PellegriniRóbert Ondrejcsák