Penaltový rozstrel vo finále ME vo futbale 2020 sledovalo v televízii najviac Britov od pohrebu princeznej Diany

ME vo futbale 2020 (finále): Taliansko - Anglicko
Taliansky reprezentant Andrea Belotti v penaltovom rozstrele neprekonal anglického gólmana Jordana Pickforda. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Facundo Arrizabalaga/Pool via AP.

Veľká Británia má približne 66 miliónov obyvateľov a takmer polovica z nich v nedeľu večer sledovala v televízii finále majstrovstiev Európy vo futbale, v ktorom Angličania v penaltovom rozstrele nestačili na Talianov.

Podľa BBC si záverečný rozstrel nenechalo ujsť 30,95 milióna Britov, počas zápasu bol divácky priemer o čosi nižší (29,85 milióna). Briti tvrdia, že je to najvyšší podiel sledovanosti televízneho programu od roku 1997 a pohrebu vtedy zosnulej princeznej Diany. Tá bola vtedy jedna z najpopulárnejších osobností na Britských ostrovoch.

„Pre porovnanie finále Wimbledonu medzi Novakom Djokovičom a Matteom Berrettinom, ktoré sa hralo v nedeľu popoludní rovnako v Londýne, videlo v istom momente maximálne 7,8 milióna Britov. Ak by sme zostali pri futbale, najvyšší rating sledovanosti malo až doteraz semifinále majstrovstiev sveta 1990 medzi Anglickom a Nemeckom s 25,2 milióna divákmi. Aj vtedy Angličania prehrali po penaltovom rozstrele,“ pripomína portál BBC.

Zaujímavé je aj porovnanie s politickými reáliami. Prvé verejné vyhlásenie britského premiéra Borisa Johnsona o zavedení reštrikčných opatrení v boji s koronavírusom v marci 2020 videlo v televízii 27 miliónov Britov. „Mnohé školy v Anglicku dovolili v pondelok prísť deťom neskôr na vyučovanie, keďže finálový duel sa skončil až pred jedenástou hodinou večer londýnskeho času. Rátali s tým, že rodičia dovolia pozerať deťom futbal až do konca,“ informovali Briti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom