Peniaze od štátu nechce 5 registrovaných cirkví

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Veľkolepý mesačný spln
Silueta sochy anjela s krížom sa vypína na pozadí mesačného splnu. Nezvyčajne jasný spln dnes nadránom mohli pozorovať obyvatelia ruského Sankt Peterburgu. Mesačný spln v týchto dňoch púta pozornosť aj vo viacerých budhistických krajinách, kde sa počas neho oslavujú narodeniny Budhu. Foto: AP Photo/Dmitry Lovetsky

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Nie všetky registrované cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku žiadajú peniaze zo štátneho rozpočtu. Z osemnástich registrovaných cirkví odmieta štátnu dotáciu päť cirkví. Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu na platy duchovných a prevádzku ústredia si neuplatňujú z prevažne vieroučných dôvodov Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike, Kresťanské zbory na Slovensku, Novoapoštolská cirkev v Slovenskej republike, Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v Slovenskej republike a Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike. Novoapoštolská cirkev však už chce na budúci rok získať peniaze zo štátneho rozpočtu na prevádzku ústredia. Na chod cirkevného ústredia dostáva peniaze aj Cirkev adventistov siedmeho dňa – Slovenské združenie. V tejto cirkvi zvažujú, že požiadajú peniaze aj na platy duchovných. Rozhodnúť o tom by mali v novembri.

Adventisti majú vlastný systém financovania. Veriaci odovzdávajú cirkvi desať percent mesačného príjmu. Podľa predsedu cirkvi Karola Badínskeho s takýmto systémom majú dobré skúsenosti. Povinnosťou veriaceho je peniaze zaplatiť zboru. Ten financie odvedie na ústredie. To príspevky prerozdelí podľa potreby. Adventisti majú podľa posledného sčítania ľudu približne 3500 veriacich. Podľa Badínskeho má desaťpercentný príspevok zo zisku na cirkev pôvod v Biblii. Boh Izraelitom prikázal, aby každú desiatu časť odovzdávali na duchovné účely.

Badínsky potvrdil úvahy o peniazoch od štátu na platy duchovných v cirkvi. „Cirkev je súčasťou štátu a niečo v ňom vykonáva. Ponúka službu, ako je aj kultúra, zdravotníctvo, či šport,“ zdôvodnil úvahy pre agentúru SITA. Podľa neho adventisti odmietali peniaze od štátu najmä pre obavy z naviazania sa na štát s totalitnou ideológiou. Dnes už tieto obavy pominuli. Zároveň zdôraznil, že adventisti nie sú proti finančnej odluke cirkví od štátu. „Viaceré cirkvi sa však môžu dostať do existenčných problémov,“ upozornil. Podľa neho treba jasne povedať, čo nahradí štátny príspevok.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia