Peniaze z 2. piliera by sa mali investovať, navrhuje SDKÚ

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Peniaze z otvorenia 2. piliera, ktoré prinieslo vláde nečakaný príjem 411 miliónov eur, by sa podľa SDKÚ-DS nemali prejesť alebo minúť na predvolebné sociálne balíčky. Keď ich už vláda získala, mala by ich investovať do budúcnosti.

Dôchodkovému systému hrozí kolaps

„Nesúhlasili sme s otvorením 2. piliera, v ktorom si ľudia sporili na svoj budúci dôchodok. Poslanci za Smer však vyhoveli túžbe Roberta Fica a tak má štát k dispozícii 411 miliónov eur, s ktorými nepočítal. Dnes nastal čas, aby po chybnom rozhodnutí, ktorým otvorenie 2. piliera bolo, zvíťazil rozum. Peniaze budúcich dôchodcov sa preto musia zmysluplne investovať do budúcnosti,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

SDKÚ-DS považuje 2. pilier za jediný spôsob, ako si ľudia dokážu zabezpečiť dôstojný dôchodok. Pri demografickom vývoji je už dnes podľa Freša isté, že o 20, 30 alebo 40 rokov priebežný dôchodkový systém skolabuje. Preto je sporenie na súkromných penzijných účtoch jediným východiskom. „Napriek tomu je 2. pilier od jeho vzniku neustálym terčom politických útokov. Jeho tohtoročné otvorenie bolo ich súčasťou,“ konštatoval.

Peniaze by sa mohli odložiť

Vláda však vďaka tomu získala vyše 400 miliónov eur zo súkromných peňazí budúcich dôchodcov. Malo by byť preto jej povinnosťou tieto peniaze neprejesť, ale investovať do budúcnosti.

„Najrozumnejšie by bolo tieto zdroje investovať alebo odložiť, aby sa z nich o pár rokov mohla vyplácať časť penzií a tým sa predĺžila životnosť priebežného systému. Druhou možnosťou je použitie týchto peňazí na zníženie štátneho dlhu, ktorý aj tak v budúcnosti budeme musieť splatiť a ohrozuje vyplácanie dôchodkov. Treťou alternatívou je, že peniaze získané odchodom ľudí z 2. piliera by boli ako rezerva v prípade teoretického výpadku príjmov štátneho rozpočtu po znížení daní, ktoré navrhujeme,“ povedal predseda Sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaVláda SR