Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Bory, Penta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Budúca Nemonica Bory patriaca do Svetu zdravia, ktorú postaví Penta. Foto: facebook.com/PentaInvestments - koláž WBN

Penta neodmieta spoluprácu so štátom, ale nie v prípade budúcej nemocnice na Boroch

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Skupina Penta je otvorená spolupráci so štátom pri zlepšovaní poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave, ale nie vo forme majetkovej spoluúčasti v nemocnici na Boroch.

Uviedli to zástupcovia Penty, keď vo štvrtok predstavili podrobnosti o podobe novej nemocnice na Boroch. Penta chce nemocnicu dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou siete nemocníc Svet zdravia.

Najväčšia súkromná investícia

Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok a spustenie plnej prevádzky je naplánované na január 2022. Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.

Podľa generálneho riaditeľa siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimíra Dvorového má nemocnica poskytovať akútnu aj plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

„Chceme, aby sa zdravotná starostlivosť naozaj fokusovala okolo pacienta,“ povedal. Chcú prevziať zodpovednosť aj za najnáročnejších pacientov.

Šesť hlavných programov

Nemocnica plánuje zamestnávať vyše 1 200 ľudí, z toho bude približne 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľov. Mzdové odmeňovanie pracovníkov novej nemocnice bude podľa Penty konkurencieschopné nielen z hľadiska celoslovenského priemeru, ale aj v rámci Bratislavy.

„Chceme vytvoriť atraktívne podmienky na zamestnanie,“ povedal Vladimír Dvorový. Benefitom najmä pre ošetrovateľské pozície bude možnosť bývania v novej ubytovni a bytoch neďaleko nemocnice v časti Bory. S náborom zamestnancov chce sieť nemocníc Svet zdravia začať budúci rok.

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

Nadštandardne vybavený urgent

V novej nemocnici sa však budú liečiť aj všetky bežné choroby, čiže i cukrovka, vysoký krvný tlak alebo žlčníkové ťažkosti. Nemocnica bude v prípade potreby pripravená aj na zapojenie sa do národného transplantačného programu a podporovať chce i vedu a výskum.

Podľa Penty má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa má zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú.

Uurgentný príjem má byť v nemocnici nadštandardne vybavený a bude fungovať na princípoch uplatňovaných v anglosaských krajinách. Zdravotná starostlivosť sa bude v novej nemocnici poskytovať tzv. integrovaným spôsobom.

Pacient bude teda vopred vedieť, aké vyšetrenia a zákroky ho čakajú a všetky úkony mu nemocnica zabezpečí. Bude tak odbremenený od vyhľadávania špecialistu či vyšetrenia vo vlastnej réžii. Medicínska starostlivosť bude zároveň založená na zásade jeden lekár – jeden pacient.

To znamená, že počas celej doby hospitalizácie bude pacient vedieť, kto je jeho ošetrujúci lekár, ktorý zodpovedá za jeho liečbu od začiatku do konca.

Lieky nebudú predpisovať sestry

V novom zariadení budú aj technické inovácie, napríklad centrálna prípravovňa liekov. Lieky pre pacientov nebudú manuálne pripravovať sestry, ale lekári ich predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami a označí ho jedinečným QR kódom, aby nedošlo k zámene.

V podzemnom podlaží sa bude nachádzať celé technické zázemie pre systém modernej potrubnej pošty. Tá bude zabezpečovať rýchlu a bezpečnú prepravu či už odobratých vzoriek biologického materiálu, alebo vybraných liečiv.

Nemocnica získala právoplatné stavebné povolenie v júli minulého roka, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka by mal byť dostavaný železobetónový skelet.

Od vstupu do zdravotníckeho segmentu do konca roka 2018 investovala Penta do svojich zdravotníckych zariadení a poisťovne viac ako 190 miliónov eur. Financie vložila do rekonštrukcií nemocničných priestorov, obnovy zdravotníckych technológií, a tiež splatila nedoplatky prevzatých nemocníc na odvodoch, ktoré sama nevytvorila.

Odporúčané články

Výstavba nemocnice na Rázsochách je podľa OĽaNO nekonečný príbeh, Kalavská sa ostro ohradila Mužovi hrozí až päť rokov za mrežami, opitý napadol zdravotníka a ťažko ho zranil

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X