Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štefan hríb
Foto: SITA//Michal Burza
17. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Penta podporuje Hríbov .týždeň, Večer pod lampou preveria

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) preverí publicistickú reláciu Štefana Hríba Pod lampou venovanú médiám a ich vlastníctvu, ktorú na Dvojke RTVS vysielal vo štvrtok večer. Moderátor relácie, šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb v nej hovoril o téme „Sloboda slova 2014“.

.

Hostia – Dalibor Balšínek za české Echo 24, Tomáš Czwitkovics za Trend, Alexej Fulmek za Petit Press a Eva Hanáková za český Tablet Media odpovedali na otázky: „Je sloboda slova závislá na vlastníkoch médií? Prečo dochádza práve teraz k masívnej zmene vlastníctva? Sú ešte české a slovenské denníky a týždenníky dôležité? Má upadajúca tlač šancu bez bohatých majiteľov? Existujú už silné alternatívy k tradičným médiám?“.

Penta v diskusii nemala zástupcu

Reagovali tak na nedávnu kúpu viacerých médií na Slovensku investičnou skupinou Penta. Zástupca Penty v diskusii chýbal. Ako po relácii upozornil portál Omediach.com „po skončení relácie finančná skupina na svojom oficiálnom účte na Twitteri napísala: Štefan Hríb pozoruhodne moderuje dnešnú (štvrtkovú, pozn. red.) Lampu. Škoda, že zatiaľ nepovedal, že Týždeň už roky spolufinancuje Penta a Jaroslav Haščák“.

Hovorkyňa RTVS Dominika Šulková v piatok pre agentúru SITA v reakcii na zverejnené informácie uviedla, že „externého dodávateľa formátu žiadali, aby vyvinul snahu zabezpečiť účasť v diskusii aj pre zástupcov Penty. Všetky ďalšie medializované informácie súvisiace s vysielaním relácie Pod Lampou dňa 16. októbra si RTVS overí a na základe faktov prijme opatrenia“.

Hríb peniaze od finančnej skupiny nepoprel

„Nie je pravda, že Penta financuje .týždeň. Nie je pravda, že Penta .týždeň vlastní priamo alebo nepriamo. A vyhlasujem, že ani nikdy vlastniť nebude,“ uvádza sa vo vyhlásení Štefana Hríba k medializovaným informáciám, ktoré SITA poskytol Hríb. „Penta nie je v žiadnom akcionárskom vzťahu s týždenníkom .týždeň a ani nemieni do takýchto vzťahov vstupovať. Pán Haščák .týždeň podporuje čisto zo súkromných dôvodov, pretože ho považuje za kvalitné a nezávislé periodikum. Nikdy sme sa do obsahu .týždňa nepokúšali zasahovať, o čom najlepšie svedčí samotný obsah .týždňa, ktorý je silne kritický aj k samotnej Pente,“ uviedol pre SITA PR manažér a hovorca spoločnosti Penta Investments Martin Danko.

Fakt, že Jaroslav Haščák podporuje .týždeň, je podľa Danka v Pente pomerne známy. Ide o súkromnú aktivitu Jaroslava Haščáka, uviedol ďalej Danko s tým, že v minulosti .týždeň podporovali cez Nadáciu Penty. Podľa informácií SITA ide o podporu vo výške niekoľkých desiatok tisícov eur. „V poslednom roku išlo o odkúpenie nákladu .týždňa v počte 1000 kusov po dobu jedného roka. Tento náklad sa následne pravidelne distribuuje na slovenských gymnáziách pre študentov zdarma,“ informoval ďalej hovorca Penty. Podporu zo strany nadácie priznal v svojom vyhlásení aj Štefan Hríb.

Penta
Foto: pentagroup.com

Penta cez nadáciu podporila aktivity .týždňa

„Je pravda, že Nadácia Penta viackrát podporila naše projekty. Išlo o mediálne projekty venované kvalite verejnej ekonomickej diskusie, prednáškam zahraničných lektorov a školstvu. V minulosti sme v tejto súvislosti oslovili všetky najväčšie slovenské nadácie, niektoré projekty napokon podporila aj Nadácia Penta. Od roku 2009 dodnes ide o sumu zhruba 250-tisíc eur (náš obrat za tie roky je zhruba 7 miliónov eur). V tejto súvislosti pripomínam, že Nadácia Penta podporila v uplynulých rokoch aj mnohé iné kvalitné projekty nespochybniteľných subjektov ako je Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút, INESS či UNICEF,“ napísal Hríb v stanovisku pre SITA.

Hríb zároveň uvádza, že v roku 2013 si osobne Jaroslav Haščák v ich predplatiteľskej kampani objednal a zaplatil zauditovaných tisíc kusov a želal si, aby tieto výtlačky išli na najlepšie stredné školy, čo .týždeň splnil. „Napokon, v roku 2012 sme čerpali krátkodobý úver od Privatbanky, ktorý sme za pol roka riadne splatili,“ doplnil šéfredaktor týždenníka .týždeň a moderátor diskusie na RTVS Pod lampou.

Hríb priznáva stretnutia s Haščákom

Hríb v závere stanoviska priznáva, že s Jaroslavom Haščákom sa viackrát osobne a otvorene rozprával. „Za neprekročiteľnú hranicu sme si na začiatku definovali akékoľvek očakávania Penty smerom k obsahu .týždňa. Konštatujem, že to Jaroslav Haščák bezo zvyšku prijal. Preto sme v diskusii bez problémov pokračovali aj potom, čo dal .týždeň ako prvý priestor Tomovi Nicholsonovi na kľúčový text o Gorile a tiež po dlhoročných kritických článkoch našich investigatívnych redaktorov na adresu Penty. A myslím si, že v otvorenej diskusii budeme pokračovať aj potom, čo .týždeň jasne podporil dnešnú snahu redaktorov SME o nezávislosť a tiež po štvrtkovej kritickej Lampe,“ napísal Štefan Hríb.

Dodal že, „.týždeň nepovažuje finančné skupiny za zosobnené zlo, ale faktom je, že ostal jediným mienkotvorným tlačeným médiom, na ktoré nemajú finančné skupiny dosah. Uvedomujeme si túto zodpovednosť a budeme ju niesť“.

Odporúčané články

RTVS prinesie cyklus dokumentárnych filmov Paralelné životy O projekt novej nemocnice má záujem aj J&T či Penta

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...