Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Detský fond Slovenskej republiky
18. júna 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Pentagon inak?!

BRATISLAVA 18. júna (WBN/PR) – MIXklub má 10 rokov. Oslavujeme, bilancujeme a posúvame sa ďalej… Detský fond Slovenskej republiky cez nízkoprahové centrá MIXklub a MIXáčik, v lokalite v bratislavskej Vrakuni pri Pentagone, pomáha už 10 rokov deťom a mladým ľuďom zmysluplne tráviť voľný čas, pomáha zlepšovať ich sociálne zručnosti, rozširuje obzory, podporuje vzdelávanie a kreativitu a pomáha riešiť ich problémy. Ponúka alternatívu k tráveniu voľného času na ulici.

Na oslavu sme sa dôkladne pripravovali. Nakoľko hlavné aktivity boli naplánované v parku pri Pentagone, už niekoľko týždňov sme spolu s deťmi upratovali blízke okolie, maľovali a skrášľovali terasu pred klubom a pod. Oslavu 10. výročia Mixklubu spojenú s dňom detí sme pripravili na 17.6. Deti sa mohli tešiť zo skákacieho hradu, trampolíny a šmykľavky, na stanovištia so súťažami, bufet s odmenami, bábkové divadlo, živú hudbu, tanečné vystúpenie. Nemohla chýbať poschodová narodeninová torta. Ako podporný informačný materiál sme vydali Pentagonske noviny.

Mnohí sa pýtajú, prečo sme v roku 1998 k bratislavskému Pentagonu vo Vrakuni prišli. Vedeli sme že je tu veľká skupina detí, ktoré vyrastajú v zložitých podmienkach a trávia väčšinu času na ulici. A samozrejme každý z nás pozná, staré známe: Kto sa hrá, nehnevá! A kto sa nehrá…Od hry s deťmi na ulici pri Pentagone a na chodbách Pentagonu sa projekt postupne nabaľoval počtom detí, aktivitami, aj veľkosťou priestorov. V roku 2004 sme založili MIXklub – nízkoprahové centrum pre deti a mladých ľudí. V roku 2007 sme otvorili MIXáčik – nízkoprahové rodinné centrum. Kluby sme realizovali v prenajatých priestoroch.

Projekt sa výrazne posunul na vyšší stupeň v roku 2012, kúpou vlastných priestorov priamo v Pentagóne. V Pentagone sme začali a sem sme sa aj vrátili. Naše doterajšie aktivity boli prevažne zamerané na deti a klientov, ktorí navštevujú naše centrum. Uvedomujeme si však, že je dôležité, aby aj obyvatelia, ktorí nevyužívajú naše služby nás poznali, vedeli, aké sú naše ciele a prečo je dôležité, že tu sme. Našou túžbou je, aby aj táto lokalita pri Pentagone bola príjemným miestom pre život. A k tomu, potrebujeme podporu všetkých.

Foto: Detský fond Slovenskej republiky
Negatívne vnímanie Petagonu je čiastočne spojené s predsudkami, čiastočne je oprávnené. Ale situácia sa mení. Policajné štatistiky ukazujú, že napriek problémom v Pentagone, počet trestných činov sa v tejto lokalite znižuje. Ale akosi ľahšie sa šíria negatívne, ako pozitívne informácie. Ako dlho trvá kým sa predsudok zmení? Radi by sme pomohli meniť Pentagon a búrať predsudky. Naším mottom na ďalšie obdobie je: „Pentagon Inak!? Čo môžeme spolu urobiť?“

Projekt bol podporený hlavne: Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien, Programom švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie, Bratislavským samosprávnym krajom, GlaxoSmithKline a ďalšími partnermi za čo im veľmi ďakujeme.

Viac informácii o aktivitách Detského fondu Slovenskej republiky na www.dfsr.sk.

Odporúčané články

Už 25 rokov zlepšujeme životy detí na Slovensku Obývačka na ulici alebo čo môžeme spolu urobiť inak?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...