Penzie z druhého piliera Kaníka rozhorčili, radí sporiteľom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník odporúča žiadateľom o dôchodok z druhého piliera, aby neprijímali ponuky od životných poisťovní a svoje rozhodnutie o poberaní penzie z tohto systému tak odložili.

Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede, výška ponúkaných dôchodkov od životných poisťovní ho nepríjemne prekvapila. Ide podľa neho o sebecký a krátkozraký postoj životných poisťovní, ktoré hľadia len na svoj záujem maximalizovať zisk v krátkodobom horizonte.

Životné poisťovne neuvažujú strategicky

„Neuvažujú strategicky. Nastavili systém na súčasnú situáciu,“ povedal Kaník. Tento rok by podľa neho malo dôchodok z druhého piliera síce dostávať len približne tritisíc sporiteľov, tento počet však bude každoročne rásť. „Očakával som, že systém bude postavený na státisícoch klientov,“ tvrdí.

Bývalý minister práce a sociálnych vecí navrhuje urýchlene novelizovať zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Podľa Kaníka by sa malo zaviesť prechodné 5-ročné obdobie, počas ktorého by sa žiadateľom o dôchodok z kapitalizačného piliera umožnilo slobodne nakladať so svojimi penzijnými úsporami v prípade, ak pre nich nebude ponuka od životných poisťovní zaujímavá.

Počas týchto piatich rokov by podľa Kaníka trh s druhopilierovými dôchodkami narástol, životné poisťovne by mohli zmeniť svoj prístup k vyplácaným sumám a vytvoril by sa tým aj priestor na hľadanie primeraných regulačných opatrení voči životným poisťovniam.

Dôchodca, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Kaník považuje prístup životných poisťovní za neférový

Ako jedno z možných regulačných opatrení Kaník navrhuje to, aby sa suma dôchodkových úspor klienta po odrátaní primeraných nákladov rozložila na obdobie, ktoré nemôže byť dlhšie ako priemerný vek dožitia zvýšený o 20 percent.

Podľa neho vek dožitia po nástupe na dôchodok je v súčasnosti priemerne 19 rokov a táto hranica by sa tak posunula najviac o pätinu. Životné poisťovne však podľa Kaníka rozložili penzijné úspory klientov na tak dlhé obdobie, ako keby sa mali dožívať 90 rokov. Takýto prístup považuje poslanec za SDKÚ-DS za neférový.

„Metodika výpočtu dôchodkov Union poisťovne je plne v súlade s podmienkami licencie Národnej banky Slovenska a medzinárodne uznávanými poistno-matematickými princípmi pre doživotné dôchodky, čo v žiadnom prípade nemožno tvrdiť o metodológii Inštitútu finančnej politiky, od ktorej sa odvíjajú medializované tvrdenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.

Poisťovňa Union počíta s dlhším vekom dožitia

Prepočty v použitom priemernom veku dožitia 19 rokov na dôchodku sú podľa poisťovne Union nereálne. Tento údaj je podľa Smatanovej síce platný dnes, avšak vzťahuje sa na celú populáciu.

„Predpokladáme, že účastníci druhého piliera sa zložením od priemeru populácie líšia (životný štýl, väčšia starostlivosť o svoje zdravie) a poisťovne musia počítať s dlhším vekom dožitia,“ argumentuje poisťovňa Union. Navyše poisťovne musia podľa Smatanovej zohľadniť rastúci vek dožitia, keďže sa zaväzujú vyplácať dôchodok doživotne bez ohľadu na reálne trvanie vyplácania dôchodku.

„Príklad Holandska ukazuje, že vďaka väčšej pozornosti venovanej životnému štýlu rastie vek dožitia rýchlejšie ako doteraz, čiže je predpoklad, že ľudia v blízkej budúcnosti strávia na dôchodku výrazne viac rokov,“ dodala hovorkyňa poisťovne Union.

Kaník
Foto: SITA/Michal Burza

Zmenu žiada aj podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna

S požiadavkou na ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby už na januárovú schôdzu parlamentu predložil návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou by sa zmenili pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, prišiel v stredu podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.

Na tlačovej besede pritom Švejna poukázal na vyjadrenie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR, podľa ktorého sú ponúkané dôchodky z druhého piliera aj o štvrtinu nižšie, než férové. „Ministerstvo financií tak prizná verejne, že spôsob výplaty tak, ako to predstavilo ministerstvo práce, má tento dôsledok,“ povedal. Nízke penzie z druhého piliera podľa neho kritizujú aj viacerí odborníci na dôchodky. „Ja som vedel, že to bude zle, ale nevedel som, že to bude až tak zle,“ tvrdí podpredseda strany Most-Híd.

Dôchodky budú vyplácať tri poisťovne

Predstaviteľ strany Most-Híd zároveň upozornil na to, že podľa medializovaných informácií bude poisťovňa Union vyplácať dôchodky z druhého piliera pri penzijných úsporách vo výške minimálne 2100 eur, poisťovňa Generali ponúkne penziu z druhého piliera pri úsporách najmenej 3500 eur a poisťovňa Allianz pri nasporených prostriedkoch v sume 4700 eur.

Ak má niekto dôchodkové úspory v sume do 3500 eur, tak mu ponuku na vyplácanie dôchodku dá podľa Švejnu len jedna poisťovňa. „Jediná možnosť zmeny tohto stavu je umožniť ľuďom čerpať si peniaze z vlastného účtu,“ dodal Švejna.

Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera zatiaľ požiadalo 91 osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan ŠvejnaĽudovít Kaník