Pestrá paleta noviniek prináša aj Affleckovu oscarovú nádej

Argo_Affleck
Ben Affleck ako Tony Mendez vo filme Argo Foto: Warner Bros. Pictures

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Sériu novembrových filmových premiér uzavrie vo štvrtok pätica noviniek – triler Argo, krimi komédia Sedem psychopatov, španielsky krimi triler Niet pokoja pre bezbožných, horor Návrat do Silent Hill 3D a animák Legendárna partia. Do ponuky filmových klubov pribudne dráma Konečná uprostred cesty (2011).

Nádej na oscarovú nomináciu pre Bena Afflecka

Triler Argo v réžii Bena Afflecka je jedným z najočakávanejších filmov tohto roka. Novinka, v ktorej známy herec stvárnil hlavnú rolu, je inšpirovaná skutočnými udalosťami.

Podľa viacerých filmových kritikov by pritom držiteľ Oscara za scenár filmu Dobrý Will Hunting (1997) mohol za film Argo získať svoju prvú oscarovú nomináciu v režisérskej kategórii.

Scenár napísal Chris Terrio podľa článku Joshuu Bearmana.

Skupina iránskych študentov obsadila 4. novembra 1979 americké veľvyslanectvo v Teheráne. Zajali 52 ľudí, ktorých držali 444 dní v zajatí.

Uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom ujsť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora.

Aby mohli USA dostať týchto šesť diplomatov späť domov, vymyslel Tony Mendez (Ben Affleck) plán prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. Kvôli vierohodnosti vznikol aj scenár filmu nesúci názov Argo.

Snímka, v ktorej si zahrali aj Bryan Cranston, John Goodman, Scoot McNairy, Clea DuVall, Kyle Chandler, Victor Garber, Rory Cochrane, Tate Donovan, Joseph Stafford, Kerry Bishé, Christopher Denham alebo Alan Arkin, už stihla získať cenu pre najlepšie herecké obsadenie na Hollywoodskom filmovom festivale.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 73% (134 hodnotení)

www.imdb.com: 8,3 z 10 (hodnotenia 37 282 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 95% (240 recenzií) / používatelia – 94% (71 808 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 86% (45 kritikov) / používatelia – 8,5 (202 hodnotení)

Krimi komédia o scenáristovi, ktorému chýba inšpirácia

Sedem psychopatov
Foto: CBS Films, Chuck Zlotnick

Krimi komédia Sedem psychopatov režiséra a scenáristu Martina McDonagha získala cenu divákov v sekcii Midnight Madness tohtoročného filmového festivalu v Toronte.

Hlavný hrdina filmu, scenárista Marty (Colin Farrell), píše nový scenár, ale chýbajú mu nápady. Pomoc sa rozhodne hľadať u svojich kamarátov – výstredného a väčšinou nezamestnaného herca Billyho (Sam Rockwell) a silne nábožensky založeného Hansa (Christopher Walken), ktorý má za sebou pomerne pôsobivú kriminálnu minulosť.

Dvojica sa živí krádežami psov, ktoré po vypísaní odmeny vracajú ich bohatým majiteľom. S týmto spôsobom podnikania však nesúhlasí Billyho okúzľujúca priateľka Angela (Olga Kurylenko). Jej obavy sa potvrdia, keď unesú štvornohého miláčika psychopatickému gangstrovi Charliemu (Woody Harrelson).

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 76% (144 hodnotení)

www.imdb.com: 7,9 z 10 (hodnotenia 8 019 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 82% (161 recenzií) / používatelia – 81% (36 562 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 66% (42 kritikov) / používatelia – 7,7 (52 hodnotení)

Španielska novinka so šiestimi cenami Goya

Niet pokoja pre bezbožných
Foto: Film Europe

Španielsky krimi triler Niet pokoja pre bezbožných sleduje prípad trojnásobnej vraždy.

Skorumpovaný policajt Santos Trinidad (José Coronado) pije dlho do noci. Keď mu ale v prázdnom nočnom klube odmietnu viac naliať, zabije majiteľa podniku, barmanku i personál. Keď zistí, že na mieste bol svedok, ktorý unikol, vydáva sa ho nájsť a odstrániť.

V rovnakej chvíli začínajú sudkyňa Chacón (Helena Miquel) a detektív Leiva (Juanjo Artero) vyšetrovanie trojnásobnej vraždy. Čoskoro odhaľujú, že to, čo vyzeralo ako jednoduchý drogový prípad, skrýva nebezpečenstvo islamského terorizmu.

Snímka režiséra Enriqueho Urbizu, ktorý s Michelom Gaztambidem spolupracoval aj na scenári, získala šesť španielskych filmových cien Goya.

Španielska Akadémia filmových umení a vied film ocenila v kategóriách: Najlepší film, Réžia (Enrique Urbizu), Pôvodný scenár (Enrique Urbizu a Michel Gaztambide), Herec v hlavnej úlohe (José Coronado), Strih (Pablo Blanco) a Zvuk (Licío Marcos de Oliveira a Ignacío Royo-Villanova).

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 70% (79 hodnotení)

www.imdb.com: 6,4 z 10 (hodnotenia 1596 používateľov)

www.rottentomatoes.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

www.metacritic.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

3D návrat do desivého Silent Hill

Návrat do Silent Hill
Foto: Lionsgate

Mysteriózny horor Návrat do Silent Hill 3D režiséra a scenáristu Michaela J. Bassetta sleduje osudy Heather.

Heather Mason (Adelaide Clemens) a jej otec sú na úteku už odkedy bola malým dievčatkom. Doteraz sa im vždy darilo udržať si náskok pred temnými silami, o ktorých pôvode nemá Heather ani tušenia.

V deň jej osemnástych narodenín však otec záhadne zmizne a ju začnú prenasledovať desivé nočné mory.

Čoskoro pochopí, že v jej minulosti sa ukrýva temné tajomstvo a ak chce otca zachrániť, musí vstúpiť do démonického sveta, v ktorom môže zostať uväznená navždy.

V ďalších úlohách účinkujú napríklad Sean Bean, Radha Mitchell, Deborah Kara Unger, Kit Harington, Malcolm McDowell, Carrie-Anne Moss, Martin Donovan, Heather Marks alebo Erin Pitt.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 56% (300 hodnotení)

www.imdb.com: 6,1 z 10 (hodnotenia 7323 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 6% (50 recenzií) / používatelia – 43% (23 848 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 15% (13 kritikov) / používatelia – 5,8 (140 hodnotení)

Hrdinovia zachraňujú detskú radosť

Legendárna partia
Foto: Bonton film

Rodinný aníimovaný film Legendárna partia sleduje skupinu superhrdinov, ktorá sa dá dokopy, aby zastavila zloducha rozhodnutého vziať deťom na celom svete radosť zo života.

Scenár dobrodružného filmu režiséra Petera Ramseyho napísal David Lindsay-Abaire podľa predlohy Williama Joycea.

V pôvodnom znení hlasy filmovým hrdinom prepožičali hviezdy ako Chris Pine, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Jude Law alebo Isla Fisher. Do slovenských kín snímka prichádza v slovenskom znení, o ktoré sa postarali Vladimír Kobielsky, Ivan Romančík, Ján Koleník, Táňa Pauhofová, Miro Noga, Jakub Janák a ďalší.

Členmi legendárnej partie sú známi hrdinovia. Ich neformálnym šéfom je Santa, ktorý bohatierskym zjavom a správaním pripomína ruského kozáka. Jeho pomocníkmi nie sú iba škriatkovia, ale aj banda snežných mužov a krehkým protipólom je Zúbková Víla so svojou armádou minivíl. Partiu dopĺňajú Zajo, za ktorého drsným zjavom sa skrýva roztomilý zajko, a mlčanlivý pohodový Sandman.

Všetci spríjemňujú deťom život: na Vianoce im nosia darčeky, vymieňajú im vypadnuté zúbky za peniaze, schovávajú veľkonočné kraslice alebo ich každý večer uspávajú a ako bonus dodávajú pekné sny.

Všadeprítomnú idylu však kazí Tieň – bubák, ktorý sa schováva pod posteľou alebo v skrini a spiacim deťom prináša iba nočné mory. A tento Tieň sa rozhodne škrtnúť Veľkú noc, Vianoce aj kšeftíky s mliečnym chrupom.

Legendárni parťáci si vzápätí uvedomia, že na tohto nepriateľa sami nestačia a povolajú do svojich radov Jacka Frosta. Vysmiatemu chlapcovi, ktorý podpichuje ľudí mrazivými obrazcami na oknách a poľadovicou uprostred mesta, sa ale do záchrany sveta nechce.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 72% (21 hodnotení)

www.imdb.com: 7,5 z 10 (hodnotenia 2905 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 76% (95 recenzií) / používatelia – 84% (17 530 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 57% (34 kritikov) / používatelia – 8,0 (30 hodnotení)

Príbeh o smrti, ktorý je oslavou života

Konečná uprostred cesty
Foto: ASFK

Dráma Konečná uprostred cesty z nemecko-farncúzskej produkcie získala v roku 2011 cenu Un Certain Regard na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes.

Režíroval ju Andreas Dresen, ktorý sa spolu s Cooky Ziesche podieľal aj na scenári.

Novinka režiséra Dresena, ktorý sa venuje témam medziľudských a partnerských vzťahov, rozpráva príbeh manželov po štyridsiatke.

Simone (Steffi Kühnert) a Frank (Milan Peschel) sa práve s dvoma deťmi nasťahovali do nového domu. V rovnakom čase sa však dozvedia tragickú správu: Frank má rakovinu a neostáva mu veľa času.

Režisér analyticky, s citom pre detail sleduje priebeh choroby a nevšedným spôsobom spracúva tabuizovanú tému smrti a umierania. Scenár k autentickému filmu, ktorý diváka šokuje a zároveň ho provokuje, aby sa zamyslel, vznikal na základe improvizácie. Dialógy vznikli po dlhom prieskume medzi zástancami hospicov a ľuďmi s rovnakou skúsenosťou. Civilná snímka zachytáva bežné aj dramatické situácie, v ktorých nechýba optimistický náboj.

V ďalších úlohách účinkujú napríklad Ursula Werner, Talisa Lilly Lemke, Mika Nilson Seidel, Otto Mellies, Bernhard Schutz alebo Marie Rosa Tietjen.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 82% (199 hodnotení)

www.imdb.com: 7,4 z 10 (hodnotenia 466 používateľov)

www.rottentomatoes.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

www.metacritic.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

Informácie pochádzajú z webových stránok www.continental-film.sk, www.magicboxslovakia.sk, filmeurope.sk, www.forumfilm.sk, bontonfilm.sk a www.asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alec BaldwinHugh JackmanJán KoleníkJude LawSean BeanTáňa PauhofováTony Mendez