Aktualizované: Peter Mlynár dosiahol životný výsledok na ZOH 2018 v Pjongčangu

Peter Mlynár
Slovenský reprezentant v bežeckom lyžovaní Peter Mlynár. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 13. februára, 16:09

PJONGČANG 13. februára (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Peter Mlynár postupom do štvrťfinále v šprinte klasickou technikou dosiahol životný výsledok.

Vo Svetovom pohári či inom vrcholnom podujatí doteraz Mlynár len raz v kariére preklenul hranicu postupu z kvalifikácie do vyraďovacích jázd. Podarilo sa mu to na Silvestra 2011 v nemeckom Oberstdorfe, kde v klasickom šprinte skončil napokon osemnásty. Po postupe medzi 30 najlepších žiaril spokojnosťou, ale zároveň si uvedomoval, že preteky sa ešte neskončili.

Prelink

Mlynár sa predstavil vo štvrtom z piatich štvrťfinále. V konkurencii kvinteta Alexander Panžinskij (OŠR), Oskar Svensson (Švéd.), Emil Iversen (Nór.), Sebastian Eisenlauer (Nem.) a Len Väljas (Kan.) sa prišiel do cieľa s odstupom 7 sekúnd za víťazom Oskarom Svenssonom.

Je realista a vie, kam patrí

Čoskoro 30-ročný popradský rodák pred odchodom do Pjongčangu vyslovil želanie zabojovať o najlepšiu tridsiatku v šprinte klasickou technikou.

Vzhľadom na na to, že za ostatných 6 rokov skončil vo Svetovom pohári v šprinte najvyššie na 45. mieste pred necelým mesiacom v slovinskej Planici, jeho slová vyznievali ako trúfalosť. A to ešte na predchádzajúcich dvoch zimných olympiádach neprekročil ani hranicu prvej päťdesiatky (57. vo Vancouveri a 66. v Soči).

„Myslím si o sebe, že som realista a viem, kam patrím. Naozaj som pred touto olympiádou cítil, že by to na tú prvú tridsiatku mohlo vyjsť. Smola na vrcholných podujatiach sa so mnou ťahala od olympijských hier vo Vancouveri 2010. Brzdili ma zranenia, choroby, či technické problémy. Toto je prvýkrát, keď to zatiaľ prebieha bez problémov, teda aspoň pre mňa,“ hodnotil dobre naladený Mlynár v novinárskej mixzóne pre slovenské agentúry.

Na otázku, aká bola jeho prvá emócia po zhliadnutí svojho kvalifikačného výsledku, teda postupového 25. miesta, odpovedal: „Poskákal som si na lyžiach, aj pobúchal palicami. Konečne to vyšlo, toto je pre mňa veľký deň. Nie je to síce medaila, či umiestnenie v Top 10, ale zajazdil som to, na čo mám. A s tým som spokojný,“ referoval v dobrej nálade člen Športového klubu polície Vysoké Tatry.

Vo štvrťfinále „zaspal“ na štarte

Bežci na lyžiach v centre Alpensia absolvovali v každom zo svojich vystúpení 1381 m dlhý okruh a počas dvoch „kopčekov“ nastúpali 53 m.

Mlynár sa predstavil dvakrát. Po úspešnej kvalifikácii (25. priečka a čas 3:16,82 min) sa vo štvrťfinále zlepšil na 3:15,77 min, čo znamenalo celkové 23. miesto. V analýze svojho štvrťfinálového behu nezabudol pripomenúť, že „zaspal“ na štarte.

Chronológia jeho výkonu vyznela takto: „Bol som spočiatku jednoznačne posledný zo všetkých, no priebeh štvrťfinále to vôbec neovplyvnilo. Stratu na svojich piatich súperov som stiahol do 50, 60 metrov a zaradil som sa na tretie miesto. Z hlavného kopca som sa spúšťal na štvrtom mieste, celý som ho na ňom aj absolvoval. To bol môj zámer, aby som zostal v kontakte. V záverečnej zákrute po zjazde mal už Kanaďan viac síl. Silnejšie sa odrážal, ale nebolo to lyžami, tie som mal vynikajúco pripravené. On bol lepší, takže mi napokon patrí piate miesto, myslím si, že zaslúžene. Som spokojný, predsa len nepostupujem každý deň do tridsiatky, najmä nie na ZOH.“

Mlynár priznal, že pôvodne by si radšej vybral posledný piaty zo štvrťfinálových behov, ale vyfúkol mu ho iný pretekár. „Chcel som tam byť, lebo som tušil, že by mohol byť najpomalší a tak to aj bolo. Teoreticky by som ho teda vyhral, ale na to sa nehrá. Možno nabudúce,“ zasmial sa slovenský reprezentant.

V Pjongčangu má pred sebou ešte vystúpenia na 15 km voľne a tímšprinte voľnou technikou. „V skejtovej pätnástke, som nikdy neexceloval. Tímový šprint je zaujímavý, uvidíme, čo sa tam bude dať urobiť,“ uzavrel Mlynár.

ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Muži – šprint klasickou technikou

kvalifikácia: 1. Ristomatti Hakola (Fín.) 3:05,54 min, 2. Johannes Hösflot Klaebo (Nór.) +0,19 s, 3. Alexander Bolšunov (OŠR) +1,66, … 25. Peter Mlynár (SR) +8,28 – postúpil do štvrťfinále, … 57. Andrej Segeč (SR) +16,30, 62. Miroslav Šulek (SR) +20,20 – obaja nepostúpili

4. štvrťfinále: 1. Oskar Svensson (Švéd.) 3:08,77 min, 2. Emil Iversen (Nór.) +1,44 s, 3. Len Väljas (Kan.) +2,10, 4. Alexander Panžinskij (OŠR) +2,38, 5. Peter Mlynár (SR) +7,0, 6. Sebastian Eisenlauer (Nem) +7,45

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej SegečPeter Mlynár