Peter Sagan a Matej Tóth absolvovali najviac antidopingových testov, dopovali piati Slováci

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: facebook.com/PeterSagan/

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Najviac antidopingových testov spomedzi slovenských športovcov absolvovali v kalendárnom roku 2016 cyklista Peter Sagan (39 odberov) a chodec Matej Tóth (10).

Informovala o tom Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (SADA). Tá vlani vykonala viac ako 500 odberov.

Porušenia antidopingových pravidiel sa v roku 2016 dopustili piati slovenskí športovci, dva prípady sú ešte v štádiu riešenia.

Počet odberov sa z roka na rok zvyšuje

SADA sa vlani sústredila najmä na mimosúťažné testovanie vrcholových športovcov pred olympijskými hrami v Riu de Janeiro, futbalovej reprezentácie pred ME 2016, ako aj na súťažné a mimosúťažné testovanie rizikových športov.

Agentúra z roka na rok zvyšuje počet odberov moču. V roku 2014 to bolo 387, o rok neskôr 432 a vlani až 508.

„Až 311 odberov sme urobili vo vlastnej réžii, z toho 131 bolo počas súťaží a 180 mimo súťaží. Ďalších 197 sme robili v spolupráci s národnými a medzinárodnými zväzmi a federáciami. Išlo o podujatia nielen národného, ale aj európskeho a svetového významu. Z dôvodu konania olympijských a paralympijských hier sme testovali širší výber slovenských reprezentantov. Takisto sme pred odchodom na majstrovstvá Európy robili testy národnému futbalovému tímu,“ bilancuje vlaňajší rok riaditeľka SADA Žaneta Csáderová, ktorá ďalej informovala o zmene oficiálneho loga aj skratky inštitúcie.

Doteraz agentúra vystupovala pod slovenskou skratkou ADA SR (Antidopingová agentúra Slovenskej republiky), po novom je táto skratka odvodená od anglickej verzie – Slovak Anti-Doping Agency (SADA).

Najviac kontrolovali futbalistov

SADA vykonala najviac odberov moču vo futbale (49), nasledovali atletika (44), plávanie (28), rýchlostná kanoistika (21), ľadový hokej (18), kulturistika a fitness (18), zápasenie (14), vodný slalom a box (po 11), športová streľba (9).

SADA postupne získava skúsenosti aj s odbermi krvi a vytvára zázemie pre zvyšovanie ich počtu. V roku 2016 mierne stúpol počet odberov pre potreby biologického pasu športovca (ABP) i na zistenie rastového hormónu (GH). Spolu takýchto odberov agentúra vykonala 25.

Porušenia antidopingových pravidiel sa vlani na Slovensku dopustili hráči ľadového hokeja, kulturista a športovci naturálnej kulturistiky – celkovo išlo o päť prípadov. Dva prípady, v boxe a zápasení, sú ešte v štádiu vyšetrovania. Z pohľadu používania zakázaných látok boli nájdené kanabinoidy, anabolické látky, hormonálne a metabolické modulátory a peptidové hormóny. Medzi porušenia antidopingových pravidiel patrí aj odmietnutie dopingovej kontroly alebo manipulácia so vzorkami.

„Okrem štandardných testov moču alebo krvi v akreditovanom laboratóriu WADA robíme aj tzv. skríningové testy. Dokážu takmer okamžite odhaliť vybrané látky v moči, ktoré sú počas súťaže zakázané. Využívame najmä viacparametrové testy ‚Multi‘ a jednoparametrové testy ‚THC‘. Toto testovanie robíme najmä pri kolektívnych športoch, aj pri mládežníckych kategóriách. Kolektív a mládež sú totiž najviac rizikové pre užívanie spoločenských drog,“ ozrejmil lekár a dopingový komisár Ľubomír Gulán. Vlani agentúra udelila jednu terapeutickú výnimku pre zakázanú látku vilanterol.

Boj proti dopingu

SADA sa okrem testovania venuje aj osvete v súvislosti s bojom proti dopingu. Agentúra pripravila prednášku o rizikách dopingu aj pre slovenských hokejistov do 18 rokov, ktorí sa v úvode roka pripravovali na MS svojej kategórie v Poprade a Spišskej Novej Vsi.

„Prednášku antidopingovej agentúry sme si vyžiadali z viacerých dôvodov. Mladí športovci, a to nielen hokejisti, si totiž často neuvedomia, že doping môže ukončiť ich kariéru v podstate hneď na jej začiatku. V hokeji sa, našťastie, doping neobjavuje až tak často, napriek tomu treba stále myslieť napríklad na rôzne suplementy, ktoré hráči používajú. Športovec si nemusí v prvej chvíli uvedomiť, že doplnok stravy, ktorý si kupuje od kamaráta, môže byť kontaminovaný. Práve v tom vidím ja osobne veľké riziko. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú podľa mňa tieto prednášky dôležité,“ zdôraznil tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov v sezóne 2016/2017 Norbert Javorčík.

Novinka pre športovcov

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky priebežne aktualizuje internetový databázový systém ADAMS vytvorený Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA), ktorý okrem iného poskytuje informácie o jednotlivých športovcoch, miestach ich pobytu, dopingových kontrolách, terapeutických výnimkách (TUE) a prípadných sankciách voči športovcom.

V koordinácii s národnými športovými zväzmi je v ňom aktuálne zaradených celkom 122 reprezentantov v 47 športoch a disciplínach z 26 zväzov a federácií. Strieborný medailista z OH 2016, singlkanoista Matej Beňuš, tvrdí, že športovci musia pozorne sledovať informácie ohľadom zakázaných látok a dbať na presné zapisovanie do systému.

„Dopingové kontroly beriem už ako bežnú súčasť môjho života. Byť športovcom totiž nie je len chodiť na tréningy a súťaže, je to celý kolobeh vecí a činností, ktoré musia zapadnúť. Okrem toho, že so špecialistami konzultujeme stravu, musíme si študovať aj informácie ohľadom zakázaných látok,“ hovorí Matej Beňuš.

Novinkou je, že aj športovci môžu dať spätnú väzbu na dopingových komisárov. Iniciatíva vyšla od ADA SR a cieľom je skvalitnenie činnosti agentúry vzhľadom na štandardy ISO. Testovaných sa pýtajú, či neboli porušené ich práva, prípadné etické záležitosti, ide o tzv. „dotazníky spokojnosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej BeňušMatej TóthNorbert JavorčíkPeter Sagan