Peter Sagan bol počas prvého týždňa Vuelty aktívny, má na konte tri pódiové umiestnenia

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan v zelenom drese lídra bodovacej súťaže počas 4. etapy Tour de France 2018 z La Baule do Sarzeau (195 km). 10. júl 2018. Foto: archívne, SITA/AP.

SALAMANCA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Tretia cyklistická Grand Tour sezóny Vuelta a Espaňa má za sebou prvých deväť etáp a pretekári si v pondelok užívajú úvodný voľný deň v Salamance. Lídrom celkového poradia je priebežne Brit Simon Yates z Mitcheltonu-Scott, ktorý si rovnakú pozíciu vychutnal na májovom Giro d’Italia, kde však v samom závere vypadol z hry o prvenstvo.

Počas prvého týždňa 73-ročníka tradičného podujatia bol aktívny aj Peter Sagan. Úradujúci svetový šampión obsadil v etapách dve druhé miesta a raz bol tretí. V bodovacej súťaži mu to vynieslo priebežné druhé miesto o 18 bodov za Španielom Alejandrom Valverdem.

Vyrovnané čelo pretekov

Dvadsaťšesťročný Simon Yates je len druhým cyklistom v aktuálnej sezóne, ktorý si obliekol dres pre lídra pretekov na dvoch Grand Tour. Na talianskom Gire si ho užíval dlhých trinásť etáp, no napokon obsadil až 21. miesto. Do Španielska nepricestoval s víťaznými ambíciami a z doterajších výsledkov bol sám prekvapený.

„Neočakával som to. V deviatej etape som sa snažil len nasledovať ostatných favoritov a bol som iba tesne za Quintanom. Je to prekvapenie, ale pozitívne. Teraz si musím sadnúť s tímom, s ktorým prediskutujeme, čo budeme robiť s červeným dresom v nasledujúcich dňoch,“ povedal pre web Cycling News držiteľ dvanástich profesionálnych víťazstiev.

Situácia na čele celkového poradia je zatiaľ veľmi vyrovnaná a elitná desiatka je „natlačená“ v rozmedzí necelej minúty. Priebežný druhý Španiel Alejandro Valverde z Movistaru stráca jedinú sekundu a tretí je jeho tímový kolega Kolumbijčan Nairo Quintana s odstupom štrnástich sekúnd.

Výbornú štvrtú pozíciu si drží Nemec Emanuel Buchmann z Bory-Hansgrohe, ktorému dýcha na chrbát domáci cyklista Jon Izaguirre (Bahrain-Merida). V kontakte sú aj ďalší Kolumbijčania Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) s Miguelom Ángelom Lópezom (Astana).

Valverdeho dve prvenstvá

Pozoruhodné sú predovšetkým výkony 38-ročného Valverdeho, ktorý stále konkuruje najlepším v kopcoch a presadzuje sa aj v rýchlych záveroch etáp.

Na svojom konte má už dve víťazstvá, jedno tretie miesto a v priamom súboji dokázal pokoriť tiež Petra Sagana. Podarilo sa mu to v ôsmej etape s cieľom v Almadéne. Zaujímavosťou je, že Španiel figuruje na druhej priečke celkového poradia vďaka 26 bonusovým sekundám. Nebyť ich, klesol by na šiestu pozíciu.

„V Almadéne som nechcel vyhrať etapu, sústredil som sa predovšetkým na elimináciu časovej straty. V závere som však videl pred sebou Saganovo zadné koleso a bol som schopný ho predstihnúť. Viem, že som v dobrej forme, ale aj tak ma to prekvapilo,“ okomentoval svoj triumf po príchode do cieľa ostrieľaný pretekár Movistaru, šesťnásobný medailista z majstrovstiev sveta.

Sagan zrejme odstúpi

Úvodný týždeň ukázal pripravenosť jednotlivých lídrov na celkové prvenstvo, ale do boja o červený dres vnesie viac svetla nasledujúcich šesť dní. Druhý pretekový týždeň prinesie jednu rovinatú, dve zvlnené a tri horské etapy. Program vyvrcholí v nedeľu stúpaním k jazerám Covadonga.

Je pravdepodobné, že najnáročnejšie kopce už vynechá Peter Sagan, ktorý sa v Španielsku pripravuje na svetový šampionát. Jeden zo športových riaditeľov tímu Bora-Hansgrohe Ján Valach v rozhovore pre televíziu TA3 prezradil ešte pred štartom Vuelty, že žilinský rodák absolvuje približne desať až dvanásť etáp.

Sagan dosiahol v prvých deviatich dňoch tri pódiové umiestnenia. V tretej etape finišoval tretí za špičkovými špurtérmi Talianmi Eliom Vivianim a Giacomom Nizzolom. V siedmej etape bol síce najrýchlejším mužom hlavnej skupiny, ale v cieli ho prekonal o päť sekúnd Francúz Tony Gallopin, ktorý prekvapil pelotón únikom v poslednom kilometri.

Rovnako druhý skončil trojnásobný majster sveta aj o deň neskôr, keď ho v tesnej koncovke tesne prekonal Valverde. V celkovom poradí patrí jedinému slovenskému zástupcovi 116. miesto so stratou 1:08:56 h na Simona Yatesa, v bodovacej súťaži je priebežne druhý.

Viac k osobe Alejandro ValverdeJán ValachNairo QuintanaPeter SaganRigoberto UránSimon Yates