Peter Sagan je pred pretekmi Okolo Kalifornie 2019 motivovaný, chce zlepšiť rekord v počte triumfov

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP.


SACRAMENTO 11. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan jazdí desiaty rok medzi profesionálmi na ceste a desiaty rok nebude chýbať na pretekoch Okolo Kalifornie.

Jedno zo Saganových najobľúbenejších podujatí sa uskutoční v dňoch 12.- 18. mája a aj tento rok ho zaradili do prestížnej kategórie WorldTour. Organizátori 14. ročníka najväčších pretekov na západnom pobreží USA pripomínajú, že cyklisti počas siedmich etáp prekonajú 773 míľ, čo je v prepočte 1244 km.

Preteky ani raz nevynechal

Američania dali Saganovi prezývku „Kráľ Kalifornie v dôsledku jeho rekordných 16 etapových víťazstiev a jedného v celkovej klasifikácii. Zrodilo sa v roku 2015, keď ešte hájil farby tímu Tinkoff-Saxo a v celkovom hodnotení zdolal o 3 sekundy vtedy ešte málo známeho Francúza Juliana Alaphilippa.

„Od svojho vstupu do profipelotónu som ani raz nevynechal preteky Okolo Kalifornie. Je teda prirodzené, že toto podujatie sa mi spája s hŕbou krásnych spomienok. Kalifornia je jedna z mojich najobľúbenejších cyklistických destinácii,“ uviedol Peter Sagan v tlačovej správe organizátorov.

Trojnásobný svetový šampión nezabudol spomenúť, čo vravieva každý rok. A síce, že práve tieto preteky pre neho vhodne vypĺňajú medziobdobie medzi jarnými klasikami a letným vrcholom sezóny Tour de France.

„Prichádzam sem s tým, že vydám zo seba to najlepšie. Ak sa mi to podarí, budem spokojný. Motivácia navyše je pre mňa zlepšenie rekordu v počte víťazstiev,“ podotkol Sagan.

Vítajú ho s otvorenou náručou

Tohtoročné preteky Amgen Tour of California sa začnú v nedeľu 12. mája „rozbiehacou“ etapou so štartom aj cieľom v Sacramente s dĺžkou 143 km a rovinatým profilom. Na konci celkom určite prídu k slovu šprintéri.

Najdlhšia bude štvrtková 5. etapa na trase Pismo Beach – Ventur (218,5 km) so zvlneným profilom. Obávané stúpanie na Mount Baldy príde na rad v piatok 17. mája a bude cieľovým v tejto 127,5 km dlhej etape.

Počas takmer 8 km stúpania s priemerným sklonom 8,8 % sa cyklisti vyštverajú do výšky 1959 m. Náročná bude aj záverečná etapa zo Santa Clarity do Pasadeny (141 km). Vrcholiť bude síce na rovinatých okruhoch v Pasadene, ale cestou tam cyklisti absolvujú dve kategorizované stúpania Angeles Forest Highway a Upper Big Tujunga.

Sagan sa napriek viacerým kopcom na trase 14. ročníka pretekov teší na prostredie a ľudí, ktorí ho rok čo rok vítajú takpovediac s otvorenou náručou. „Milujú cyklistiku a sú to otvorení entuziasti. Fandia nielen mne a domácim pretekárom, ale všetkým bez ohľadu na štátnu čí tímovú príslušnosť. Aj preto sa v Kalifornii cítim ako doma. Je pre mňa niečo ako druhý domov,“ skonštatoval Sagan.

Baška bude mať v Kalifornii premiéru

V sedemčlennej zostave tímu Bora-Hansgrohe pre Kaliforniu figurujú až traja Slováci. Okrem Petra Sagana je v nej aj jeho starší brat Juraj a tiež Erik Baška, pre ktorého to bude premiéra na kalifornských cestách.

Zostávajúcimi štyrmi členmi nemeckého zoskupenia budú Taliani Oscar Gatto a Daniel Oss, Nemec Maximilian Schachmann a Rakúšan Felix Grossschartner. Zo známejších šprintérskych mien sa na pretekoch predstavia Brit Mark Cavendish (Dimension Data), Francúz Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Crédits), Nemec John Degenkolb (Trek – Segafredo) či Holanďania Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick Step) a Danny van Poppel (Jumbo-Visma).

O celkový triumf by sa mali pobiť Austrálčan Richie Porte (Trek Segafredo), Kolumbijčan Rigoberto Urán (EF Education First) či Novozélanďan George Bennett (Jumbo-Visma), celkový víťaz spred dvoch rokov.

Okolo Kalifornie 2019

  • prehľad etáp na 14. ročníku pretekov Amgen Tour of California

Nedeľa 12. mája – 1. etapa: Sacramento – Sacramento (143 km)
Pondelok 13. mája – 2. etapa: Rancho Cordova – South Lake Tahoe (194,5 km)
Utorok 14. mája – 3. etapa: Stockton – Morgan Hill (207 km)
Streda 15. mája – 4. etapa: Raceway Laguna Seca – Morro Bay (212,5 km)
Štvrtok 16. mája – 5. etapa: Pismo Beach – Ventura (218,5 km)
Piatok 17. mája – 6. etapa: Ontario – Mount Baldy (127,5 km)
Sobota 18. mája – 7. etapa: Santa Clarita – Pasadena (141 km)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan