Peter Sagan končí v Bora-Hansgrohe, spolu s ním odchádzajú aj ďalší cyklisti

France Cycling Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan končí v Bora-Hangsrohe. Foto: Archívne, Christophe Petit-Tesson/Pool via AP
  • aktualizované 29. júla 13:19

Slovenský cyklista Peter Sagan už aj oficiálne končí v tíme Bora-Hansgrohe. Spolu s trojnásobným majstrom sveta z nemeckého družstva odchádzajú aj skvelý šprintér Pascal Ackermann a tiež ďalší dvaja Slováci Erik Baška a Juraj Sagan plus Poliak Maciej Bodnar, Talian Daniel Oss, resp.

Nemci Andreas Schillinger a Michael Schwarzmann. Informoval o tom web Cyclingnews.com s odvolaním sa na informácie z tímu Bora-Hansgrohe.

Najväčšie úspechy

Peter Sagan pôsobil v nemeckej stajni Bora-Hansgrohe od roku 2017 a počas tohto päťročného obdobia bol na väčšine pretekov jeho lídrom pre šprinty aj klasiky.

Medzi najväčšie úspechy 31-ročného žilinského rodáka v tomto období patrí triumf na legendárnej jarnej klasike Paríž-Roubaix či zisk niekoľkých zelených dresov za víťazstvo v bodovacej súťaži plus víťazné etapy na Tour de France a čerstvo v tomto roku aj ovládnutie bodovacej súťaže na Giro d’Italia.

Poďakoval sa Denkovi

„Chcem všetkým oznámiť, že som nepredĺžil zmluvu s tímom Bora-Hansgrohe po skončení sezóny 2021. V mojej kariére sa teda končí ďalší cyklus. Rád by som sa verejne poďakoval pánom Ralphovi Denkovi a Willimu Bruckbauerovi, sponzorom aj všetkým spolujazdcom a celému tímu Bora-Hansgrohe za ich podporu a dôveru počas piatich sezón. Dosiahli sme veľmi veľa a aj v ťažkých časoch sme držali spolu. Neboli sme len spolujazdci, ale aj jedna veľká rodina,“ skonštatoval Peter Sagan na webe Bora-Hansgrohe.

Ďalej pokračoval: „Päť sezón, ktoré som strávil v tomto tíme, patrilo k najplodnejším v mojej kariére. Stal som sa prvým jazdcom, ktorý získal tri po sebe idúce tituly na majstrovstvách sveta. Mal som tú česť vyhrať Paríž-Roubaix a aj svoje sté profesionálne víťazstvo som dosiahol ako člen tímu Bora-Hansgrohe. Rovnako som v týchto farbách získal rekordný siedmy zelený dres na Tour de France aj prvý cyklámenový dres na Giro d’Italia. Po dlhej a dôkladnej diskusii s vedením tímu sme však dospeli k rozhodnutiu, že bude najlepšie, keď sa moje pôsobenie skončí a otvorí sa predo mnou nová kariérna kapitola. Zmena je súčasťou života aj napredovania. Verím, že tím Bora-Hansgrohe bude žať úspechy aj bez Petra Sagana.“

Rokovali do samého konca

Tímový manažér Bora-Hansgrohe Ralph Denk k odchodu svojej najväčšej hviezdy podotkol:

Rokovali sme s Petrom až do samého konca. Detaily, samozrejme, nemôžem zverejniť, ale obe strany konštruktívne pracovali na riešeniach a obaja sme chceli spoločne vykročiť do budúcnosti. Každý tím má však svoj vývoj a my v ňom chceme pokračovať. Jeho súčasťou sú aj strategické rozhodnutia a Peter usúdil, že má k dispozícii aj ďalšiu možnosť na pokračovanie v kariére, ktorá je viac v súlade s jeho predstavami. Mám pred týmto jeho rozhodnutím plný rešpekt. Napriek tomu je to veľká škoda, pretože Peter je súčasťou nášho úspešného príbehu a výrazne prispel k nášmu rozvoju. Všetci v tíme sme mu za to veľmi vďační.“

Zamieri do TotalEnergies?

Svetové cyklistické médiá už niekoľko týždňov informujú o tom, že Sagan by mal spoločne so svojí bratom Jurajom aj ďalším krajanom Baškom plus slovenskými členmi realizačného tímu zamieriť do francúzskeho tímu TotalEnergies.

Ak to aj je pravda, táto informácia sa stane oficiálnou až po 1. auguste, lebo dovtedy sa nemôžu verejne oznamovať cyklistické prestupy. Podľa Cyclingnews je známe aj nové pôsobisko Ackermanna. V tíme Spojených arabských emirátov by mal vymeniť na šprintérskej pozícii Nóra Alexandra Kristoffa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaJuraj SaganPeter SaganRalph Denk