Peter Sagan mal ďalšiu skvelú sezónu, opäť získal Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2017 sa po roku opäť stal Peter Sagan.

Už trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom na ceste zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika. Na druhom mieste sa umiestnil Patrik Tybor, ktorý v hlasovaní uspel pred mladým trialistom Samuelom Hlavatým. Najlepších ocenili na štvrtkovom slávnostnom galavečere v hoteli Holiday Inn v Bratislave.

Dvadsaťsedemročný Peter Sagan v práve skončenej sezóne v nórskom Bergene dovŕšil zlatý hetrik na majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom, čo zvládol ako prvý v histórii svetových šampionátov.

Oroszová najlepším paracyklistom

Rovnako sa dočkal stovky profesionálnych víťazstiev na ceste, čo skompletizoval na prestížnej kanadskej klasike Grand Prix Cycliste de Québec. Celkovo si v tomto roku pripísal 12 víťazstiev, z toho 10 na podujatiach prestížnej WorldTour. Jednu etapu vyhral aj na Tour de France, kde bol po kolízii s Markom Cavendishom neskôr diskvalifikovaný, ako sa neskôr ukázalo, neoprávnene.

Peter Sagan začal tento rok trochu smolne. Keď bol na jar evidentne najsilnejší, nepodarilo sa mu zvíťaziť. Tour de France bolo, ako všetci vieme, zo známych dôvodov rozpačité, ale záver roka bol excelentný. Peter si napravil chuť na pretekoch Okolo Poľska a na majstrovstvách sveta v Bergene to bolo niečo veľmi silné. Zažil som jeho triumfy aj skôr, ale teraz si všetci na neho dávali pozor a on aj tak zvíťazil. Preto to bolo výnimočné,“ uviedol Peter Zánický, niekdajší tréner Petra Sagana.

Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebrala Anna Oroszová, ktorá súťaží v kategórii WH3. Minulá sezóna patrila k tým najúspešnejším v jej kariére – získala druhé i tretie miesto na paracyklistických MS, 3. miesto na pretekoch svetového pohára v časovke jednotlivcov v Taliansku, čím si zároveň potvrdila konečné 2.miesto vo svetovom rebríčku UCI svojej kategórie.

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý. Majster Slovenska vybojoval na mestských majstrovstvách sveta Elite Men 20 v Číne 4.miesto, čím prispel k výbornému výsledku Slovenska, ktoré obsadilo 5. miesto v súťaži národov. Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala štvorica krasojazdkýň CT4 Slovakia v zložení Alica Vinczeová, Viktória Glofáková, Henrietta Dominová a Dóra Szabóová. Aj tento rok dokázali obhájiť bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v rakúskom Dornbirne a zvíťaziť na viacerých pretekoch európskeho pohára.

Sklenárik uspel medzi horskými cyklistami

Cenu v dráhovej cyklistike si odniesol minuloročný talent roka, Matúš Štoček (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý talentovaný cyklista si na majstrovstvách Európy v portugalskej Anadii vybojoval 4. miesto v bodovacích pretekoch a na juniorských MS v talianskom Montichiari obsadil 13.miesto v omniu.

Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Filip Sklenárik za 12. miesto na majstrovstvách Európy v štafete v talianskom Darfo Boario di Therme. Cenu najlepšieho cyklokrosára si aj tentokrát odniesol najlepší slovenský elitný cyklokrosár, už šesťnásobný majster SR, Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), víťaz pretekov UCI C2 v Ternitzi, Trnave, Košiciach, či 22. muž majstrovstiev Európy.

Titul najlepšieho masters cyklistu patrí Martine Šichtovej, ktorá vybojovala na majstrovstvách sveta aj na majstrovstvách Európy v cyklokrose strieborné medaily. Za najtalentovanejšieho cyklistu tohto roka vybrali Martina Chrena (CK Olympik Trnava), ktorý na MS na dráhe vybojoval v disciplíne scratch 10. miesto.

Ďalšia famózna sezóna Petra Sagana

Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku boli ocenení Juraj Kollár, otec myšlienky stavby velodrómu v Prešove a Vladimír Hnáth, bývalý úspešný reprezentant Československa a dlhoročný reprezentačný tréner juniorov a kadetov. „Okrem toho sa ako poďakovanie za prácu odovzdávali ďakovné listy. Ich držiteľmi sú Pavol Miazdra, dlhoročný špičkový rozhodca, predseda komisie rozhodcov. Milan Veselý, generálny riaditeľ úspešných spoločných MSR a ČR v Žiari nad Hronom. Peter Antal, primátor, autor myšlienky zorganizovať MSR a ČR práve v Žiari. Martin Riška, koordinátor cestnej cyklistiky, ktorý sa posledné roky staral o logistiku na ME a MS, na ktorých triumfoval aj Peter Sagan. Branislav Delej, súčasný manažér klubu ŠK Velodrom Prešov, ktorý má zásluhy nad vzkriesením prešovského velodromu. A poslednými ocenenými v tejto kategórii boli elitní pretekári zo zlatého tímu Petra Sagana, z MS v Bergene. Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Marek Čanecký a Patrik Tybor,“ uvádza sa v tlačovej správe Slovenského zväzu cyklistiky.

Som veľmi rád, že sme sa stretli pri oceňovaní tých najlepších, ktorí reprezentujú slovenskú cyklistiku. Rozlohou malé Slovensko v srdci Európy sa vďaka ich výsledkom na svetovej cyklistickej scéne opäť ešte výraznejšie dostalo do povedomia celého športového sveta. Spomedzi všetkých úspechov určite najvýraznejšie vyčnieva ďalšia famózna sezóna Petra Sagana. Aj keď ho v jej priebehu sprevádzala smola v niektorých významných klasikách a potom nespravodlivé vylúčenie z Tour de France, vrcholom bol jeho fantastický záver na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene. Tam ako prvý cyklista v histórii vystúpil na najvyšší stupeň víťazov MS tretíkrát po sebe. Verím, že sa tieto úspechy stanú motiváciou pre mnohých ďalších, či už začať robiť veci v prospech slovenskej cyklistiky alebo ich robiť s ešte väčším nadšením a dôkladnosťou,“ uviedol Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.