Peter Sagan na svetovom šampionáte použil taktiku z predchádzajúcich rokov, chcel využiť silné tímy

Peter Sagan, Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan v tímovom autobuse Bora-Hansgrohe pred oficiálnym predstavením cyklistov na Tour de France 2019. Brusel, 4. júl 2019. Foto: archívne, SITA/AP.

Daždivá a chladná nedeľa v anglickom grófstve Yorkshire nepriniesla Petrovi Saganovi vytúžený štvrtý titul majstra sveta, ale celkové piate miesto v extrémne náročných poveternostných podmienkach je dôkazom jeho príslušnosti k svetovej špičke.

Sagan veľmi dobre zvládol 261 km dlhé preteky v daždivom počasí, ale 40 km pred cieľom nezachytil rozhodujúci únik s neskorším víťazom Madsom Pedersenom. Zrejme preto, že málokto vtedy predpokladal, že to bude rozhodujúca selekcia v pelotóne.

Sagan chcel využiť silné tímy

V prednej skupine vtedy okrem Sagana chýbali aj ďalší veľkí favoriti vrátane Belgičana Grega van Avermaeta, Austrálčana Michaela Matthewsa či Francúza Juliana Alaphilippa.

„Peter použil tú istú taktiku ako po minulé roky. Chcel využiť silné tímy, aby mu pomohli doraziť skupinu pred nimi. Táto taktika mu teraz nevyšla, ale po boji je každý generál. Vzhľadom na to, akú reálnu silu má náš slovenský tím a ako sa vyvíjala situácia v extrémnych poveternostných podmienkach, piate miesto je fantastické,“ uviedol cyklistický rozhodca a expert Milan Dvorščík pre SITA.

Sagan napokon zaútočil zo skupiny favoritov, ale až 5 km pred cieľom a vtedy už boli karty vpredu jasne rozdané pre štvoricu v úniku. Trojnásobný majster sveta si napokon si došiel po celkové 5. miesto. Je jeho najlepšie hneď po troch tituloch z desiatich účastí na svetovom šampionáte.

„Ak by prišiel jeho útok skôr, bol by tam predpoklad, že by ho súperi nenechali odísť. A možno by vyplytval energiu potrebnú na záver, podmienky boli totiž naozaj extrémne. Peter to vyhodnotil tak, že belgický a francúzsky tím budú ma dosť síl, aby tú skupinu dorazili. Žiaľ, nestalo sa,“ myslí si Dvorščík.

van der Poelovi nečakane došli sily

Súčasťou skupiny v úniku bol aj veľký favorit Holanďan Mathieu van der Poel. Práve on sa však ako prvý porúčal z boja o titul majstra sveta, keď mu približne 12 km pred koncom pretekov nečakane došli sily a do cieľa prišiel na 43. mieste s takmer 11-minútovým odstupom za víťazom. „Pri takýchto dlhých pretekoch sa to stáva. Preto je dôležité si šetriť sily v ich priebehu. Platí tiež, že v zime a daždi sily ubúdajú rýchlejšie,“ skonštatoval Dvorščík o aktuálnom majstrovi sveta v cyklokrose.

Na adresu nečakaného dánskeho víťaza Madsa Pedersena vicemajster sveta z roku 1994 (ešte vtedy v amatérskom pelotóne) poznamenal: „To je presne dôkaz toho, že v dlhých pretekoch výrazne poznačených počasím sa môže stať všeličo a víťaz sa môže zrodiť aj z favoritov takzvaného druhého sledu. Zo skupiny v úniku to najprv jasne vyzeralo na Van der Poela a potom zasa na Trentina. V tomto je vidieť, aký je cyklistika náročný šport. Aj v tejto súvislosti sú tri tituly Petra Sagana za sebou ako niečo neskutočné a neuveriteľné,“ dodal Dvorščík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan