Peter Sagan odstúpil z Vuelty, cyklisti si prešli peklom

Peter Sagan
Peter Sagan Foto: SITA/AP

LA CAMPERONA 6. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Cannondale odstúpil z pretekv Vuelta a Espaňa 2014. Dvadsaťštyriročný trojnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France nenastúpil na štart sobotňajšej 14. etapy Vuelty, ktorá viedla zo Santanderu do La Camperony v nadmorskej výške 1600 m a merala 200,8 km.

Pre cyklistov bola riadne náročnou skúškou a Sagan sa ju rozhodol neabsolvovať. Teraz ho čaká príprava na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia tiež v Španielsku v Ponferrade. Preteky jednotlivcov sú na programe 28. septembra.

„Je mi to ľúto, ale musel som z pretekov napokon odstúpiť. Viem, že mám rozhodne na viac, ale necítil som sa dobre. Potrebujem si oddýchnuť, aby som bol fit na majstrovstvá sveta v Španielsku koncom septembra,“ uviedol v reakcii prostredníctvom svojho mediálneho manažéra Jozefa Korbela Peter Sagan.

Sagan si z Vuelty odnáša šesť bodov

Pre Petra Sagana bola Vuelta záverečným vystúpením na pretekoch Grand Tour v drese Cannondalu, od budúceho roka bude jazdiť za Tinkoff-Saxo, s ktorým podpísal zmluvu na tri sezóny. Na tohtoročných pretekoch v Španielsku nerozšíril svoju zbierku etapových prvenstiev, v roku 2011 si vybojoval tri víťazstvá.

Pred sobotňajšou etapou bol Sagan vo výsledkovej listine na 161. mieste. Jeho najlepším individuálnym výsledkom bola 3. priečka v 8. etape, v 12. etape skončil na 4. mieste. V úvodnej časovke družstiev bol s Cannondalom na 2. pozícii. Z Vuelty si odváža šesť bodov do svetového rebríčka UCI.

Peter Sagan dosiahol tento rok sedem prvenstiev – vyhral etapy na Okolo Ománu, Tirreno – Adriatico, Tri dni De Panne-Koksijde, Okolo Kalifornie a Okolo Švajčiarska, klasiku E3 Harelbeke a majstrovstvá Slovenska. V bodovacej súťaži triumfoval na Tour de France, Okolo Švajčiarska a Okolo Kalifornie. Vlani mal na svojom konte 22 prvenstiev.

Etapu vyhral Hesjedal

Sobotňajšia horská previerka riadne preverila pelotón, veľké „peklo“ čakalo na jazdcov na záverečných troch kilometroch, keď museli absolvovať stúpanie so sklonom 19 percent.

Na rozdiel od predchádzajúcich etáp sa na únik muselo čakať dlho, až postupne sa vpredu vytvorila 23-členná skupina, ktorá sa v kopcoch začala zmenšovať. V závere bol vpredu už len osamotený Švajčiar Oliver Zaugg z tímu Tinkoff-Saxo, ale na posledných 200 metrov ho dostihol i prekonal Kanaďan Ryder Hesjedal zo zoskupenia Garmin-Sharp, ktorý sa tešil z etapového víťazstva.Tretí bol domáci Imanol Erviti (Movistar). Martin Velits (Omega Pharma-Quick Step) prišiel do cieľa na 126. priečke s odstupom 22:51 min, celkovo je na 123. pozícii.

V sobotu sa favoriti strážili

Favoriti na celkový úspech mali medzi sebou vlastné preteky a rozdiely medzi trojicou najlepších – Albertom Contadorom, Alejandrom Valverdem a Christopherom Froomom – sa príliš nezmenili. Contador je stále v červenom tričku, keď vedie o 42 sekúnd pred Valverdem a 1:13 min pred Froomom.

Brit Froome mnohých zaskočil svojim pokusom o nástup v cieľovom stúpaní, na ktorý nedokázal zareagovať Contador a ani ďalší Španiel Valverde. Postupne však Contador odstup na Frooma v etape znížil na rozdiel siedmich sekúnd.

Výsledky – Vuelta a Espaňa:

14. etapa (Santander – La Camperona, Valle de Sábero, 200,8 km): 1. Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin Sharp 5:18:10 h, 2. Oliver Zaugg (Švaj.) Tinkoff-Saxo +10 s, 3. Imanol Erviti (Šp.) Movistar +30, 4. Alexander Kolobňov (Rus.) Kaťuša +39, 5. Louis Meintjes (JAR) MTN – Qhubeka +42, 6. Bart de Clercq (Belg.) Lotto Belisol +52,… 126. Martin Velits Omega Pharma-Quick Step +22:51 min, Peter Sagan (obaja SR) Cannondale – odstúpil

Poradie po 14. etape: 1. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo 54:20:16 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +42 s, 3. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +1:13 min, 4. Joaquín Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1:29, 5. Rigoberto Urán (Kol.) Omega Pharma-Quick Step +2:07, 6. Fabio Aru (Tal.) Astana +2:15,… 123. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +2:07:25 h

Viac k osobe Alberto ContadorAlejandro ValverdeChristopher FroomeFabio AruJoaquín RodríguezMartin VelitsPeter SaganRigoberto UránRyder Hesjedal