Peter Sagan sa nepredstaví na pretekoch Giro d´Italia, v zostave chýba aj Rafal Majka

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 2. mája (WebNoviny.sk) – Stoprvý ročník cyklistických pretekov Giro d´Italia bude bez slovenského zastúpenia. Dva dni pred piatkovým Grande Pardenza, čiže Veľkým štartom v izraelskom Jeruzaleme, sú známe súpisky všetkých 22 zúčastnených tímov a v osmičke Bora-Hansgrohe nie je slovenský cyklista.

V zostave nemeckého družstva chýbajú jeho dve najväčšie hviezdy Slovák Peter Sagan a Poliak Rafal Majka, obaja absolvujú o dva týždne neskôr preteky Okolo Kalifornie (13.- 19. 5.). Tradične etapové podujatie na západnom pobreží USA bude pre trojnásobného majstra sveta Sagana aj vrchárskeho špecialistu Majku začiatkom prípravy na Tour de France.

Štart bude mimo Talianska

Na Giro d´Italia (4.- 27. 5.) sa v drese tímu Bora-Hansgrohe predstavia traja Nemci (Christoph Pfingsten, Rüdiger Selig, Andreas Schillinger), dvaja Rakúšania (Patrick Konrad, Felix Grossschartner), dvaja Taliani (Cesare Benedetti, Davide Formolo) a írsky šprintérsky špecialista Samuel Bennett.

Prvé podujatie cyklistickej Grand Tour Giro d´Italia štartuje v piatok 4. mája časovkou na 9,7 km v izraelskom Jeruzaleme. Väčšina pretekárov a členov realizačných tímov sa do Svätej zeme letecky presunula už v utorok podvečer.

Prevratné rozhodnutie organizátorov

Okrem časovky aj ďalšie dve etapy Giro d´Italia 2018 povedú izraelským územím s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat. Ide o prevratné rozhodnutie organizátorov, vôbec prvýkrát sa stane, že časť pretekov prestížnej Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunie mimo Európu. Giro d´Italia 2018 vyvrcholí v nedeľu 27. mája 21. etapou so štartom aj cieľom v Ríme.

Giro d´Italia sa od roku 2010 začína pravidelne každé dva roky mimo Talianska. Dejiskami Grande Partenza boli postupne holandský Amsterdam, dánsky Herning, severoírsky Belfast a holandský Utrecht. Úvod Giro d´Italia 2018 na Blízkom východe je aj odkaz na 70. výročie vzniku štátu Izrael a zároveň spôsob na vylepšenie imidžu krajiny, ktorá sa pre množstvo ľudí spája s vojnovým besnením v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter SaganRafal Majka