Aktualizované: Peter Sagan skončil v úvodnej etape Vuelty v prvej šesťdesiatke, vyhral Rohan Dennis

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 25. augusta, 21:55

MÁLAGA 25. augusta (WebNoviny.sk) – Austrálčan Rohan Dennis z tímu BMC Racing sa stal víťazom 1. etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa, ktorou bola krátka časovka na 8 km v uliciach Málagy. Jediný slovenský zástupca na záverečných pretekoch Grand Tour Peter Sagan mal v cieli o 38 sekúnd slabší čas ako víťazný Dennis a stačilo mu to na 58. miesto.

Cieľ bol vyhrať úvodnú etapu

Špecialista na tento typ časovky Dennis vyhral s náskokom 6 sekúnd pred Poliakom Michalom Kwiatkowským (Sky) a 7 sekúnd pred Belgičanom Victorom Campenaertsom (Lotto Soudal). Dvadsaťosemročný Dennis je prvým držiteľom červeného dresu pre lídra pretekov na Vuelte 2018, Aj pred rokom mal práve Dennis ako prvý na sebe dres lídra Vuelty. Vtedy to však bolo dané víťazstvom tímu BMC Racing v úvodnej etape, ktorou bola časovka družstiev vo francúzskom Nimes.

„Kwiatkowski na mňa vyvinul tlak, nemyslel som si, že bude taký rýchly. Ja som odviedol, čo bolo v mojich silách. Na vrchol kopca som šiel úplne na doraz. Chcel som vyhrať etapu na tohtoročnej Vuelte a som rád, že sa mi to podarilo hneď v úvode,“ povedal Rohan Dennis v prvom televíznom rozhovore.

Sagan sa pripravuje na MS v Innsbrucku

Trojnásobný a úradujúci majster sveta Peter Sagan absolvoval tradičné španielskej trojtýždňové etapové preteky v rokoch 2011, 2014 a 2015, pričom v ostatných dvoch prípadoch ich nedokončil. Najúspešnejšia bola jeho premiérová účasť, kde dosiahol tri víťazstvá a v bodovacej súťaži obsadil štvrté miesto. Jeden etapový triumf pridal aj v edícii 2015, keď odstúpil už po ôsmich dňoch. Tento rok poslúži Vuelta Saganova aj ako príprava na vrchársky orientované majstrovstvá sveta v Innsbrucku.

„Aj keď sa cítim lepšie zo na na deň, stále potrebujem ešte čas na to, aby som sa dostal do topformy. V časovke som sa snažil o čo najlepší výkon a zajtra sa pokúsim znova. Na tejto Vuelte mám však cieľ najmä podporovať Emmanuela Buchmanna, ako to len bude možné,“ uviedol Peter Sagan podľa webu jeho zamestnávateľa Bora-Hansgrohe.

Prvú etapu Vuelty absolvovalo 176 pretekárov. V nedeľu príde na rad 2. etapa na trase Marbella – Caminito del Rey (163,5 km) so zvlneným charakterom a dojazdom do kopca.

Výsledky:

Individuálna časovka (Málaga – Málaga, 8 km): 1. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing 9:39 min, 2. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Sky +6 s, 3. Victor Campenaerts (Belg.) Lotto Soudal +7, 4. Nelson Oliveira (Portug.) Movistar +17, 5. Dylan van Baarle (Hol.) Sky +20, 6. Alessandro De Marchi (Tal.) BMC Racing +21,… 58. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +38 s.