Peter Sagan v 5. etape na pretekoch Okolo Beneluxu útočil na víťazstvo

Peter Sagan
  • aktualizované 3. septembra 2021, 17:20

Slovenský cyklista Peter Sagan bojoval o víťazstvo v 5. etape pretekov Okolo Beneluxu, ale jeho snaha opäť nestačila ani na stupne víťazov. V hromadnom špurte etapy z Riemstu do Bilzenu (192 km) na belgickom území Sagan skončil štvrtý, víťazom sa stal jeho veľký austrálsky súper Caleb Ewan.

Pretekár tímu Lotto Soudal v záverečnom mierne stúpavom finiši predstihol Sagana aj Taliana Sonny Colbrelliho (Bahrain – Victorious), ktorí boli pred ním. Pre 27-ročného Austrálčana to bolo 52. víťazstvo v profikariére, ale prvé od 12. júna 2021 a pretekov Baloise Belgium Tour.

Nechýbala motivácia vyhrať

Práve Ewan spôsobil pád Petra Sagana na tohtoročnej Tour de France a obaja jazdci zo slávnych pretekov museli predčasne odstúpiť.

„Bolo to veľmi náročné, môj tím odviedol skvelú prácu. V závere ma dostali do dobrej pozície, chcem sa im za to poďakovať. Záver mi vyhovoval, bol trochu do kopca, ale to mám rád. Mali sme dnes motiváciu vyhrať. Máme silný tím a som rád, že sa to podarilo,“ uviedol Caleb Ewan v prvej reakcii po svojom triumfe.

Skvelá pozícia v závere

Piatková etapa na Okolo Beneluxu mala klasikársky profil a cyklisti počas nej prekonali 15 krátkych, ale výdatných stúpaní. Tristo metrov dlhý Letenberg s priemerom sedem percent prekonali až štyri razy. Peter Sagan bol aktívny a v záverečnom kilometri si vybudoval skvelú pozíciu na útok na víťazstvo. Postupne sa posunul zo štvrtého až na druhé miesto a pred sebou mal už len Taliana Colbrelliho.

Lenže približne 200 m pred cieľom Sagana s Colbrellim zľava predstihol rýchlik Ewan a Sagana pár metrov pred páskou zdolal aj Holanďan Danny van Poppel. Pre 31-ročného Sagana je to už druhé štvrté miesto na 17. ročníku pretekov Okolo Beneluxu, predtým známych aj ako BinckBank Tour.

„Etapa bola dlhá a vyvíjala sa podľa predpokladov. Náš tím dobre pracoval a ja som bol na začiatku pelotónu v záverečnom okruhu. Kontroloval som si pozíciu, čo sa javí ako dobré znamenie po mojom zranení kolena a tréningu v horách. V šprintérskom finiši som vydal zo seba to najlepšie,“ zhodnotil Peter Sagan na webe bora-hansgrohe.com.

Ostatní Slováci skončili ďaleko vzadu

Ďalší dvaja slovenskí cyklisti v 5. etape na Okolo Beneluxu skončili ďaleko vzadu. Juraj Sagan si pripísal 93. priečku s mankom 5:10 min a Erik Baška bol stodevätnásty (+8:35).

Novým lídrom pretekov sa pred záverečným víkendom stal Švajčiar Stefan Küng z tímu Groupama – FDJ. Na čele má náskok 2 sekundy pred Austrálčanom Lukem Durbridgeom a šesť sekúnd pred Francúzom Christophem Laportem.

Peter Sagan je päťdesiaty druhý s mankom 3:14 min. J. Saganovi patrí stopiate miesto a Baška je na 123. priečke v poli 140 jazdcov. V bodovacej súťaži je Peter Sagan tretí s mankom 22 bodov na belgického lídra Tima Merliera.

„Naša stratégia bola dostať Petra do záverečného hromadného šprintu, aby sa pokúsil o víťazstvo. Naši pretekári pracovali veľmi dobre od štartu etapu. Erik a Juraj zatvárali skoré úniky a mali sme aj malý únik s tromi pretekármi. V záverečnom okruhu sa začalo pretekať. V šprintérskom dojazde Peter skončil štvrtý, na čele pelotónu si počínal solídne. Lukas Pöstlberger sa zasa posunul vyššie v celkovom poradí,“ skonštatoval športový riaditeľ Ján Valach na webe nemeckého tímu.