Peter Sagan v cieli napodobnil Forresta Gumpa

Peter sagan
Foto: SITA/AP

BOULOGNE-SUR-MER 3. júla (WEBNOVINY) – Cyklista Peter Sagan splnil svoj cieľ už v úvode Tour de France a dve etapové prvenstvá dosiahol počas prvých štyroch dní.

Po nedeľňajšej prvej etape vyhral aj utorňajšiu tretiu z Orchies do Boulogne-sur-Mer (197 km). Úspech slovenských farieb zvýraznil 3. miestom Peter Velits.

Prvýkrát v histórii skončili dvaja slovenskí cyklisti v najlepšej trojici na slávnych etapových pretekoch.

Sagan patril pred etapou medzi jej favoritov, trať mu mala sedieť. V utorok sa čakalo, že v koncovke vzhľadom na zvlnený profil na posledných 30 km budú absentovať šprintéri. Predpoklady sa potvrdili a koncovka patrila Saganovi. Zdalo sa, že 22-ročný Žilinčan nemusel v záverečnom šprintérskom súboji vedúcej skupiny vyvinúť veľké úsilie. Jazdec tímu Liquigas-Cannondale to však vyvracia.

Žiadne víťazstvo nie je ľahké, na Tour de France to platí dvojnásobne. Bola to ťažká etapa, v pelotóne bolo cítiť nervozitu. Každý chcel byť v popredí. Boli tam nebezpečne vyzerajúce pády. Musím poďakovať tímovým kolegom, že mi opäť pomáhali. Mimoriadnu prácu odviedol Ivan Basso. Aj vďaka nim som uspel. Bassovi by som čistil topánky, ak by ma o to požiadal, takže naozaj mu ani nedokážem dostatočne vyjadriť vďaku,“ povedal podľa francúzskeho denníka Figaro Sagan, ktorý si v doterajšom priebehu TdF vybojoval už 40 bodov do svetového rebríčka UCI.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretej etapy na Tour de France

Sagan sa stal najmladším cyklistom od roku 1934, ktorý v jednom ročníku Tour vyhral dve etapy. Pred 78 rokmi bol mladším dvojnásobným víťazom René Vietto.

Posledné kilometre boli veľmi rýchle, udržať sa v popredí bolo naozaj náročné. Záver etapy nebol ľahký, nikam som sa neponáhľal a snažil sa nastúpiť v správnej chvíli. Napokon sa mi to podarilo. Je to niečo skvelé,“ tvrdil Peter Sagan.

Sagan
Foto: facebook.com

Slovenská cyklistická hviezda si pred prejazdom cieľom, keď už bol jasný jeho úspech, zatancovala v sedle bicykla. Podľa jeho slov sa na podobnom oslavnom geste dohodli v tíme. Sagan sa snažil napodobniť Forresta Gumpa.

Vždy som chcel robiť aj šou pre ľudí. Keď som bol mladší, priťahovali ma takéto oslavné gestá v televízii. Miloval som napríklad talianskeho motocyklistu Valentina Rossiho. Po každom víťazstve robil nové víťazné gesto. Stále som čakal, čo urobí. Teraz to chcem vymýšľať aj ja. Najskôr som sa prežehnal a poďakoval Pánu Bohu. Potom som predviedol gesto podľa Forresta Gumpa,“ priznal Peter Sagan, ktorý sa v cieli objal s otcom.

Pred odchodom na Tour hovoril jazdec tímu Liquigas-Cannondale, že by chcel získať dve etapové prvenstvá. Tento rok dvíhal ruky nad hlavou pätnástykrát, čo sa nepodarilo žiadnemu inému cyklistovi.

Po mojich úspechoch na pretekoch Okolo Kalifornie a Okolo Švajčiarska som dúfal, že dokážem uspieť aj na Tour. Mám dve prvenstvá a som teraz šťastný. Mojím cieľom je teraz doviezť zelený dres až do Paríža,“ uviedol Peter Sagan, ktorý si udržal aj zelený dres lídra bodovacej súťaže.

Slovák sa pustil v pondelok do súboja aj s najlepšími svetovými šprintérmi. V koncovke 2. etapy sa nestratil, finišoval na 6. mieste. „V pondelok mi išlo predovšetkým o body do súťaže aktivity. Dnes som vedel, že šprintéri nebudú vpredu. V hromadných špurtoch je to aj o šťastí. V nedeľu som vydal zo seba množstvo energie, ktorá mi v pondelok v špurte chýbala. Zajtra sa pokojne môže stať to isté. Šprintéri budú čerstvejší. S pribúdajúcim časom sa podmienky pre všetkých vyrovnajú, každý bude unavený. Budú to ešte zaujímavé súboje,“ dodal Peter Sagan.

Tretia etapa na Tour de France 2012
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan BassoPeter SaganPeter Velits