Peter Sagan v Kalifornii dominoval, stal sa celkovým víťazom

Slovenský cyklista sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Kalifornie Foto: Peter Sagan/Facebook

LOS ANGELES 17. mája (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Kalifornie.

V záverečnej etape na 96,6 km z Los Angeles do Pasadeny získal 25-ročný Žilinčan cenné bonifikačné sekundy na rýchlostnej prémii i za 3. miesto v cieli a posunul sa v celkovom poradí pred doterajšieho lídra Juliana Alaphilippeho.

V konečnom účtovaní mal jazdec tímu Tinkoff-Saxo k dobru tri sekundy. Na 3. mieste skončil celkovo Sergio Henao z Kolumbie. Sagan dosiahol tretí triumf na veľkých etapových pretekoch v kariére, v roku 2011 vyhral Okolo Poľska a Okolo Sardínie. Slovák sa tešil v nedeľu dovedna zo 65. prvenstva v profesionálnom pelotóne.

Sagan predviedol aj v nedeľu výborný výkon a nadviazal na skvelé predstavenie v sobotňajšej horskej etape. Najskôr na rýchlostnej prémii stiahol náskok na Alaphilippeho po 2. mieste na jednu sekundu a potom v záverečnom finiši, ktorý vyhral Mark Cavendish, zašprintoval a v poslednej chvíli vybojoval 3. pozíciu i cenné štyri bonifikačné sekundy.

V prvej chvíli som si myslel, že sa mi to nepodarilo a Farrar ma predstihol. Že som tretí, som sa dozvedel, až keď som prišiel k môjmu tímu. Nemôžem uveriť, že som napokon vyhral. Ďakujem všetkým mojim tímovým kolegom, pretože odviedli veľmi dobrú prácu,“ rozhovoril sa pre zámorské médiá Peter Sagan a pokračoval: „Je to veľmi ťažko vybojované víťazstvo. Už včera som zostal prekvapený z môjho výkonu. Dnes som veril, že by to mohlo vyjsť.“

Kalifornské preteky patria medzi Saganove obľúbené. Tentoraz síce prehral boj o zelený dres s Markom Cavendishom, ale získal najcennejší. O tohtoročnom víťazstve rozhodol v závere, keď sa s ním vôbec nepočítalo. Najskôr vyhral časovku a potom predviedol skvelý výkon v náročnej horskej etape. „Som veľmi šťastný. Nikdy som si nemyslel, že by som mohol vyhrať celkovo Okolo Kalifornie. Tento rok bolo jedno náročné cieľové stúpanie a ja som v ňom iba minimálne stratil. V iných etapách som vybojoval bonusové sekundy, čo bolo pre mňa plusom. Tento rok som stratil zelený dres, preto som chcel dosiahnuť niečo, aby som sa opäť dostal na pódium,“ doplnil Sagan.

Slováka chválil po etape aj Mark Cavendish. Tím Etixx – Quick-Step jazdil od začiatku agresívne, aby obhájil žltý dres. Snaha znemožniť získať bonusové sekundy pre Sagana bola veľká. „Klobúk dole pred Petrom. Skvele bojoval,“ uviedol Mark Cavendish, ktorý vyhral bodovaciu súťaž o trinásť bodov pred Petrom Saganom.

Výsledky – cyklistické preteky Okolo Kalifornie:

8. etapa (Los Angeles – Pasadena, 96,6 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx – Quick-Step 2:14:55 h, 2. Wouter Wippert (Hol.) Drapac, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 4. Tyler Farrar (USA) MTN – Qhubeka, 5. Tom Van Asbroeck (Belg.) LottoNL-Jumbo, 6. Lucas Sebastian Haedo (Arg.) Jamis – Hagens Berman všetci čas ako víťaz

Konečné poradie Okolo Kalifornie:

1. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo 28:13:12 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx – Quick-Step +3 s, 3. Sergio Luis Henao (Kol.) Sky +37, 4. Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin +1:14 min, 5. Robert Gesink (Hol.) LottoNL-Jumbo +1:15

Viac k osobe Julian AlaphilippeMark CavendishPeter SaganRobert GesinkTyler Farrar