Peter Sagan v Londýne medailu nezískal, vyhral Vinokurov

Cyklistické preteky na OH v Londýne
Pelotón cyklistov počas pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. júla (WEBNOVINY) – Kazašský cyklista Alexander Vinokurov si vybojoval zlatú medailu v sobotňajších pretekoch mužov s hromadným štartom na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Skúsený, onedlho už 39-ročný Vinokurov (nar. 16. 9. 1973) využil v závere zaváhanie Rigoberta Urama Urama, ktorý sa nepochopiteľne obzeral dozadu za blížiacou sa skupinkou pretekárov, ušiel juhoamerickému cyklistovi a napokon bez väčších problémov triumfoval časom 5:45:57 h.

Dvadsaťpäťročný Kolumbijčan obsadil napokon druhé miesto v rovnakom čase ako víťaz. Na bronzový stupienok vystúpil 25-ročný Nór Alexander Kristoff, ktorý mal osemsekundový odstup.

Obrazom: Cyklistické preteky na OH v Londýne

Zľava: Britský jazdci Mark Cavendish a Bradley Wiggins pred štartom pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP

Britský jazdec Mark Cavendish (v strede) pred štartom pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP
Britský jazdec Bradley Wiggins pred štartom pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP
Peter Sagan pred štartom pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP
Austrálčan Cadel Evans pred štartom pretekov v cestnej cyklistike na olympijských hrách 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP

Jediného slovenského zástupcu Petra Sagana klasifikovali na 34. priečke s mankom 40 sekúnd na Vinokurova. Dvadsaťdvaročný Žilinčan prišiel až v hlavnom balíku za úspešnou dvojicou a ďalšou skupinkou jazdcov.

„Tourminátor“ tak na olympijskej trati v britskej metropole nenaplnil medailové ambície, ktoré sa očakávali po jeho mimoriadne úspešnom vystúpení na Tour de France, kde vyhral tri etapy a bol najlepší v bodovacej súťaži o zelený dres.

„Z pelotónu odišla silná a početná skupina. Nemci i Angličania mali len málo jazdcov, aby to dokázali doraziť. Na olympijských hrách sú zvláštne preteky, keďže tímy nemajú taký počet pretekárov ako obvykle a nemôžu dostatočne ťahať. Myslel som si, že skupina vpredu neudrží svoje tempo a všetko sa zíde. Videl som síce, že súperi nastupovali, ale do cieľa bolo poriadne ďaleko. Napokon moja stávka na Britov nevyšla. Keď som videl, ako od štartu ťahajú, tak som im veľmi veril. Ani som sa nepokúšal ísť do úniku, dal som všetko na jednu kartu a záverečný šprint. Dnes som musel staviť len na jednu kartu, inak sa to nedalo, aby som plytval silami všetkými smermi,“ povedal po pretekoch Peter Sagan.

Víťazný Vinokurov pochopiteľne neskrýval radosť po svojom triumfe: „Je to pre mňa neuveriteľný pocit, prežívam nádherné a neskutočné chvíle radosti. Verím, že som tu ešte nepovedal posledné slovo. Pokúsim sa uspieť aj v budúcotýždňovej časovke, len aby ma nohy poslúchali a vydržali záťaž.“ Alexandr Vinokurov si vybojoval na záver kariéry druhú olympijskú medailu.

V roku 2000 prehral súboj s Nemcom a vtedy tímovým kolegom Janom Ullrichom. Kazach už dávnejšie avizoval, že po tejto sezóne sa rozlúči s kariérou.

Preteky boli veľkým sklamaním pre šprintérov a špeciálne pre britský tím, ktorý pracoval pre majstra sveta Marka Cavendisha. Najväčším nešťastníkom dňa však bol pravdepodobne Švajčiar Fabian Cancellara, ktorý jazdil vo vedúcej skupine a ašpiroval na zlatú medailu. Sen o ďalšom cennom kove sa mu skončil len 10 km pred cieľom, keď spadol a jeho účasť v stredajšej časovke je otázna.

Scenár pretekov sa začal odvíjať podľa všeobecných očakávaní. Už rýchlo po štarte unikla jedenásťčlenná skupina, v ktorej boli aj Belgičan Jürgen Roelandts, Talian Marco Pinotti, Rus Denis Meňšov či Austrálčan Stuart O´Grady.

Briti kontrolovali čelo pelotónu a postupne sa k nim pridali aj Nemci. V prvom z desiatich okruhov strácal balík na vedúcu skupinu vyše 5 minút. V pelotóne aktívne pracovali aj Vincenzo Nibali a Philippe Gilbert, ktorí zaútočili v piatom okruhu. Ich nástup bol razantný a spolu s ďalšími jazdcami sa dostali dopredu. Postupne sa Nibali, Gilbert a spol. dotiahli na skupinu v úniku.

Tempo sa stupňovalo, o ďalší nástup sa pokúsil Gilbert. Postupne sa vpredu vyformovala 30-členná skupina, ktorá si spoluprácou udržiavala takmer minútový náskok. V závere nestačil jeden z Cavendishových pomocníkov Froome a pelotón už stratu nedokázal zlikvidovať. Vinokurov s Uramom nastúpili 5 km pred cieľom a ich útok bol napokon úspešný.

Cyklistika – preteky s hromadným štartom (249,5 km) – sobota:

Muži: 1. Alexandr Vinokurov (Kaz.) 5:45:57 h, 2. Rigoberto Uram Uram (Kol.) – rovnaký čas ako víťaz, 3. Alexander Kristoff (Nór.) +8 s, 4. Taylor Phinney (USA), 5. Sergej Lagutin (Uzb.), 6. Stuart O´Gready (Aus.), 7. Jurgen Roelandts (Belg.), 8. Gregory Rast (Švaj.) – všetci +8,…34. Peter Sagan (SR) +40 s

Viac k osobe Alexander KristoffAlexander VinokurovFabian CancellaraPeter SaganPhilippe GilbertVincenzo Nibali