Peter Sagan vyhral Zlatý bicykel

Skvelý P. Sagan triumfoval na 12. etape Vuelty
Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Liquigas-Cannondale sa stal víťazom štvrtkovej 12. etapy pretekov Vuelta a Espaňa na trati z Ponteareas do Pontevedry (167,3 km). Sagan suverénnym spôsobom ovládol záverečné metre, keď nechal za sebou Nemca Johna Degenkolba ako aj skúsených talianskych špurtérov Daniele Bennatiho a Alessandra Petacchiho. Foto: SITA/AP Photo/Lalo R. Villa
PARÍŽ 27. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista Peter Sagan sa zaradil medzi laureátov ocenení pre najlepších pretekárov sezóny 2011, keď sa mu ušiel Vélo d’Or Espoir – Zlatý bicykel nádejí pre jazdca do 26 rokov – udeľovaný každoročne prestížnym francúzskym časopisom Vélo Magazine.

V hlavnej kategórii patrí trofej víťazovi tohtoročného hodnotenia WorldTour Philippovi Gilbertovi.

Belgičan zbieral body najmä za „hetrik“ na ardenských klasikách, celkovo vyhral v tejto sezóne 18 pretekov. V ankete získal 89 bodov a predstihol aj víťaza Tour de France Cadela Evansa (73 bodov) a majstra sveta Marka Cavendisha (54).

Moja séria víťazstiev bola naozaj fenomenálna. Budem si tiež pamätať, že od 13. apríla do 2. júla ma nik nezdolal,“ povedal špecialista na jednodňové preteky, ktorý v sedle Zlatého bicykla vystriedal Švajčiara Fabiena Cancellaru. Pred ním tri roky v rade vyhral Vélo d’Or Alberto Contador. Najviac – päť prvenstiev – má na konte Lance Armstrong.

Peter Sagan vo svojej druhej sezóne v profesionálnom tíme Liquigas-Cannondale zažiaril najmä celkovým triumfom na pretekoch Okolo Poľska a tromi etapovými prvenstvami na Vuelte a Espaňa. Na majstrovstvách sveta v Kodani finišoval na kvalitnom 12. mieste. V ankete nazbieral 74 bodov, iba o jeden viac ako Nór Edvald Boasson Hagen. Vlani získal Vélo d’Or Espoir Luxemburčan Andy Schleck.