Peter Velits chce skončiť na Tour de France lepšie ako vlani

Peter Velits
Peter Velits Foto: SITA/Tomáš Somr
Cyklistika
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Cyklista Peter Velits sa pri štartoch na Tour de France pravidelne posúva vo výsledkovej listine vyššie a rovnako by chcel zaznamenať posun aj tento rok.

Pri premiére v roku 2008 skončil na 58. priečke, o rok neskôr bol 32. a po zranení v roku 2010 prišiel vlani do cieľa v Paríži na 19. pozícii.

Na tohtoročnej Tour bude patriť medzi lídrov tímu Omega Pharma-QuickStep, spolu s ním by mali útočiť na najlepšiu pozíciu v celkovom poradí aj Američan Levi Leipheimer a Nemec Tony Martin.

„Vlaňajšie 19. miesto bolo pekné, ale chcel by som sa ešte zlepšiť. Tento rok budem spokojný, ak skončím vyššie. Nechcem však hovoriť o celkových cieľoch, na Tour sa môže stať čokoľvek. Stačí jeden pád a vypadnete z hry o čo najlepší výsledok. Všetko je otvorené, uvidíme, ako sa budú preteky vyvíjať a potom budeme môcť hovoriť aj o cieľoch,“ povedal Peter Velits a doplnil: „Aj moja úloha v tíme sa určí až počas pretekov. Až na základe ich vývoja si rozdelíme s Leviom či Tonym úlohy. Tento rok však idem na preteky uvoľnenejší. V minulosti som musel dokazovať, že si štart zaslúžim. Tentoraz mi už od začiatku hovorili, že pôjdem na Tour a mám sa na to pripravovať.“

Trať do detailov neštudoval

Tony Martin
Foto: SITA/AP
Cyklistika
Foto: SITA/AP

Tohtoročná Tour de France sa začne v sobotu 30. júna v belgickom Liége, vo štvrtok čaká na pretekárov prvá oficiálna akcia – prezentácia tímov.

Peter Velits dopredu trať 99. ročníka do najmenších detailov neštudoval, takisto ako v minulosti si pred etapou prezrie jej itinerár.

V súčasnosti pozná trať všeobecne, vie, ktoré kopce ho čakajú i základné informácie o jednotlivých etapách.

Dvadsaťsedemročný rodák z Bratislavy s púchovským domicilom nemá vybratú ani etapu, ktorá by mu najviac sedela.

„Človek si môže vybrať jednu etapu, ale potom príde na štart, cíti sa zle a nemôže nič urobiť. To bol aj môj prípad vo Švajčiarsku, kde som mal generálku na Tour. V etape, v ktorej som chcel niečo skúsiť, som mal najhoršie nohy. Jedna vec je niečo si stanoviť a druhá sú potom pocity,“ tvrdí Peter Velits.

V itinerári tohtoročného podujatia sú okrem úvodného prológu aj dve dlhé časovky. Prvá v deviatej etape meria 41,5 km, druhá v predposledný deň zasa 53,5 km.

Výsledky v nich môžu výrazne prehovoriť do celkového poradia. Tento rok trasa nie je až taká náročná ako v minulosti, nechýbajú síce horské dojazdy v Alpách a Pyrenejach, ale mnohé ťažké kopce organizátori vynechali.

„Vo Francúzsku sa dajú vybrať aj náročnejšie kopce. Na druhej strane na nás čakajú náročné časovky, ktoré budú aj dlhé. Človek v nich môže veľa získať, ale aj stratiť. Časovky asi nebudú rozhodujúce, ale do súboja favoritov môžu veľa povedať. Tento rok sú Alpy ťažšie ako Pyreneje, ale je len veľmi ťažko povedať, čo bude rozhodovať. Mne osobne časovky vychádzajú, v sezóne som len v jednej či vo dvoch nebol v najlepšej desiatke. Uvidíme, ako to dopadne na Tour. Teší ma, že na nás čaká dosť časovkárskych kilometrov,“ povedal Peter Velits.

Prvý raz na štarte s bratom

Levi Leipheimer
Foto: SITA/AP

Bývalý majster sveta do 23 rokov bude po prvý raz na Tour štartovať spoločne s bratom Martinom. O nominácii jeho dvojičky sa rozhodlo až v utorok.

Spoločne doteraz absolvovali jedno podujatie Grand Tour – Vueltu 2010, na ktorej si Peter vybojoval najväčší úspech v profipelotóne.

„Pre mňa je obrovským plusom, že štartuje aj Martin. Bude to pre mňa veľká psychická vzpruha. V etapách sa budem môcť naňho spoľahnúť. Stačí sa pozrieť na našu psychickú pohodu počas Vuelty, ktorú sme zažili spolu. Budeme bývať v jednej izbe, poznáme sa, môžeme spoločne prebrať mnohé veci, dá sa naňho spoľahnúť,“ vypočítava Peter.

Vlaňajšiu Tour poznačilo mnoho pádov favoritov v úvodných etapách. Pelotón jazdil nervózne. „Verím, že tentoraz to bude pokojnejšie, keďže na úvod sa ide prológ. Vlani sa jazdilo od prvej etapy, v ktorej mohol ísť každý do žltého dresu. Teraz už budú stanovené isté veci, ale aj tak prvý týždeň býva vždy nervóznejší ako ďalšie,“ tvrdí Peter Velits.

Úradujúci majster Slovenska v časovke a víťaz tohtoročných Okolo Ománu favorizuje na zisk žltého dresu Brita Bradleyho Wigginsa. Jazdec tímu Sky mal v generálkach veľmi dobrú formu.

„Je silný v kopcoch, časovku má zo špičky najlepšiu. Zaujímavý však bude aj súboj o zelený dres. Na štarte sa zíde veľa kvalitných šprintérov, získať ho môžu Peter Sagan, Mark Cavendish či André Greipel. Dopredu sa nedá nič povedať,“ dodal Peter Velits.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe André GreipelLevi LeipheimerMark CavendishPeter SaganPeter VelitsTony Martin