Peter Velits v časovke na MS zaostal, vyhral Tony Martin

Peter Velits
Peter Velits Foto: SITA/Tomáš Somr

LIMBURG 19. septembra (WEBNOVINY) – Nemec Tony Martin obhájil v holandskej provincii Limburg titul majstra sveta v cyklistickej časovke.

Na 45,7 km dlhej trati medzi Heerlenom a Valkenburgom dosiahol čas 58:38,76 min.

S náskokom 5 sekúnd zdolal Američana Taylora Phinneyho, tretiu priečku obsadil Bielorus Vasil Kirijenka, ktorý zaostal o 1:44 min.

Časovka vyšla zo slovenských zástupcov lepšie Matejovi Jurčovi, ktorý skončil na 30. mieste s takmer štvorminútovým mankom na víťaza. Nedarilo sa čerstvému majstrovi sveta v časovke družstiev Petrovi Velitsovi.

Tímový kolega Martina z Omega Pharma-QuickStep obsadil až 34. post (+4:07,06 min).

Martin od úvodu bojoval o prvenstvo s Phinneym. Na prvom medzičase zaostával o 4,37 sekundy. Druhú tretinu trate však zvládol excelentne a urobil v nej dôležitý krok za prvenstvom. Po druhom medzičase predstihol Španiela Alberta Contadora, ktorý skončil napokon deviaty.

V závere síce v porovnaní s Phinneym mierne stratil, ale mohol sa tešiť z druhého dúhového dresu v kariére. Pri neúčasti olympijského víťaza Bradleyho Wigginsa i excelentného časovkára Fabiana Cancellaru potvrdil pozíciu najväčšieho favorita.

Dvadsaťsedemročný cyklista tímu Omega Pharma-QuickStep je skvelý časovkár, z ostatných štyroch šampionátov má štyri individuálne medaily (2 – 0 – 2). V nedeľu bol aj členom víťazného tímu v časovke družstiev.

Obaja Slováci od prvého medzičasu zaostávali za najlepšími a pohybovali sa približne na priečkach, na ktorých napokon skončili.