Petícia za slušných ľudí je protirómska, búria sa Rómovia

Rómovia
Foto: Archívne foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Petícia za slušných ľudí je podľa Parlamentu Rómov SR protirómska.

Primátori Partizánskeho, Handlovej a Žiaru nad Hronom ju vo štvrtok 6. septembra spustili, aby sa sprísnili legislatívne postihy tých, ktorí obmedzujú ľudské práva slušných ľudí.

Predsedníctvo Parlamentu Rómov SR sa ňou zaoberalo na mimoriadnom zasadnutí v sobotu 8. septembra vo Zvolene.

„Petíciu, ktorú postavili ľudia vo funkciách primátorov a starostov miest a obcí, považujeme za protirómsku a vyhrocujúcu ostrú spoločenskú vzťahovú krízu medzi majoritou a minoritou,“ uvádza sa v tlačovej správe z mimoriadneho zasadnutia.

Nedostatočné využívanie zákonov

Paragraf

Parlament Rómov je presvedčený o tom, že kompetentní ľudia svoje funkcie nezvládajú a dostatočne nevyužívajú slovenské zákony. Kritizuje tiež, že „mnohí z uvedených funkcionárov si určitými prostriedkami získavali počas volieb práve hlasy neslušných ľudí… teraz sa im otáčajú chrbtom a vyhlasujú ich verejne za neprispôsobivých.“

Primátor Partizánskeho Jozef Božik už pri oznamovaní petície odmietol akékoľvek rasistické pohnútky spojené s jej spustením.

„Je za to, aby sa sprísnili legislatívne postihy tých, ktorí obmedzujú ľudské práva slušných ľudí. Je za to, aby trestnoprávna zodpovednosť maloletých bola znížená zo 14 na 12 rokov, je za to, aby trestnoprávne konanie voči maloletým, ktorí majú menej ako 12 rokov a spáchajú trestný čin, bolo vedené voči ich rodičom a aby sociálne dávky boli podmienené prácou,“ povedal Božik.

Podľa Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity by mestá a obce mali namiesto prípravy petícií hľadať racionálne riešenia a preventívne pristupovať k problémom občanov, ktorí majú neprispôsobivé správanie.

„Systematickou prácou s problémovými obyvateľmi by tak obce mohli čiastočne obmedziť rôzne extrémne formy takéhoto správania, ktoré by následne neviedli až k vážnemu vyhroteniu medziľudských vzťahov,“ uviedla pre agentúru SITA Iveta Duchoňová z úradu splnomocnenca.

Gramotnosťou proti provokáciám

Rómovia Maďarsko
Foto: SITA/AP

Rómsky parlament ďalej vyzval svojich členov, aby sa nenechali vyprovokovať k vytváraniu skupín a organizácií typu maďarská rómska garda.

Rómovia majú využiť iné prostriedky v presadzovaní cieľov, napríklad svoju gramotnosť. Uviedol, že ak problémy v súžití menšiny a majority sa nebudú konečne riešiť, obráti sa na kompetentné orgány EÚ.

Maďarská rómska garda vznikla počas minulého týždňa v meste Pécs. Maďarskí Rómovia ju označili za ochrannú organizáciu, ktorá má byť protipólom ultrapravicovej Maďarskej gardy. Tá je podľa nich napriek zákazu činnosti stále aktívna.

Ako uviedol rakúsky spravodajský portál ORF, do organizácie vstúpilo asi 400 ľudí. Maďarská polícia však už vo štvrtok 6. septembra zadržala jej vodcu Ferenca Bagóa pre podozrenie zo spáchania trestného činu založenia organizácie osobou, ktorá bola v minulosti trestne stíhaná. Štyridsaťpäťročný aktivista používajúci prezývku Plukovník Daflics bol podľa stanice Hír TV kedysi vo väzení za pokus o vraždu.

Parlament Rómov tiež protestuje proti vytváraniu tzv. „rómcentrákov“ tým, že okolo osád stavajú občania ploty a panely. „Už chýbajú len strážne veže a plynové komory! To tu už raz bolo! Žijeme v 21. storočí – v storočí humanizmu a tolerancie,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Jeden z prípadov oplocovania sa stal minulý týždeň v Zlatých Moravciach. Obyvatelia bytovky na Ulici 1. mája si postavili plot, ktorým sa ohradili pred Rómami v susedstve. Rómovia im údajne pod oknami robili neporiadok, špinu a výtržnosti. Mesto nápad podporilo a vydalo súhlas na prehradenie mestského pozemku drobnou stavbou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Božik