Petra Bondru uviedli v Moskve do Siene slávy IIHF

Peter Bondra
Peter Bondra okrem závratnej zámorskej kariéry v drese Washingtonu Capitals reprezentoval Slovensko na troch zimných olympijských hrách a dvoch majstrovstvách sveta. Z oboch MS si odniesol domov medailu. Foto: SITA/Marián Peiger

MOSKVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Bývalého úspešného slovenského reprezentanta Petra Bondru v nedeľu uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie. Stalo sa to v Moskve v deň, keď finálovým súbojom Fínska a Kanady vyvrcholí svetový šampionát v Rusku.

Okrem Bondru sa novými členmi Siene slávy IIHF stali aj Rusi Sergej Fiodorov a Valerij Kamenskij a Fín Ville Peltonen, pocta sa ušla aj bývalým úspešným trénerom Patovi Quinnovi a Benovi Smithovi. Niekdajší už zosnulý maďarský útočník Gábor Ocskay sa stal držiteľom ocenenia Richarda „Bibiho“ Torrianiho a bývalý ruský komentátor Nikolaj Ozerov dostal Cenu Paula Loicqa za významné zásluhy v medzinárodnom hokeji.

„Som veľmi poctený, že do tejto dvorany vstupujem s ďalšími skvelými hokejovými osobnosťami. Naše príbehy sú v mnohom podobné, ale každému z nás pomáhal niekto iný. U mňa najväčšia vďaka za všetko patrí manželke a deťom. Nemôžem zabudnúť ani na staršieho brata Vlada, ktorý na mňa vždy dával pozor. Takisto ďakujem mojim trénerom, menovite musím spomenúť Jula Šuplera. Vždy bolo pre mňa veľkou cťou hrať za reprezentáciu. Splnil sa mi sen, keď vo Švédsku v roku 2002 sme získali zlaté medaily na majstrovstvách sveta. Hokej mi dal veľmi veľa, spoznal som veľa zaujímavých ľudí, naučil sa mnoho vecí. Naučil som sa veriť si a pracovať tvrdo,“ povedal počas slávnosti Peter Bondra v angličtine a po slovensky doplnil: „Na záver by som chcel poďakovať svojim spoluhráčom, trénerom a všetkým, ktorý mi pomohli počas mojej kariéry. Srdečná vďaka patrí aj všetkým fanúšikom na Slovensku.“

Štyridsaťosemročný bývalý skvelý útočník Bondra okrem závratnej zámorskej kariéry v drese Washingtonu Capitals reprezentoval Slovensko na troch zimných olympijských hrách a dvoch majstrovstvách sveta. Z oboch MS si odniesol domov medailu. Zápis do hokejovej histórie predviedol na MS 2002 v Göteborgu, kde práve jeho gól zabezpečil Slovákom titul majstrov sveta vo finále proti Rusku (4:3).

Bondra sa stal na MS 2002 so 7 zásahmi najlepším strelcom, o rok neskôr na MS v Helsinkách pridal do jagavej zbierky bronz. V drese Slovenska odohral 47 zápasov a pripísal si 35 gólov. V NHL v 1081 stretnutiach strelil 503 gólov, predviedol aj dve vyše 50-gólové sezóny. Po skončení kariéry pôsobil ako generálny manažér slovenskej reprezentácie na vrcholných podujatiach (2008 – 2011).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BondraSergej FiodorovVille Peltonen