Skvelá Vlhová získala tretie miesto v Courcheveli, v 2. kole bola rýchlejšia Bassinová (video)

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli v rámci pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. 12. december 2020 Foto: AP Photo/Giovanni Auletta
  • aktualizované 12. decembra, 13:44

Víťazná séria Slovenky Petry Vlhovej vo Svetovom pohári sa v sobotu skončila. Zverenky trénera Livia Magoniho síce po prvom kole obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli pohodlne viedla, no v druhej jazde sa nevyhla menších chybičkám a napokon skončila tretia.

Mimo pódia túto sezónu ešte nebola

Aj po sobote však platí, že Petra Vlhová v aktuálnom ročníku SP ešte nebola mimo pódia. Pozitívom tiež je skutočnosť, že v Courcheveli sa Vlhová premiérovo v kariére prebojovala v SP na pódium.

Víťazstvo si v sobotu vyjazdila Talianka Marta Bassinová, ktorá v tomto ročníku ovládla aj úvodný obrovský slalom ešte v polovici októbra v rakúskom Söldene.

Druhá skončila s odstupom 46 stotín sekundy Švédka Sara Hectorová, tretia Vlhová zaostala za víťazkou o 59 stotín sekundy. S obrovským odstupom 1,11 sekundy za Vlhovou skončila na štvrtej priečke Američanka Mikaela Shiffrinová.

Neohrozená líderka

V hodnotení disciplíny si Bassinová upevnila post líderky pred krajankou Federicou Brignoneovou, tá v sobotu finišovala piata. Tretia v poradí obrovského slalomu je Vlhová, ktorá na Bassinovú stráca 80 bodov a na Brignoneovú 5 bodov.

Slovenka Petra Vlhová je však neohrozenou líderkou celkového hodnotenia Svetového pohára. Na jej konte je 420 bodov a má náskok 162 bodov pred druhou Bassinovou, na tretiu priečku klesla v sobotu ôsma Švajčiarka Michelle Gisinová (207).

V Courcheveli je obrovský slalom na programe aj v nedeľu, prvé kolo sa začne o 9.30 h a druhé o tri hodiny neskôr.

Majsterka sveta vie, čo má čakať

„Courchevel mám celkom rada. Nie je to nejaký veľmi špecifický kopec. Už som tam jazdila v pretekoch, takže viem, čo mám čakať. Na druhej strane sa veľa odvíja od aktuálnych podmienok a počasia,“ vravela Petra Vlhová počas nedávnej videokonferencie v Jasnej.

Obhajkyňa malého glóbusu v slalome tento týždeň nečakane zavítala domov na Liptov. Tri dni trénovala na svojom domovskom kopci v Jasnej a podmienky si pochvaľovala.

„Super tréning to bol. Je to iné, keď po tréningu nasadnem do auta a nejdem do hotela, ale domov. Cítila som sa výborne, podmienky boli super. Všetci v tíme sme boli spokojní,“ zhodnotila držiteľka medailového kompletu z MS 2019 v Aare.

Ak chce zvíťaziť, musí sledovať najmenšie detaily

Líderka Svetového pohára sa vo štvrtok presunula do Courchevelu súkromným lietadlom z Popradu. Takýto let má veľké výhody oproti klasickej komerčnej linke, resp. presunu autom, čo na dlhých vzdialenostiach zabíja u športovca čas aj energiu.

„Súkromné lety sú výhoda, lebo ušetrím veľa času na regeneráciu. Ak chcem víťaziť, musím sa pozerať aj na najmenšie detaily. Keď cestujem dlho autom, som z toho potom ‚rozbitá‘ a nemôžem podať ideálny výkon. Takže pohodlie v lietadle má pre mňa význam,“ vysvetlila Vlhová.

V Courcheveli zverenka Livia Magoniho dosiaľ absolvovala päť pretekov SP počas troch rokov. Najvyššie tam skončila dvakrát na druhom mieste – v slalome v roku 2018 a paralelnom slalome ešte o rok skôr. V obrovskom slalome sa tam zatiaľ na stupne víťazov nedostala. Najbližšie bola k tomu pred necelým rokom, keď skončila štvrtá štyri stotinky za treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.

Preteky budú dôležité aj pre Shiffrinovú

Favoritkami pretekov v Courcheveli budú aj Talianky Federica Brignoneová a Marta Bassinová. Prvá je celková víťazka Svetového pohára z minulej sezóny a zároveň držiteľka malého glóbusu za obrovský slalom. Druhá zasa vyhrala úvodné preteky SP v obráku v tejto sezóne v Söldene.

Podľa talianskych zdrojov sa v Courcheveli v značnej miere ukáže, či si Petra Vlhová dokáže na čele SP utvoriť ešte väčší náskok ako má doteraz a či Američanka Mikaela Shiffrinová pri svojom návrate v tejto discipíne bude konkurencieschopná v súboji o víťazstvo.

„Treba rátať s tým, že na nás čakajú na trati dva rôzny typy podmienok. Podklad je tvrdý, ale v strednej a spodnej časti skôr mäkký. V noci má navyše snežiť, takže sa musíme prispôsobiť zmeneným podmienkam,“ uviedla Federica Brignoneová podľa webu neveitalia.it.

„Dôležité môže byť nízke štartovné číslo v 1. kole a zároveň si myslím, že na tejto zaujímavej trati so zmenami sklonu treba tlačiť od začiatku do konca napriek možným hrboľom na nej,“ dodala Brignoneová.