Vlhová skončila v Courcheveli tesne pod pódiom, obrovský slalom suverénne ovládla Shiffrinová (video)

Petra Vlhová, Courchevel, obrovský slalom
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli. Courchevel, 21. december 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 21. decembra 15:38

Petra Vlhová sa prvýkrát v aktuálnej sezóne v pretekoch Svetového pohára nedostala na stupne víťazov. V prvom z dvojice obrovských slalomov vo francúzskom Courcheveli skončila 26-ročná Slovenka na štvrtom mieste. Od tretieho miesta Švajčiarky Michelle Gisinovej ju delilo 36 stotín sekundy, za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 1,44 s.

Vlhová s tretím najlepším časom v 2. kole

Zverenkyni švajčiarskeho trénera Maura Piniho nevyšlo podľa predstáv prvé kolo, keď po chybe na rovine sa zaradila na šiestu priečku. V zlepšenom druhom kole dosiahla tretí najlepší čas, ale vytiahla to len tesne za stupne víťazov.

„Druhé kolo som šla už dobre. Bohužiaľ, niekto musí byť na 4. mieste a dnes som to ja. Všetko som si prehrala v prvom kole. S materiálom som veľmi spokojná, bola som aj na tréningoch. Cítim sa dobre, ale mrzí ma prvé kolo, pretože som urobila veľa chýb a nešla dobre. Na najvyššej úrovni sa platí za každú chybu. Dnes to dopadlo takto, ale zajtra bude nový deň. Budem sa snažiť čo najviac oddýchnuť,“ povedala Vlhová pre JOJ Šport.

V prvom kole mala Vlhová štartové číslo 1 a zajazdila šiesty najlepší čas. „Nebola to moja najlepšia jazda. Urobila som veľkú chybu na rovine. Trať bola miestami hrboľatá, ale nie zlá. Dá sa na nej zajazdiť dobrý čas, len sa do toho treba pustiť naplno a dobre lyžovať. Dám všetko do druhej jazdy a budem bojovať až do konca,“ vyhlásila Vlhová po 1. kole pre JOJ Šport.

Shiffrinová dosiahla 72. víťazstvo

Shiffrinová vyhrala s náskokom 86 stotín sekundy pred Švédkou Sarou Hectorovu a potvrdila, že kopec Courcheveli jej náramne sedí.

Od roku 2017 tam dosiahla šieste víťazstvo a štvrté v obrovskom slalome. Skvelá Američanka vyhrala tretie preteky v aktuálnej sezóne, keď predtým triumfovala aj v ľadovcovej ouvertúre v obrovskom slalome v rakúskom Söldene a tiež v slalome na domácom snehu v Killingtone.

Mikaela Shiffrinová, Courchevel, obrovský slalom
Američanka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli, v ktorom zajazdila najrýchlejší čas. Courchevel, 21. decembra 2021. Foto: SITA/AP.

Shiffrinová si pripísala celkovo 72. víťazstvo v pretekoch SP v kariére a štrnáste v obrovskom slalome. Posunula sa ním na líderskú pozíciu v SP o 35 bodov pred Talianku Sofiu Goggiovú, ktorá utorkové preteky nedokončila. Tretia je s odstupom 290 bodov Vlhová.

V hodnotení obrovského slalomu vedie rovnako Shiffrinová pred Vlhovou a Hectorovou. „Bol to ťažký deň, ale zvládla som to. Tlačila som do toho naplno v oboch kolách a napriek náskoku jazdila som naplno. Mala som výborne pripravené lyže, ktoré sa osvedčili aj na náročnej trati, ktorá už bola v druhom kole rozbitá. Som veľmi šťastná,“ uviedla Shiffrinová v prvom televíznom rozhovore.

Kráľovná obrovského slalomu z uplynulej sezóny SP, ďalšia Talianka Marta Bassinová, nedokončila prvé kolo. Vo francúzskom stredisku pre koronavírus chýbajú tri Vlhovej súperky – Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, Novozélanďanka Alice Robinsonová a Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Courchevel (online)

• obrovský slalom

1. kolo: 1. Mikaela Schiffrinová (USA) 1:05.55 min., 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,74 s., 3. Sara Hectorová (Švéd.) +1,03, 4. Federica Brignoneová (Tal.) +1,06, 5. Mina Fürst Holtmann (Nór.) +1,26, 6. PETRA VLHOVÁ (SR) +1,39, 7. Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.) +1,43, 8. Tessa Worleyová (Fra.) +1,45, 9. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,59, 10. Sofia Goggiová (Tal.) +1,75

• PETRA VLHOVÁ mala v prvom kole štartové číslo 1
  • prvé kolo z elitnej pätnástky nedokončili: Meta Hrovatová (Slo.), Marta Bassinová (Tal.)

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. Mikaela Schiffrinová (USA) 2:15.35 min., 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,86 s., 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,08, 4. PETRA VLHOVÁ (SR) +1,44, 5. Tessa Worleyová (Fra.) +1,86, 6. Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.) +2,44, 7. Federica Brignoneová (Tal.) +2,61, 8. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,77, 9. Camille Rustová (Švaj.) +2,78, 10. Mina Fürst Holtmann (Nór.) +2,82

• PETRA VLHOVÁ išla v druhom kole šiesta od konca
  • druhé kolo nedokončili: Katharina Huberová (Rak.), Sofia Goggiová (Tal.)

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom