Petra Vlhová zostala líderkou Svetového pohára, ale obrovský slalom v Kronplatzi jej nevyšiel podľa predstáv (video)

Petra Vlhová, obrovský slalom, Kronplatz
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v talianskom Kronplatzi. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 26. januára 16:55

V utorok bol na programe ďalší obrovský slalom v tejto sezóne Svetového pohára 2020/2021.

Na štarte nechýbala ani slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ktorá bola po prvom kole deviata so stratou 1,49 sekundy na vedúcu Švajčiarku Michelle Gisinovú.

Ani druhá jazda na strmom a hrboľatom kopci nebola v podaní Slovenky vydarená. Po príchode do cieľa sa zaradila na štvrtú priečku so stratou 68 stotín sekundy a potom postupne klesala až na konečnú 12. pozíciu.

Worleyová so 14. triumfom

Gisinová nakoniec v druhom kole nepotvrdila post líderky po prvej jazde, keďže tesne pred cieľom urobila chybu a skončila až šiesta.

Víťazstvo si v utorok vyjazdila Francúzka Tessa Worleyová s náskokom 27 stotín sekundy pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, tretia skončila so stratou 0,73 s Talianka Marta Bassinová. Američanka Mikaela Shiffrinová skončila štvrtá (+1,08 s). Gisinová za víťazkou zaostala o 1,32 s a Vlhová až 2,05 s.

Tridsaťjedenročná špecialistka na obrovský slalom Worleyová si pripísala štrnásty triumf v pretekoch Svetového pohára, prvý od Söldenu z októbra 2018. Zaujímavosťou je, že všetkých 32 pódiových umiestnení vrátane toho utorkového dosiahla výhradne v obrovskom slalome.

Vlhová má náskok 100 bodov

Vlhová však zostala s 883 bodmi líderkou Svetového pohára, ale jej náskok na čele pred druhou Gisinovou sa znížil na 100 bodov. Na treťom mieste je Gutová-Behramiová so 747 bodmi. V hodnotení obrovského slalomu sa na čele udržala Bassinová so 460 bodmi, druhá je priebežne Worleyová (336) a tretia Gisinová (312), Vlhovej patrí 7. stupienok s 218 bodmi.

V tejto sezóne bola zverenka Livia Magoniho v obrovskom slalome dvakrát tretia a raz štvrtá. V Semmeringu po prvom kole viedla, ale potom preteky pre silný vietor zrušili. Nedávno v Kranjskej Gore jej to tiež nevyšlo podľa predstáv a bolo z toho „len“ štvrté a 10. miesto.

S výnimkou vypadnutia v jednom z dvoch decembrových obrovských slalomov vo francúzskom Courcheveli  v utorok dosiahla Vlhová svoj najhorší výsledok v tejto disciplíne vo Svetovom pohári od októbra 2019, vtedy bola v Söldene štrnásta. Odvtedy zakaždým skončila v elitnej desiatke, ak preteky dokončila.

Pred februárovými majstrovstvami sveta v zjazdovom lyžovaní, ktoré od 9. do 23. februára bude hostiť talianska Cortina d’Ampezzo, sú vo Svetovom pohári na programe ešte zjazd a super v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – obrovský slalom

• Kronplatz

1. kolo: 1. Michelle Gisinová (Švaj.) 1:04,33 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,56 s., 3. Federica Brignoneová (Tal.) +0,67, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,68, 5. Tessa Worleyová (Fra.) +0,78, 6. Meta Hrovatová (Slo.) +0,87, 7. Marta Bassinová (Tal.) +1,09, 8. Sara Hectorová (Švéd.) +1,41, 9. PETRA VLHOVÁ (SR) +1,49, 10. Alice Robinsonová (N. Zél.) +1,82

• Petra Vlhová mala v prvom kole štartové číslo 3

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. Tessa Worleyová (Fra.) 2:11,38 min., 2. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,27 s., 3. Marta Bassinová (Tal.) +0,73, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,08, 5. Meta Hrovatová (Slo.) +1,23, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 1,32, 7. Sofia Goggiová (Tal.) +1,37, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +1,44, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +1,52, 10. Sara Hectorová (Švéd.) +1,65… 12. PETRA VLHOVÁ (SR) +2,05

• nedokončili 2. kolo: Paula Moltzanová (USA)

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom