Skvelá Vlhová ovládla slalom v Záhrebe, Shiffrinovú zdolala o vyše sekundu a je novou kráľovnou (video+foto)

Petra Vlhová, slalom, Svetový pohár, Záhreb
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová s korunkou na hlave za triumf v slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe. Záhreb, 4. január 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 4. januára 17:41

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vo veľkom štýle ovládla sobotňajší slalom Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe a stala sa novou Snehovou kráľovnou.

Dvadsaťštyriročná Liptáčka triumfovala v súčte oboch kôl s náskokom 1,31 sekundy pred svojou veľkou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila s odstupom priepastných 3,49 s na slovenskú víťazku Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Vlhová v úvode druhého kola zvýšila náskok pred Shiffrinovou a aj keď na druhom medzičase sa jej odstup od Američanky trochu znížil, Slovenka v dolnej časti trate potom zvyšovala. Slovenka rovnako ako v prvom aj v druhom kole dosiahla najlepší čas spomedzi všetkých pretekárok.

Shiffrinová líderkou Svetového pohára

Vlhová má na konte už 30. pódiových umiestnení v kariére, doteraz nazbierala 11 víťazstiev, jedenásť druhých a osem tretí miest. V Záhrebe dosiahla šieste víťazstvo v slalome a celkovo dvadsiate pódium v najtočivejšej disciplíne a zároveň jedenáste víťazstvo v jedenástom dejisku Svetového pohára a stále platí, že nikde nevyhrala dvakrát.

„Ani neviem, čo mám povedať. Dnes som sa cítila veľmi dobre. Konečne sa mi podarili dve jazdy bez väčších chýb. Je to pre mňa veľmi dôležité, pretože dosť často som bola druhá a dnes som konečne vyhrala. Tento triumf venujem servismanovi Gigimu (Pierluigi Parravicini, pozn.), ktorý sa v predchádzajúcich dňoch zranil. V druhom kole som šla ešte rýchlejšie ako v prvom, lebo Mika zajazdila tiež veľmi dobre. Mám z dneška veľkú radosť,“ povedala Vlhová v cieli do mikrofónu organizátorov.

Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová, Katharina Liensbergerová, slalom, Záhreb
Zľava: Američanka Mikaela Shiffrinová, slovenská lyžiarka Petra Vlhová a rakúska reprezentantka Katharina Liensbergerová na stupňoch pre víťazky po slalome Svetového pohára v Záhrebe. Záhreb, 4. január 2020. Foto: SITA/AP.

Úspechom v Záhrebe sa Vlhová posunula v celkovom hodnotení Svetového pohára na druhé miesto pred Talianku Federicu Brignoneovú, náskok na Američanku Shiffrinovú znížila na 313 bodov.

Medzi slalomárkami je tiež prvá Shiffrinová, Vlhová za ňou zaostáva o 120 bodov. Američanka Shiffrinová v tejto sezóne ovládla prvé tri slalomy SP (Levi, Killington, Lienzi), vo štvrtom sa však musela skloniť pred Vlhovou.

Petra Vlhová, slalom, Záhreb
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa teší z triumfu Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe. Záhreb, 4. január 2020. Foto: SITA/AP.

Vlhová so štartovým číslom jeden

Víťazka ankety Športovec roka 2019 na Slovensku sa v prvom kole slalomu predstavila so štartovým číslom jeden a na trati previedla kvalitný výkon. Najmä v strmých častiach získala na svoje konkurentky cenné stotinky a najmä vydržala vysokom tempe až do cieľa.

„Necítila som sa až tak dobre, robila som mierne chyby. Keď postupne prichádzali ďalšie pretekárky do cieľa, zistila som, že to nie je až také zlé. Som prvá, ale bolo to len prvé kolo. Je to, samozrejme, lepšie, že mám veľký náskok. Nič to však nemení na tom, že musím ísť aj druhé kolo naplno,“ uviedla Vlhová pre slovenské médiá v Záhrebe.

Petra Vlhová, slalom, Záhreb
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola slalomu Svetového pohára v Záhrebe. Záhreb, 4. január 2020. Foto: SITA/AP.

Najdlhší slalom vo Svetovom pohári

Slalom v Záhrebe je najdlhší ženský vo Svetovom pohári a zriedka sa tam jazdia kolá pod jednu minútu. Vlhovej sa to v úvodnom kole podarilo s výraznou rezervou a k jej času 57,25 sa súperky ani len nepriblížili.

Jedna za druhou výrazne zaostávali za Slovenkou už na druhom medzičase a ich odstup od líderky sa potom ešte zvyšoval. Platilo to aj v prípade hlavnej favoritky Shiffrinovej, ktorá síce na prvom medzičase strácala len 7 stotín sekundy, no potom sa nevyhla chybe.

Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová, slalom, Záhreb
Američanka Mikaela Shiffrinová gratuluje slovenskej reprezentantke Petre Vlhovej k triumfu v slalome Svetového pohára v Záhrebe. Záhreb, 4. január 2020. Foto: SITA/AP.

Na druhom medzičase bola už osem desatín za Vlhovou a v cieli sa pri jej mene objavilo šokujúcu vysoké červené číslo 1,18 s. „Bola som rada, že sa mi konečne podarilo dať jazdu na hrane rizika. Opakujem však, že fantastické to nebolo a dôležité bude najmä druhé kolo,“ podotkla Vlhová.

Jednou z povinností líderky pretekov je sadnúť si po jazde do vyhradeného priestoru a kývať do televíznej kamery. Vlhová tam musela po úvodnom kole vydržať veľmi dlho, keďže mala číslo 1 a žiadna zo súperiek ju nepredstihla. „Musela som si tam sadnúť a čakať, ale radšej by som išla hneď preč a pripravovať sa na druhé kolo. Takto to však je a nič s tým nenarobím,“ doplnila Vlhová.

V Záhrebe vyhrala aj Velez-Zuzulová

Prvý novoročný slalom v Chorvátsku je roky považovaný za jeden z vrcholov sezóny vo Svetovom pohári pre ženy aj mužov.

Na Medveďom vŕšku nad Záhrebom sa jazdí pred početnou diváckou kulisou v popoludňajšom, resp. atraktívnom podvečernom čase.

Slalom na známom Medveďom vŕšku nad Záhrebom až do soboty nepatril k tým, kde sa Vlhová tešila z triumfu, ale na konte mala dve druhé miesta z rokov 2017 a 2019.

Tretieho januára 2017 išlo z pohľadu slovenského lyžovania o mimoriadne preteky, keďže z víťazstva sa vtedy tešila Veronika Velez-Zuzulová a na stupňoch víťazov ju sprevádzali krajanka Vlhová a Češka Šárka Strachová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

  • Slalom – Záhreb (Chor.)

1. kolo: 1. Petra Vlhová (SR) 57,25 s., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,16, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,81, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,99, 5. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,00, 6. Katharina Truppeová (Rak.) +2,06

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 1:57,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,49, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +3,60, 5. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +3,62, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,79

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 13 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 826 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 513, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 451, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 301, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 287

Poradie v hodnotení slalomu v SP (po 4 z 9 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 380 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 260, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) 186, 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 155, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 151, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 142

Hlasy z tlačovej konferencie

Petra Vlhová (SR, 1. miesto): „S číslom jeden je to vždy výhoda neporušenej trate a to som v prvom kole využila. Pomohlo mi, že som mala vyše sekundový náskok pred druhým kolom. Zostala som v pokoji, lebo som vedela, že mám ten veľký náskok. Či to boli najlepšie jazdy v mojom živote? Neviem, či najlepšie, ale jedny z najlepších áno. Som šťastná. V Killingtone to bol veľký rozdiel medzi Mikaelou a mnou, ale odvtedy sa to trochu posunulo. Ak dokážem zajazdiť dobre v oboch kolách, môžem jej konkurovať. Dúfam, že o slalomovom titule v tejto sezóne Svetového pohára ešte nie je rozhodnuté. Urobím všetko v zostávajúcich piatich slalomoch, aby som to Mikaele ešte sťažila.

Mikaela Shiffrinová (USA, 2. miesto): „Petra dnes odviedla výbornú robotu v oboch kolách. Lepšie sa prispôsobila tejto trati ako ja. Ak by som neurobila chybu v prvom kole, priblížila by som sa k nej, ale ona bola dnes lepšia v oboch jazdách. Pád na nedávnom tréningu a jeho prípadné následky som počas pretekov nepociťovala, určite to neovplyvnilo výsledok. Dnes som potrebovala na víťazstvo šťastie, ale Petra chybu neurobila. Predviedla vysoký stupeň lyžovania. Mala by som byť nahnevaná z toho, že som takto prehrala. Keď som však videla Petru v druhom kole, videla som, že dnes vyhrala zaslúžene. Páčilo sa mi ako lyžovala. Myslím si, že boj o slalomový titul vo Svetovom pohári bude v tejto sezóne ešte tvrdý. Mám náskok, ale ešte nič nie je rozhodnuté.“

Katharina Liensbergerová (Rak., 3. miesto): „Lyžovať dobre na kopci Sljeme nad Záhrebom si vyžaduje veľké úsilie a jazdu na limite, je to veľmi ťažký slalom vo výbornej atmosfére. Rada sa sem vraciam. Som veľmi šťastná, ale zároveň musím povedať, že Petra a Mikaela sú momentálne v takej fazóne, že sa len veľmi ťažko dajú zdolať. Netvrdím, že sú neporaziteľné, ale dnes na tomto kopci dominovali pred ostatnými.“

Petra Vlhová v Top 3 v pretekoch Svetového pohára

  • bilancia 11 – 11 – 8 (celkovo 30)

1. miesto – Aare (Švéd., 13. 12. 2015), slalom
1. miesto – Aspen (USA, 18. 3. 2017), slalom
1. miesto – Levi (Fín., 11. 11. 2017), slalom
1. miesto – Lenzerheide (Švaj., 28. 1. 2018), slalom
1. miesto – Semmering (Rak., 28. 12. 2018), obrovský slalom
1. miesto – Oslo (Nór., 1. 1. 2019), mestské preteky, resp. paralelný slalom
1. miesto – Flachau (Rak., 8. 1. 2019), slalom
1. miesto – Maribor (Slov., 1. 2. 2019), obrovský slalom
1. miesto – Špindlerov Mlyn (ČR, 8. 3. 2019), obrovský slalom
1. miesto – St. Moritz (Švaj., 15. 12. 2019), paralelný slalom
1. miesto – Záhreb (Chor., 4. 1. 2020), slalom

2. miesto – Záhreb (Chor., 3. 1. 2017), slalom
2. miesto – Killington (USA, 26. 11. 2017), slalom
2. miesto – Courchevel (Fr., 20. 12. 2017), paralelný slalom
2. miesto – Levi (Fín., 17. 11. 2018), slalom
2. miesto – Killington (USA, 25. 11. 2018), slalom
2. miesto – St. Moritz (Švaj., 9. 12. 2018), paralelný slalom
2. miesto – Courchevel (Fr., 22. 12. 2018), slalom
2. miesto – Semmering (Rak., 29. 12. 2018), slalom
2. miesto – Záhreb (Chor., 5. 1. 2019), slalom
2. miesto – Killington (USA, 1. 12. 2019), slalom
2. miesto – Lienz (Rak., 28. 12. 2019), obrovský slalom

3. miesto – Lienz (Rak., 29. 12. 2015), slalom
3. miesto – Flachau (Rak., 15. 1. 2016), slalom
3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom
3. miesto – Crans Montana (Švaj., 4. 3. 2018), alpská kombinácia
3. miesto – Špindlerov Mlyn (ČR, 8. 3. 2019), slalom
3. miesto – Soldeu – El Tarter(And., 16. 3. 2019), slalom
3. miesto – Soldeu – El Tarter(And., 17. 3. 2019), obrovský slalom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikaela ShiffrinováPetra Vlhová