Fantastická Petra Vlhová získala veľký glóbus, obrovský úspech zavŕšila v slalome

Petra vlhova
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas slalomu na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide. Foto: SITA/AP

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová v sobotu spečatila najväčší úspech histórie slovenského zjazdového lyžovania aj vlastnej kariéry. Zaznamenala tiež jeden z najprenikavejších výsledkov celého slovenského športu.

V slalome vo švajčiarskom Lenzerheide totiž získala potrebné body na to, aby sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára v sezóne 2020/2021 a získala veľký krištáľový glóbus. Vlhovú v sobotu klasifikovali na 6. priečke.

Výsledok veľkej driny

V aktuálnej sezóne si Petra Vlhová pripísala zatiaľ šesť víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, vo februári na majstrovstvách sveta získala dve strieborné medaily. Doterajšími jej najžiarivejšími úspechmi bol zisk malého glóbusu za slalom zo sezóny 2019/2020 a aktuálne už šesť medailí z MS (1-4-1).

Momentálne si to všetko ani neuvedomujem, lebo som stále trochu sklamaná zo slalomu. Mám však veľký glóbus, je to výsledok veľkej driny. Okrem zjazdu na MS som v tejto sezóne absolvovala celý program. Mala som nejaké predstavy, ale realita bola omnoho náročnejšia. Chcem sa poďakovať svojmu tímu, lebo bez neho by sa mi to nepodarilo. Všetko si uvedomím asi až v nedeľu, keď trofej dostanem. Mrzí ma však slalom, lebo celú sezónu som viedla a o prvenstvo som prišla v posledných pretekoch. Nedeľňajší obrovský slalom si budem chcieť užiť, bude to vyvrcholenie sezóny,“ hovorila so slzami v očiach Vlhová pre RTVS, predtým pre laola1.at poznamenala: „Zisk veľkého glóbusu pre mňa veľa znamená, zapísala som tým do histórie tohto športu.

Po prvom kole patrila Vlhovej šiesta priečka, keď v hornej časti trate spravila chybu a za najlepšími zaostala. V druhom však prišla do cieľa na 2. priečke a keďže na definitívu potrebovala akýkoľvek bodovaný výsledok, mohla sa radovať z veľkého glóbusu. Nič na tom nezmení ani nedeľňajší obrovský slalom, nech dopadne akokoľvek. Po sobote Vlhová náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou 136 bodov a v hre je už len jediná stovka. Vlhová má aktuálne 1392 bodov, Gutová-Behramiová 1256.

Zmiešané pocity tímu

Víťazkou sobotňajšieho slalomu sa stala Rakúšanka Katharina Liensbergerová s náskokom 1,24 s pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, na tretej priečke klasifikovali Švajčiarku Michele Gisinovú s mankom 1,95 s na rakúsku súperku. Víťazkou hodnotenia disciplíny sa napokon stala práve Liensbergerová, ktorá v tomto ročníku nazbierala 690 bodov, druhú priečku obsadila Shiffrinová so ziskom 655 bodov, tretiu pozíciu obsadila obhajkyňa prvenstva v hodnotení disciplíny Vlhová so ziskom 652 bodov.

Máme zmiešané pocity, lebo sme neobhájili malý glóbus. Máme však doma veľký glóbus, no to si ešte poriadne neuvedomujeme. Kráčali sme od pretekov k pretekom. Vďaka aj za to šieste miesto v dnešnom slalome. Síce sme nezískali malý glóbus, no náš cieľ bol veľký a to sme splnili. Veľká vďaka patrí trénerovi Liviovi Magonimu, je to skvelý tréner. Sezóna sa síce končí, no my po nedeli ešte budeme mať dosť povinností,“ povedal pre RTVS po pretekoch Vlhovej brat Boris, ktorý je nedeliteľnou súčasťou jej realizačného tímu.

Petra Vlhova
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola slalomu na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide. Foto: archívne, SITA/AP

Magoni sa nevyhol emóciám

V hre o veľký glóbus bola Vlhová aj vlani, napokon však skončila v celkovom poradí SP až tretia. Na konci februára mala na svojom konte 1189 bodov, druhá Mikaela Shiffrinová 1225 bodov a prvá Talianka Federica Brignoneová 1378 bodov. Nepriaznivé poveternostné podmienky a potom pandémia koronavírusu však spôsobili zrušenie ostatných desiatich pretekov SP, glóbus tak získala Brignoneová.

Emóciám sa v sobotu nevyhol ani Vlhovej taliansky kouč Livio Magoni, ktorý v minulosti pracoval v tíme Slovinky Tiny Mazeovej pri jej ceste za celkovým triumfom v SP. „Zažil som to s Tinou, ale teraz cítim, že je to trochu viac, pretože teraz som bol hlavným koučom. Začali sme pred piatimi rokmi, keď som sa stretol s Petrinou rodinou a dohodli sme sa. Tam sa začal náš príbeh a ten sa teraz naplnil. Lomcujú mnou veľké emócie,“ povedal Magoni podľa RTVS a o budúcnosti Vlhovej tímu doplnil: „V tíme budú nejaké zmeny, ale šéfom tímu je Igor Vlha. Už sme sa o tom bavili, prebrali sme si všetky pozície. Igor bude mať posledné slovo v tom, ako to bude vyzerať v ďalšej sezóne.“

Vlhová v seriáli SP debutovala v decembri 2012 jedenástym miestom v slalome v rakúskom Semmeringu. Na úplný vrchol to dotiahla vo svojej deviatej sezóne vo Svetovom pohári. „Som veľmi šťastná, že sa jej to podarilo. Je to niečo neuveriteľné. Je to to najviac, čo môže lyžiar dosiahnuť. Petru si pamätám ešte ako malú, teraz je najlepšia na svete. Som veľmi hrdá na to, že Slovensko ma veľký glóbus vďaka Petre,“ hovorila v prenose RTVS so slzami v očiach Veronika Velez-Zuzulová. Práve na spomenutý debut Vlhovej v SP skúsenejšia Velez-Zuzulová nikdy nezabudne, keďže práve v prvých pretekoch 25-ročnej Liptáčky, presne 29. decembra 2012 v rakúskom Semmeringu, dosiahla ona svoj premiérový triumf vo Svetovom pohári.

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom