Fantastické! Petra Vlhová získala striebornú medailu na MS v zjazdovom lyžovaní 2019 (video)

Petra Vlhová. MS v zjazdovom lyžovaní 2019 v Aare
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli zjazdu v rámci alpskej kombinácie na MS v zjazdovom lyžovaní 2019. Aare, 8. február 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 8. februára 18:57

AARE 8. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová získala striebornú medailu v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare.

Majsterkou sveta sa stala Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá úspešne obhájila titul spred dvoch rokov zo St. Moritzu.

„Po dlhom čase som predviedla dve dobré jazdy a dosiahla víťazstvo. Som veľmi rada, že som obhájila titul v kombinácii, aj keď v zjazde to nebolo ono. Skutočnosť, že som zdolala Petru Vlhovú, ma mimoriadne teší,“ uviedla Wendy Holdenerová v prvej televíznej reakcii po zisku titulu majsterky sveta.

Rozhodli tri stotiny sekundy

Holdenerová zdolala Vlhovú v súčte zjazdu a slalomovej jazdy iba o 3 stotinky sekundy. Bronz si vybojovala nórska univerzálka Ragnhil Mowinckelová (+0,45). Líderkou pred rozhodujúcou slalomovou časťou bola Rakúšanka Ramona Siebenhoferová, ktorá napokon skončila tesne pod medailovým pódiom.

„V zjazde som podala skvelý výkon. Bolo potrebné sa udržať čo najbližšie k Wendy. Keď som prišla do cieľa so stratou len sedem desatín, veľmi som sa tešila, lebo som vedela, že medaila je reálna. Slalom? Nebola to zlá jazda, ale mohlo to byť aj rýchlejšie. Som druhá, aj keď tri stotiny, to je skoro nič. Samozrejme, veľmi sa teším, že mám konečne medailu,“ uviedla Petra Vlhová pre agentúru SITA.

„V zjazde som sa snažila nechať lyže a povedala som si ‚čo bude, to bude‘. Slalom bol profilovo trochu jednoduchší ako na iných pretekoch. Snažila som sa ísť naplno, boli tam chybičky, ale nakoniec to vyšlo na medailu,“ poznamenala Liptáčka, ktorú od zisku zlata delilo minimum. „Prvá reakcia v cieli po príchode Wendy? Tri stotiny sú veľmi málo, takže bola som z toho trochu nešťastná. Mrzí ma, že som nevyhrala, ale veľmi sa teším z medaily. S odstupom času sa budem už len tešiť. Samozrejme, po tomto úspechu som sa trochu ‚odľahčila‘ od stresu, teraz už môžem v pokoji ísť trénovať obrovský slalom a slalom,“ dodala Vlhová.

V ženskej kombinácii zjazdu a slalomového kola medzi aktérkami chýbala azda najväčšia favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová. Suverénna líderka Svetového pohára sa po zisku zlata v super G sústredí už len na obrovský slalom a slalom. Rovnako sa nepredstavila úradujúca olympijská šampiónka Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá je zranená a na svetovom šampionáte absentuje.

Historicky prvá medaila pre Slovensko

V Aare to bola pravdepodobne posledná súťaž v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta. Podľa predbežných informácií by kombinačné preteky mal o dva roky na MS v talianskej Cortine d´Ampezzo nahradiť atraktívny paralelný slalom.

Petra Vlhová získala historicky prvú medailu pre Slovensko v individuálnej disciplíne na majstrovstvách sveta. Švajčiarsky St. Moritz pred dvoma rokmi priniesol úplne prvý cenný kov pre slovenské zjazdové lyžovanie – striebro v tímovej súťaži. Slováci vtedy v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich zdolali Francúzi.

MS v zjazdovom lyžovaní 2019 v Aare – medailová bilancia

(po 3 z 11 disciplín (zlato – striebro – bronz)

1. Taliansko 1 1 0
2. Švajčiarsko 1 0 1
3. USA 1 0 0

4. Rakúsko 0 1 0
Francúzsko 0 1 0
Slovensko 0 1 0
7. Nórsko 0 0 1

Vďaka Vlhovej striebru sa Slovensko posunulo na štvrté miesto v medailovej bilancii,krajín na MS 2019 v Aare. Po jednej striebornej medaile majú aj veľmoci Francúzsko a Rakúsko. Na čele je Taliansko s jedným zlatom a jedným striebrom.

„Konečne má samostatné Slovensko individuálnu medailu! Veronika Zuzulová na ňu poľovala počas celej svojej kariéry na majstrovstvách sveta aj zimných olympijských hrách. Petre sa to teraz podarilo, striebro je super. Viem, že tri stotinky sú veľmi málo a polovica národa bude hovoriť, že je to aj nešťastné, lebo mohla byť zlatá…. Verím, že teraz to Petra rozbalí naplno v ´obráku´ aj v slalome. Medailu už má, cieľ je teda splnený a spadne z nej ťarcha a zodpovednosť. Všetko, čo prípadne ešte získa na týchto majstrovstvách sveta, bude už naviac. Jej cieľ bude už olympijská medaila,“ uviedol šéf odvetvia alpských disciplín a viceprezident SLA Ján Garaj pre agentúru SITA.

Zjazdárska časť

Vlhová už v zjazdárskej časti kombinácie položila skvelý základ svojej medailovej radosti. V hustom snežení na pomalšom snehu neurobila vážnejšiu chybu a celkovo zaostala za najrýchlejšou Rakúšankou Ramonou Siebenhoferovou iba o 72 stotín sekundy. Stačilo jej to na priebežné ôsme miesto.

O skvelom výkone zjazdársky málo podkutej Slovenky svedčí aj to, že dosiahla navlas rovnaký čas ako legendárna Američanka Lindsey Vonnová, ktorá sa prišla do Aare rozlúčiť s úspešnou kariérou.

Za najväčšou favoritkou kombinácie Švajčiarkou Wendy Holdenerovej mala Vlhová odstup iba 30 stotín. Obhajkyni zlatej medaily zo St. Moritzu 2017 Holdenerovej priebežne patrila piata pozícia. Celkovo sa v kombinačnom zjazde predstavilo 35 pretekárok.

Tréner Livio Magoni chválil svoju zverenkyňu najmä za to, čo predviedla v zjazde. „Medaila je skvelá, tri stotiny na Holdenerovú je minimum. Nebolo pre mňa prekvapenie, že zjazd zašla Petra tak výborne. Mali sme pár dní na prípravu a tie sa prejavili. Petra jazdila hladko, tak ako sme si povedali pred pretekmi. So slalomom som už taký spokojný nebol. V lete sme tvrdo pracovali na podobnom type kopca, ale včera som u nej nevidel progres. Musíme si chyby ešte pozrieť na videu a v najbližších dňoch to vylepšiť,“ skonštatoval Livio Magoni pre denník Pravda.

Slalomová časť

V slalomovej časti podvečer pod umelým osvetlením už nepokračovalo sedem pretekárok na čele s Američankou Vonnovou či Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktoré kombinačnú súťaž brali ako kvalitný tréning pred nedeľňajším majstrovským zjazdom.

Na relatívne nenáročnom profile Vlhová od prvých bránok zvyšovala svoj náskok pred konkurentkami až na úroveň 1,5 s, ale na druhej rovinke trochu stratila na rýchlosti a napokon bola v cieli s náskokom 1,10 s pred Kanaďankou Roni Remmeovou.

Zo zostávajúcej šestky pretekárok už Vlhovú preskočila iba Švajčiarka Wendy Holdenerová, aj to len o 3 stotinky sekundy. Pritom na štarte slalomového kola mala náskok 30 stotín a na poslednom medzičase mali obe veľké rivalky navlas rovnaký čas.

„Striebro je veľký úspech. Predpovedala som, že pri jej momentálnej forme a výkonnosti Petra získa minimálne jednu medailu na majstrovstvách sveta. Tento cieľ splnila hneď na prvý pokus. Bol to skvelý súboj s kúskom šťastia na strane Švajčiarky. Veľa ľudí po piatom mieste v slalome hádzalo flintu do žita. Lenže v Maribore nepanovali podmienky, ktoré Petre vyhovujú. Bolo teplo a a mokro. V Aare je to iná – ľadová káva. Petra sa nezľakla šance v zjazde a v slalome potvrdila, na čo má. Je vynikajúca slalomárka. Dnešný výsledok svedčí o tom, že sa z nej časom môže stať ďalšia skvelá univerzálka,“ povedala Jana Gantnerová ml., bývalá reprezentantka SR a teraz odborná spolupracovníčka RTVS v oblasti zjazdového lyžovania.

Dvadsaťtriročná Vlhová mala premiéru na vrcholnom podujatí v alpskej kombinácii iba vlani vo februári na ZOH v Pjongčangu a hneď z toho bolo piate miesto s odstupom 65 stotín sekundy na bronzovú medailu. O dva týždne neskôr na pretekoch Svetového pohára v Crans Montane už bola na stupňoch víťazov tretia.

MS v zjazdovom lyžovaní 2019 – Aare

  • piatok

Alpská kombinácia žien – poradie po zjazde: 1. Ramona Siebenhoferová (Rak.) 1:12,71 min, 2. Ilka Štuhecová (Slovin.) +0,01 s, 3, Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,06, 4. Corinne Suterová +0,34, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,42, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +0,60, 7. Ricarda Haaserová (Rak.) +0,61, 8. Petra Vlhová (SR) a Lindsey Vonnová (USA) – obe +0,72, … 14. Ester Ledecká (ČR) +1,14.

Alpská kombinácia žien – konečné poradie (zjazd + slalom): 1. Wendy Holdenerová (Švaj.) 2:02,13 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,03 s, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,45, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,49, 5. Roni Remmeová (Kan.) +1,13, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,39, 7. Kajsa Vickhoff Lieová (Nór.) +1,51, 8. Franziska Gritschová (Rak.) +1,69

Viac o téme —> MS v zjazdovom lyžovaní 2019

Petra Vlhová v Top 3 v pretekoch Svetového pohára

  • bilancia 8 – 9 – 5 (celkovo 22)

1. miesto – Aare (Švéd., 13. 12. 2015), slalom
1. miesto – Aspen (USA, 18. 3. 2017), slalom
1. miesto – Levi (Fín., 11. 11. 2017), slalom
1. miesto – Lenzerheide (Švaj., 28. 1. 2018), slalom
1. miesto – Semmering (Rak., 28. 12. 2018), obrovský slalom
1. miesto – Oslo (Nór., 1. 1. 2019), mestské preteky, resp. paralelný slalom
1. miesto – Flachau (Rak., 8. 1. 2019), slalom
1. miesto – Maribor (Slov., 1. 2. 2019), obrovský slalom

2. miesto – Záhreb (Chor., 3. 1. 2017), slalom
2. miesto – Killington (USA, 26. 11. 2017), slalom
2. miesto – Courchevel (Fr., 20. 12. 2017), paralelný slalom
2. miesto – Levi (Fín., 17. 11. 2018), slalom
2. miesto – Killington (USA, 25. 11. 2018), slalom
2. miesto – St. Moritz (Švaj., 9. 12. 2018), paralelný slalom
2. miesto – Courchevel (Fr., 22. 12. 2018), slalom
2. miesto – Semmering (Rak., 29. 12. 2018), slalom
2. miesto – Záhreb (Chor., 5. 1. 2019), slalom

3. miesto – Lienz (Rak., 29. 12. 2015), slalom
3. miesto – Flachau (Rak., 15. 1. 2016), slalom
3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom
3. miesto – Crans Montana (Švaj., 4. 3. 2018), alpská kombinácia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas ŽampaEster LedeckáFederica BrignoneováIlka ŠtuhecováJana GantnerováLindsey VonnováLivio MagoniMatej FalatMichelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováRamona SiebenhoferováVeronika Velez-ZuzulováVeronika ZuzulováWendy Holdenerová