Fantastická Vlhová získala malý krištáľový glóbus, v Schladmingu ju zdolala iba Shiffrinová

Austria Alpine Skiing World Cup
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli pretekov Svetového pohára v Schladmingu. Foto: SITA/AP
 • aktualizované 11. januára, 21:43

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová druhýkrát v kariére získa malý krištáľový glóbus za triumf v hodnotení slalomu Svetového pohára zjazdárok. Dvadsaťšesťročná Liptáčka už má istotu prvenstva v poradí tejto disciplíny v sezóne 2021/2022, dosiahla ho 2. miestom v utorkovom večernom slalome v rakúskom Schladmingu.

V programe SP sú síce ešte slalom vo švédskom Aare (12.3.) a francúzskom Méribel (19.3.), v hre je teda ešte 200 bodov, no Vlhová má pred druhou v poradí Američankou Mikaelou Shiffrinovou už 220-bodový náskok. V minulosti slovenská reprezentantka vyhrala hodnotenie slalomu SP aj v sezóne 2019/2020. Vlani ju klasifikovali na tretej pozícii, no stala sa víťazkou veľkého glóbusu za triumf v celkovej klasifikácii. V ročníku 2018/2019 skončila Vlhová v klasifikácii slalomu SP tretia.

Zmiešané pocity Vlhovej

Vlhová po prvom kole viedla s náskokom 27 stotín sekundy pred Nemkou Lenou Dürrovou, tretie boli Švajčiarka Wendy Holdenerová a Kanaďanka Ali Nullmeyerová so stratou 0,35 s. Shiffrinová bola až piata s mankom 42 stotín sekundy, no v druhom kole predviedla najlepší výkon spomedzi všetkých a v súčte oboch jázd to stačilo aj na Vlhovú. Slovenka dosiahla v druhom kole až piaty najlepší čas, za americkou súperkou zaostala celkovo o 15 stotín sekundy. Tretiu priečku obsadila po prvom kole druhá Nemka Dürrová (+0,93 s).

Chcela som zvíťaziť, takže druhé miesto ma mrzí. Tréner Mauro a brat Boris za mnou však prišli, že v polovici januára už mám istotu malého glóbusu, čo sa nedeje bežne. Pocity sa vo mne teda miešajú. Snažila som sa len koncentrovať na svoje jazdy, najmä tá druhá nebola ideálna. Bol to boj, ale zvládla som to,“ povedala po pretekoch Petra Vlhová pre RTVS a pokračovala: „V druhom kole som sa cítila dobre, snažila som zo seba vydať maximum, no boli tam chyby. Keď však človek riskuje, tie chyby môžu prísť.

Bude sa pripravovať na olympiádu

Preteky v Schladmingu boli náhradou za neďaleké stredisko Flachau, v ktorom súťaž zmarili opatrenia zamerané na boj proti šíreniu koronavírusu. Bol to posledný slalom žien v SP pred ZOH v čínskom Pekingu, zostávajúce dve prídu na rad až v marci. „Olympiáda je náš cieľ, ale v slalome sme chceli podávať čo najlepšie výkony. Teším sa, že v tejto sezóne som v ňom veľmi vyrovnaná. Mám okolo seba skvelý tím, ďakujem im za to,“ poznamenala Vlhová a dodala: „Bol to posledný slalom pred olympiádou, teraz si trochu môžem vydýchnuť. Pred ZOH pôjdem aj nejaké zjazdy, no budeme sa už pripravovať na Peking.“

Vlhová zaznamenala deviate pódiové umiestnenie v aktuálnej sezóne. Momentálne má na konte 5 víťazstiev, tri druhé a jedno tretie miesto. Ambiciózna Liptáčka v tejto sezóne vyhrala päť zo siedmich slalomov (2x Levi, raz Lienz, Záhreb a Kranjska Gora), len v americkom Killingtone a teraz v rakúskom Schladmingu skončila druhá za Shiffrinovou. Zverenkyňa švajčiarskeho trénera Maura Piniho sa síce v utorok nedočkala 26. víťazstva v pretekoch Svetového pohára v kariére, osemnásteho v slalome, na jej konto však pribudlo 53. pódiové umiestnenie.

Shiffrinová dosiahla maximum v počte vítazstiev

Mikaela Shiffrinová v utorok dosiahla 73. triumf v SP a už 47. v slalome, čím stanovila nové maximum v počte víťazstiev v niektorej z disciplín Svetového pohára. Doteraz bola na čele s legendárnym Švédom Ingemarom Stenmarkom, ktorý v minulosti dosiahol 46 víťazstiev v obrovskom slalome SP. „Po Krajnskej Gore som sa necítila ideálne, musela som sa zresetovať a začať odznova. Dnes v druhom kole som nemala čo stratiť, snažila som len jazdiť dobre a výkonom som chcela potvrdiť, že si na nej zaslúžim jazdiť, pretože je to ikonická zjazdovka,“ povedala po utorkovom triumfe Američanka.

V celkovom poradí slalomu Vlhová doteraz získala 660 bodov, Shiffrinová ich má na svojom konte 440 a tretia je stále Švajčiarka Wendy Holdenerová s 321 bodmi. V celkovom poradí SP vedie Shiffrinová s 966 bodmi, Vlhová je druhá s 911 bodmi a tretia priečka patrí Talianke Sofii Goggiovej so 657 bodmi.

Poradie po 2. kole:

 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:32.66
 2. Petra Vlhová (SVK) +0.15
 3. Lena Duerrová (GER) +0.93
 4. Ciara Mairová (AUS), Camille Rastová (SUI) +1.05

Poradie po 1. kole:

 1. Petra Vlhová 45:28
 2. Lena Duerrová +0,27
 3. Wendy Holdenerová +0,35, Ali Nullmeyerová +0,35
 4. Mikaela Shiffrinová +0,42
 5. Paula Moltzanová +0,47
 6. Camille Rastová +0,75
 7. Katharina Liensbergerová +0,79

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mauro PiniMikaela ShiffrinováPetra VlhováSofia GoggiováWendy Holdenerová