Petrovi Hapkovi dali v Prahe posledné zbohom

Petr Hapka
Zosnulý hudobník Petr Hapka. Foto: youtube.com

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Na pražskom Vyšehrade sa vo štvrtok rozlúčili s českým skladateľom, spevákom a dirigentom Petrom Hapkom, ktorý skonal v utorok 25. novembra vo veku 70 rokov. Do Baziliky sv. Petra a Pavla mala od 10:00 do 12:00 prístup aj verejnosť.

Video: Petr Hapka a Jana Kirschner – Bude Mi Lehká Zem

Posledné zbohom dali muzikantovi aj Ondřej Soukup, Vlastimil Harapes, Petr Malásek, Bolek Polívka, Michael Kocáb, Tereza Pokorná, Juraj Jakubisko s manželkou Deanou, Petr Janda, Karel Vágner, Hapkova rodina i opatrovateľka. O príhovor sa postaral aj muzikantov spolupracovník a kamarát, textár Michal Horáček, na organ zahral Ondřej Brzobohatý, na saxofón zas Jiří Stivín. „Možno ťa povolali na inú prácu. Možno tam, kam všetci raz prídeme, bude ďalšia tvoja hudba a budú ju hrať anjeli. Na to sa teším. Dovidenia,“ povedal v príhovore Horáček.

S obľúbeným hudobníkom sa prišli rozlúčiť aj kamaráti motorkári, pričom pred kostolom stála aj motorka zosnulého. Pri vynášaní čiernej rakvy hrala skladba Bude mi lehká zem, ktorú Hapka naspieval s Janou Kirschner. Miestom hudobníkovho večného odpočinku je Okoř, kde aj posledný raz vydýchol.

Petr Hapka

sa narodil 13. mája 1944 v Prahe ako syn opernej speváčky a maliara. Vyštudoval pražské konzervatórium. Známy je spoluprácou s textárom Petrom Radom, s ktorým pre Hanu Hegerovú zložili skladby Kázání v kapli Betlémské alebo Obraz Doriana Graye. Dlhé roky spolupracoval aj so spomínaným Michalom Horáčkom. Medzi ich najznámejšie piesne patria napríklad Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc či Individualita.

Mnohé zo svojich skladieb naspieval ako duety, okrem Hany Hegerovej napríklad aj s Michaelom Kocábom, Luciou Bílou, Richardom Müllerom alebo Szidi Tobias. Je aj autorom hudby k filmom ako Holky z porcelánu (1974), Páni kluci (1975), Panna a netvor (1978), Krakonoš a lyžníci (1980), Tisícročná včela (1983) či Perinbaba (1985). Bol dva razy ženatý a je otcom siedmich detí, ktoré mal s piatimi rôznymi partnerkami. Hapka vlani v marci podstúpil operáciu bedrového kĺbu a neskôr mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bolek PolívkaJana KirschnerJuraj JakubiskoMichael KocábMichal HoráčekOndřej BrzobohatýOndřej SoukupPetr HapkaPetr JandaSzidi Tobias