Phishingové útoky vzrástli dvojnásobne, ich dôsledky môžu byť rôzne

Phishing, kreditná karta
Foto: ilustračné, Getty images

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) – Phishingové útoky sa objavili aj v minulom roku a v medziročnom porovnaní dokonca vzrástli viac ako dvojnásobne.

Ako ďalej informovala spoločnosť Kaspersky Lab, vlani zachytila viac než 482 mil. pokusov o návštevu podvodných webových stránok. Rok predtým to bolo 236 mil. pokusov. Nárast phishingových útokov je podľa firmy Kaspersky Lab súčasťou dlhodobého trendu.

Najčastejšie napadli Brazíliu

Najviac zasiahnutý bol finančný sektor. Viac ako 44 % všetkých zachytených phishingových útokov cielilo na banky, platobné systémy a online obchody. To znamená, že v roku 2018 sa vyskytlo takmer toľko výhradne finančných phishingových útokov ako v roku 2017 celkovo.

Krajina s najvyšším percentom používateľov napadnutých phishingovými útokmi je podľa vyjadrení firmy Kaspersky Lab opäť Brazília, keďže až 28 % všetkých napadnutých používateľov sa nachádzalo práve v tejto krajine.

Čo je phishing?

Phishing je podľa vyjadrení spoločnosti jedným z najflexibilnejších typov útoku v oblasti sociálneho inžinierstva. Na vytvorenie phishingovej stránky stačí urobiť repliku populárnej alebo dôveryhodnej webstránky, prilákať používateľov a oklamať ich tak, aby ochotne zadali svoje osobné údaje. Častokrát ide o finančné údaje, napríklad heslá bankových účtov alebo údaje o platobných kartách, či prístupové poverenia pre účty sociálnych médií.

Nástrojom phishingového útoku môže byť aj e-mail, prostredníctvom ktorého útočník navedie obeť, aby otvorila škodlivú prílohu alebo klikla na link, ktorý následne stiahne malvér do počítača.

Dôsledky takýchto útokov môžu byť rôzne, od straty peňazí až po napadnutie celej firemnej siete. Phishingové útoky, najmä tie, ktoré sú realizované prostredníctvom škodlivého linku alebo prílohy, sú obľúbeným spôsobom prvotného útoku cieleného na organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom