Piataci zvládli v priemere polovicu pilotného testovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Skola
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Priemerná úspešnosť piatakov, ktorí sa vlani zapojili do pilotného Testovania 5, sa pohybovala medzi 50 až 60 percentami.

Lepšie výsledky piataci dosiahli v slovenskom jazyku a literatúre v porovnaní s matematikou, skonštatovala pre agentúru SITA riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kánovská.

NÚCEM v októbri až novembri 2012 testoval vedomosti 1 887 žiakov 5. ročníka základných škôl zo 49 škôl. Testy písalo 1 390 žiakov z 36 škôl s vyučovacím jazykom slovenským a 497 žiakov z 13 škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

Cieľom pilotného testovania bolo overiť testovacie nástroje z matematiky a vyučovacích jazykov – slovenského jazyka a literatúry, ako aj maďarského jazyka a literatúry.

Výsledkom pilotného testovania budú súbory úloh, ktoré vytvoria základ pre pripravované testy pre Testovanie 5 v zmysle nových štátnych vzdelávacích programov.

Učitelia štrajkujú
Foto: SITA/Diana Černáková

NÚCEM plánuje v roku 2014 generálnu skúšku Testovania 5 a v novembri 2015 už chcú celoplošne testovať všetkých žiakov 5. ročníka základných škôl.

„Po pilotnom testovaní sa pozrieme detailnejšie aj na úlohy, ktoré žiakom robili problémy a riešili ich s veľmi nízkou úspešnosťou. Bude nás zaujímať, či je dôvodom slabého výsledku to, že žiaci majú nedostatočne upevnené požadované učivo, alebo to, že úloha bola pre nich zložito naformulovaná,“ uviedla pre agentúru SITA Kánovská.

Do finálneho testu by sa potom mali dostať len také úlohy, ktorým žiaci porozumeli a majú jednoznačné riešenie.

Testovanie 5 má spolu s výsledkami Testovania 9 poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. Rodičia si budú môcť výsledky svojho dieťaťa porovnať s priemerom v regióne i na celom Slovensku.

Národné testovania sú spätnou väzbou aj pre ministerstvo školstva, ich výsledky zohrávajú úlohu pri zostavovaní štátneho vzdelávacieho programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia