Bývalí prezidenti USA zbierajú peniaze pre obete hurikánov

Hurikán Irma
Hurikán Irma. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 8. septembra (WebNoviny.sk) – Piati bývalí prezidenti USA vytvorili spoločnú kampaň, prostredníctvom ktorej zbierajú peniaze pre obete hurikánov Harvey a Irma. Za projektom One America Appeal stoja Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton, George H.W. Bush a Jimmy Carter. Ide o prvú takúto spoluprácu piatich žijúcich bývalých prezidentov USA odvtedy, ako do úradu nastúpil Donald Trump.

George H.W. Bush a Clinton už zbierali peniaze pre obete cunami v Ázii v roku 2005 a hurikánu Katrina z roku 2006. Obama, Clinton a George W. Bush sa spojili po ničivom zemetrasení na Haiti v roku 2010.

Harvey si vyžiadal najmenej 71 mŕtvych a zničil viac ako 200-tisíc domov. Texaský guvernér uviedol, že opravy škôd si budú vyžadovať 180 miliárd dolárov, teda viac ako po spomínanej Katrine.

Irma už zabila jedenásť ľudí a tisíce ďalších prišli o strechu nad hlavou. Úrady už nariadili evakuáciu viac ako 500-tisíc ľudí z Miami-Dade County na Floride. Guvernér štátu Georgia zas prikázal viac ako 540-tisíc obyvateľom, aby odišli z pobrežia do bezpečia. Okrem Floridy a Georgie môže Irma zasiahnuť aj Južnú Karolínu, kde zatiaľ nenariadili evakuáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBill ClintonDonald TrumpGeorge W. BushJimmy Carter