Piatich aktivistov Greenpeace obvinili Rusi z pirátstva

Piráti
Ana Paula Alminhana Maciel Foto: SITA/AP

MOSKVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Ruské úrady obvinili v stredu prvých piatich aktivistov z environmentálnej organizácie Greenpeace z pirátstva.

Dôvodom je ich pokus o vylodenie sa na jednej z ruských vrtných plošín v Arktíde.

Tú vlastní štátna energetická spoločnosť Gazprom a do prevádzky by mala vstúpiť koncom roka. V prípade usvedčenia z pirátstva hrozí aktivistom až 15-ročný pobyt vo väzení a vysoká pokuta.

Obvinenia považuje Greenpeace za absurdné, keďže protest bol pokojný a nepredstavoval pre nikoho žiadnu hrozbu.

Obvinení občania Brazílie, Británie, Fínska, Švédska a Ruska boli súčasťou posádky lode Arctic Sunshine s holandskou vlajkou, ktorú tvorili štyria Rusi a 26 cudzincov pochádzajúcich zo 17 rôznych krajín.

Plavidlo po incidente z 18. septembra zadržala ruská pobrežná stráž, na čo podľa Greenpeace nemala právo, keďže sa údajne nachádzala v medzinárodných vodách. Prípad ešte minulý týždeň komentoval aj ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by ochranári nemali byť považovaní za pirátov, hoci porušili zákony.

Na všetkých 30 osôb, ktoré sa nachádzali na lodi Greenpeace, uvalili dvojmesačnú vyšetrovaciu väzbu. Aktivistov momentálne zadržiavajú v mestách Murmansk a Apatity ležiacich za polárnym kruhom, takmer 2000 kilometrov severne od Moskvy. Očakáva sa, že čoskoro obvinia aj zvyšných 25 zadržiavaných osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Greenpeace