Piatim lekárom v Šali hrozia vysoké pokuty, odmietli nastúpiť do služby na pohotovosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecný lekár, ambulancia
Foto: Ilustračné, SITA/Diana Černáková

NITRA 20. marca (WebNoviny.sk) – Piati lekári z 26 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v Šali nenastúpili do služby na pohotovosti. Nitriansky samosprávy kraj im hodlá uložiť pokutu, ktorá môže byť do 3 319 eur.

Piati lekári neuzatvorili s Poliklinikou Nitrianskeho samosprávneho kraja Šaľa zmluvy o poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby. Tvrdia, že nie sú povinní slúžiť na pohotovosti a kraj porušuje zákon. Kraj naopak tvrdí, že legislatívu porušujú títo lekári a do februárového rozpisu služieb ich zaradila.

Situácia sa zrejme zopakuje

Na marec sú rozpísaní opäť, takže situácia sa pravdepodobne zopakuje. Kraj sa opiera o vyjadrenie ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého má zaradiť do rozpisu všetkých poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti v spádovom území pevného bodu ambulantnej pohotovostnej služby.

„Rozpis ambulantnej pohotovostnej služby zverejnený na web stránke kraja nezazmluvnení lekári neakceptovali a do služieb nenastúpili. Išlo o deväť služieb zo 60,“ uviedol pre agentúru SITA lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.

Ako dodal, kraj situácia vo vzťahu k pacientom mrzí, no „v zmysle legislatívy musí pristúpiť k správnemu konaniu vo veci uloženia pokuty týmto poskytovateľom.“ Sankciu môže uložiť aj opakovane. Kraj sa snaží v čo najkratšom čase zabezpečiť náhradu za lekárov, ktorí nenastúpili, aby pacienti tieto problémy nepocítili.

Hrozia zatvorením ambulancií

V rozpise služieb na február bola aj spoločnosť SIZK, s.r.o., ktorá prevádzkuje v Šali dve ambulancie – všeobecného lekárstva a vnútorného lekárstva. „Uvedenie spoločnosti SIZK, s.r.o. v nezákonnom rozpise ambulantnej pohotovostnej služby pre nás nie je záväzné a akceptovateľné,“ uviedol pred časom splnomocnený zástupca SIZK, s.r.o. Igor Klačko.

Ako dodal, SIZK, s.r.o. poskytuje zdravotnú starostlivosť „výhradne na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe a podľa platného zákona sa povinnosť vykonávať ambulantnú pohotovostnú službu nevzťahuje na našu spoločnosť.“ Lekári pohrozili, že ak dostanú pokuty, zatvoria svoje ambulancie a pacienti zostanú bez lekára.

Ševčík reagoval, že kraj momentálne nevie o tom, že by niektorí lekári uvažovali o zatvorení ambulancie. „Ak takáto situácia nastane, využije kraj všetky zákonné možnosti, aby pacienti týchto lekárov mali zdravotnú starostlivosť zabezpečenú v zákonom stanovenom rozsahu,“ povedal.

Výzva prezidenta Kisku

Zároveň zdôraznil, že na akútny nedostatok lekárov primárneho kontaktu na celom Slovensku doplácajú najmä okresy s menším počtom obyvateľov a teda aj s menším počtom lekárov.

Cieľom kraja je, aby bola pohotovosť v Šali zachovaná, a to najmä preto, že v meste nie je nemocnica. K situácii s pohotovosťou sa začiatkom marca vyjadril aj prezident SR Andrej Kiska počas svojej návštevy Šale.

„Ja by som veľmi rád vyzval lekárov, ktorí pôsobia v tomto meste, aby mysleli na ľudí a na to, aby tu pohotovosť fungovala a nevznikali tu problémy,“ odkázal lekárom prezident.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná službaNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)