Piatkové stretnutia 7. kola Slovnaft extraligy

Bez názvu
Hráči Slovana sa tešia zo streleného gólu počas zápasu 7. kola Slovnaft extraligy medzi tímami HC Slovan Bratislava a HK 36 Skalica Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 5. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy 2010/2011:

MsHK DOXXbet Žilina – MHC Mountfield Martin 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Góly: 60. M Kokavec (Palovčík, J. Kopecký) – 12. Jabrocký (P. Klepáč, Uram), 14. Važan (M. Gálik, Uram)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Rúfus (Žilina) na 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Korba, Kalina, 1385 divákov

Žilina: Lipovský – Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Rúfus, Pozník, Dlouhý, Ďurkech – J. Kopecký, Klouda, M. Kokavec – Petruška, Palovčík, Stupka – Hajnik, Hreus, Smotrila – Drevenák, Horský, Kubiš

Martin: Dzubina – Hriňa, A. Novotný, L. Matejka, P. Klepáč, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Štrach – Appel, M. Beran, Jabrocký – Uram, M. Gálik, Mokrejš – Themár, Markovič, Galamboš – O. Mikula, Trokan, Važan

Tradičné susedské derby sa hralo od úvodných minút v rýchlom tempe. Prvé strelecké príležitosti si vytvorili domáci Palovčík v 2. min a Kokavec vo štvrtej, ale Dzubina bol pozorný. Následne obidva tímy mali možnosť meniť výsledok pri početnej prevahe, ale to sa podarilo až hosťujúcim Martinčanom v 12. min, keď bývalý žilinský útočník Jabrocký využil početnú prevahu piatich proti trom. V 13. min na Dzubinu korčuľoval sám Klouda, nedal a potvrdilo sa nedáš – dostaneš. Z následného protiútoku ďalší bývalý hráč Žiliny Važan zvýšil vedenie hostí na 2:0.

V druhej tretine sa hralo rýchlo, útoky sa striedali z jednej, aj z druhej strany. V 28. min vylúčenie Pozníka hostia nevyužili. Väčšiu príležitosť na vsietenie kontaktného gólu mali domáci v 34. min, ale tridsaťsekundovú prevahu piatich proti trom nevyužili a stav sa v tejto časti už nemenil.

V záverečnej tretine domáci začali opäť náporom dostávať hostí pod tlak, ale Dzubina pri nájazde Petrušku v 45. min a následnej strele v 47. min z hokejky Dlouhého si udržal čisté konto. V závere Žilinčania v snahe vyrovnať pridali. Sedemdesiatpäť sekúnd pred koncom hrali bez brankára. Hráčsku aktivitu korunoval kontaktným gólom päťdesiat sekúnd pred sirénou Kokavec. Domácim sa už vyrovnať v záverečných sekundách výborného zápasu nepodarilo.

Anton Tomko (tréner Žiliny): „V očakávanom derby sme videli dobrý hokej. My sme doplatili na výsledok z prvej tretiny, keď prvý gól sme súperovi prakticky darovali pri našom dvojnásobnom vylúčení. Aj druhý gól padol po chybe v našich zadných radoch. V druhej tretine sme dostali súpera pod tlak, vytvorili si príležitosti, ale Dzubina podal výborný výkon. Po kontaktnom góle v závere zápasu sme mohli aj vyrovnať, ale šťastie stálo na strane Martina. Za predvedený výkon najmä v druhej a tretej tretine chcem hráčom poďakovať.“

Branislav Stolárik (asistent trénera Martina): „Po troch prehrách sme potrebovali víťazstvo ako soľ. Pomohlo nám, že sme v utorok nehrali. S hráčmi sme si rozobrali situáciu. Chcem poďakovať najmä brankárovi Dzubinovi, ktorý podal perfektný výkon. Sme radi, že sme v dnešnom zápase v Žiline získali všetky tri body.“

HC’05 Banská Bystrica – HK Poprad 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Góly: 2. Macejka (A. Bezák), 14. Kútny (Paľov, Vantroba), 59. J. Sýkora (Rumpel), 60. Macejka (Cebák, M. Hudec) – 2. A. Kroták (Paločko, Kmiť), 44. R. Suchý (Lundberg, Lapšanský)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše: 53. Tománek na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Brath, Stano, 1121 divákov

Banská Bystrica: Fedor – Kolba, Biro, Cebák, Cunik, Vizváry, Vantroba, Kubka – Tománek, M. Hudec, J. Sýkora – A. Bezák, Šechný, Macejka – Rumpel, Paľov, Kútny – Tonkovič, Hamrák, J. Babic

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, J. Brejčák, Dubaj, Rapáč – Škovira, Lundberg, Lapšanský – Paločko, Kmiť, A. Kroták – Mlynarovič, Rataj, P. Svitana – V. Žemba, Troliga, M. Drotár

Pod Urpínom videli diváci viac kombinačný ako tvrdý a kontaktný hokej. Hneď v úvodných sekundách padli dva góly. Najprv po 71 sekundách hry otvoril skóre Kroták, keď odrazený puk od jeho korčule skončil za brankárom Fedorom. Domáci odpovedali o 42 sekúnd neskôr Macejkom, ktorý prešiel do útočného pásma a cez obrancu z pravej strany vystrelil. Tečovaný puk skončil za Melicherčíkom. V polovici prvej tretiny mali šance opäť domáci. Najprv sa nepresadil Tonkovič, potom ani Macejka. Až akcia Baranov v 14. min skončila gólom, keď Paľov od mantinelu našiel pred bránkou úplne voľného Kútneho, ktorý si vychutnal brankára Melicherčíka.

V druhej tretine prežili domáci dve oslabenia a mohli z prvého aj vyťažiť, keď Kútny v 29. min vyšiel z trestnej lavice, avšak svoje sólo nepretavil do gólovej podoby. Na opačnej strane neuspel v 34. min Rapáč a v závere druhej tretiny sa nepresadili ani domáci Babic a znovu Kútny.

Popradčanom sa podarilo vyrovnať až Suchým v 44. min, hosťujúci obranca od modrej čiary poslal puk do pravého horného rohu Fedorovej svätyne. Banskobystričanov inkasovaný gól neprebral, hrali zle a v 50. min mohli opäť inkasovať. Paločko však Fedora neprekonal. Až v záverečných minútach domáci ožili a so šťastím zápas vyhrali. Sedemdesiat sekúnd pred koncom stretnutia sa presadil zblízka Sýkora, ktorý poslal puk za Melicherčíkov chrbát po tom, ako puk vybojoval a prihral Rumpel. Výsledok ešte prikrášlil Macejka. Tréner Popradu stiahol brankára a banskobystrický útočník od červenej čiary poslal puk do opustenej bránky.

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Bolo veľmi dobré, že sme dokázali rýchlo odpovedať na prvý gól súpera. Odvtedy sme začali hrať svoju hru, čakali sme na svoju príležitosť celú druhú tretinu, žiaľ dostali sme vyrovnávajúci gól. Potom to vyzeralo na remízu, so šťastím sa nám podarilo ísť do vedenia gólom Sýkoru. Pri power-play sme pridali ďalší. Tri body sú doma a to nás teší. Myslím si, že to bola pekná pozvánka na ďalší zápas.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Začali sme dobre, ale paradoxne gól posadil na koňa súpera. V prvej tretine sme sa dostali pod tlak, v druhej sme prevzali iniciatívu, mali sme dosť príležitostí na druhý gól, ten sa nám podarilo streliť až v tretej. V závere sme prišli po hrubej chybe o istý bod a dobrý výsledok. Na gól sa veľa natrápime i keď hráme to, čo chceme. Pevne verím, že streleckú smolu zlomíme a zlepší sa aj hra a výsledky.“

HK Nitra – HKm Zvolen 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 51. H. Ručkay (Špelda, T. Chrenko) – 10. V. Baláž, 25. Juraško (P. Pucher, P. Barinka), 46. V. Baláž (Leskovjanský), 55. Otčenáš (Michal Chovan, P. Barinka)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, M. Orolin, 2551 divákov

Nitra: Fikrt – Špelda, Rais, Gabriš, Fabian, Bučka, J. Polák, Peter König, M. Novák – H. Ručkay, T. Chrenko, Spilar – Čaládi, D. Moravec, M. Slovák – Kmeč, M. Kováčik, S. Saliji – Románek, M. Štefanka, Podstavek

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, J. Valach, Hraško, Vosátko, Ďaloga – P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, L. Jurík, Juraj Faith – V. Baláž, Škoda, Otčenáš – Leskovjanský, Cútt, Zuzin

Domáci chceli pred vlastnými divákmi konečne vyhrať, no ich zámery dostali trhliny už v prvej tretine. Prvú ponúknutú presilovku nevyužili, no 10. minúte dopadla ich početná výhoda ešte horšie. V strednom pásme sa do rýchleho úniku dostal Vladislav Baláž a po strele z pravej strany otvoril skóre. Domácich gól zaskočil a do konca prvej časti si už väčšiu šancu nevypracovali.

Hlavne v druhej tretine brankár Zvolena Lukáš Škrečko výrazne podržal svoj tím. Najskôr však v 25. minúte hostia ukázali, ako sa majú hrať presilovky. Obranca Juraško napriahol od modrej čiary a Fikrt v domácej bránke nemal nárok – 0:2. O tri minúty na to sa efektným „semaforom“ proti Špeldovej tvrdej strele prezentoval zvolenský brankár. Škrečko bol naďalej veľkou prekážkou nitrianskych strelcov. V 37. minúte chytil v brejku domácich dvoch proti jednému Podstavekov pokus a poradil si aj so Slovákovým pokusom spomedzi kruhov.

Dobíjanie zvolenskej bránky domácimi hráčmi pokračovalo aj v tretej časti. Tretí gól priniesla 46. minúta, keď sa v nenápadnej akcii druhýkrát v zápase presadil Baláž. V 48. minúte si Škrečko poradil s nebezpečnou strelou Poláka a neprekonal ho ani Moravec, ktorého pokus efektne vyrazil vyrážačkou. Domáci sa dočkali v 51. min, Ručkay v presilovke pohotovo zmenil smer Špeldovej strely a nádeje Nitry na chvíľu ožili. O štyri minúty na to dal definitívnu podobu výsledku hosťujúci Otčenáš a hostia si tak z Nitry odvážajú tri body.

Róbert Pukalovič (tréner Nitry): „Vedeli sme, že nás čaká konsolidovaný tím Zvolena, ktorý je v hernej pohode. Je na škodu veci, že sme po našich chybách inkasovali toľko gólov. Gól sa nám podarilo streliť až za stavu 0:3, čo mohlo mať vplyv na ďalší vývoj stretnutia, no nestalo sa. Ukázalo sa, že máme veľké psychické problémy zvládať zápasy pod tlakom v domácom prostredí.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Dnes sme maximálne spokojní. Z Nitry vezieme tri body a potešila nás útočná i obranná hra a aj výborný výkon brankára Škrečka. Po konsolidovanom výkone odvážame z Nitry tri body, čo sa Zvolenu v Nitre dlho nepodarilo.“

HC Slovan Bratislava – HK 36 Skalica 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Góly: 17. P. Frühauf (Kapuš, Lipiansky), 18. Šatan (Kuľha, Hujsa), 33. Vaic (Lipiansky), 37. Lipiansky (P. Frühauf), 43. Šatan (Demel), 48. Šatan (Róbert Huna)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Baluška – Tvrdoň, Bundil (všetci SR), 3380 divákov

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, P. Frühauf, Kántor, Štajnoch, Jendek – Kuľha, Hujsa, Demel – Vaic, Lipiansky, Richard Huna – Šatan, Kapuš, Róbert Huna – D. Skokan, L. Hudáček, M. Bakoš

Skalica: Kotvan – Gründling, Jass, I. Jankovič, Kloz, M. Školiak, Kumstát, Jaborník, Magušin – Kutálek, Jarolín, Šátek – Lušňák, Zálešák, Konečný – F. Novák, Prokop, J. Jurík – Štepán, Lantoš, Mikušovič

Stretnutie sa začalo s 25-minútovým meškaním pre problémy s elektrinou. Už po niekoľkých sekundách sa sám pred Konrádom ocitol Kutálek, no v šanci spadol. Diváci videli zaujimavý zápas okorenený návratom Miroslava Šatana do „belasého“ dresu po viac ako piatich rokoch. Chlieb vyrovnaného zápasu sa lámal pred koncom prvej tretiny. V 17. min mali domáci pri vylúčeniach Jassa a M. Šáteka výhodu 51-sekundovej presilovky o dvoch hráčov. Po peknej akcii celej bratislavskej päťky ju využil strelou z druhej línie Peter Frühauf. V nasledujúcej výhode o jedného hráča predviedol v 18. min excelentnú akciu Miroslav Šatan, ktorý prešiel po pravom krídle, odtlačil si obrancu, prehodil puk z bekhendu na forhend a technickou strelou preloboval Kotvana v skalickej bránke.

V druhej tretine hrali domáci v pohode, no ani hostia sa nevzdávali. Šance boli na oboch stranách, no ujala sa až strela Vaica v 33. min po prieniku Lipianskeho a jeho nahrávke spoza bránky. Slovan mohol zvýšiť náskok v dvoch presilových hrách piatich proti trom, no ani prvú 78-sekundovú, ani druhú 51-sekundovú nevyužil. Paradoxne gól padol medzi nimi pri plnom počte hráčov, keď v 37. min ako nôž maslom prešiel cez obranu hostí Lipiansky a nedal Kotvanovi šancu.

Exhibícia Slovana pokračovala aj záverečnej tretine. V 43. min pri ďalšej presilovke domácich si vrazil Šatanom lišiacky nahodený puk z kúta na Kotvana do jeho siete jeden zo skalických obrancov. Šatan si svoj návrat na slovenský extraligový ľad dokonale vychutnal v 48. min zavŕšením hetriku po peknej prihrávke Róberta Hunu, položení Kotvana na ľad a strele do odkrytej bránky.

Pavel Hynek (tréner Slovana Bratislava): „Mali sme vlažnejší vstup, nemohli sme sa dostať do tempa. Skalica veľmi dobre bránila. Potom sme zapli na vyššie obrátky a podarilo sa nám zdolať húževnatého súpera. Ďakujem chlapcom za dnešný výkon.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Slovan vyhral zaslúžene, vo všetkých smeroch bol lepší. Nedokázali sme mu skomplikovať život. My sa teraz musíme pozviechať, pripraviť sa na nedeľný zápas a čo najrýchlejšie sa dostať z posledného miesta.“

Miroslav Šatan (útočník Slovana a autor hetriku): „Cítim sa dobre, nemal som žiadne problémy s kondíciou. Za gólmi som sa vôbec nenaháňal, išlo mi o to, aby som si vyskúšal, ako na tom som. Zisťujem v šatni, čo ma bude hetrik stáť.“

HC Košice – Dukla Trenčín 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 2:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 25. Tomík (S. Gron, P. Bartoš), 33. M. Grman (Marcel Haščák, Andrašovský), 47. Andrašovský (Marcel Haščák, Kristek) – 26. A. Kollár (Melichárek, Hruška), 40. Jánoš (Martin Chovan, Trefný), 43. P. Kopecký (Jánoš), rozhodujúci sam. nájazd Pardavý

Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia:0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, Rovenský, 6042 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Deyl, Šeda, Huba – Michel Miklík, Jenčík, Vorel – Tomík, S. Gron, P. Bartoš – Marcel Haščák, Kristek, Andrašovský – Kriška, Martin Frolík, Pašek

Trenčín: Hiadlovský – Martin Hlavačka, Hruška, Martin Chovan, Trefný, Jarábek, Turoň – Pardavý, A. Kollár, T. Melichárek – Paroulek, Vala, Koložváry – Tybor, T. Klíma, Jánoš – L. Klíma, P. Kopecký, M. Filo

Prvú vážnejšiu príležitosť Košíc mal Frolík, ale gól z nej nebol. V 4. min otestoval pozornosť Hiadlovského Kristek. Trenčania po prvý raz nebezpečne ohrozili Hudáčka v 7. min, ale Hruškov pokus skončil v jeho lapačke. Pri presilovke sa potom nepresadil domáci Gron. V ďalšej početnej výhode mohol skórovať Jenčík, ale puk skončil pod Hiadlovského betónom. Košičania v závere prvej tretiny nevyužili ani 104-sekundovú presilovku piatich proti trom.

V 4. min druhej tretiny sa Koložváry spoza bránky natlačil pred Hudáčka, ale ten jeho pokus vyrazil. V 25. min po obliehaní trenčianskej bránky Tomík bejzbalovo vo vzduchu doklepol puk do bránky – 1:0. Dukla vyrovnala v 26. min, keď na konci peknej akcie bol pri presilovke Kollár. Do druhej polovici stretnutia vkročili Košičania druhým gólom – od modrej sa v presilovke presadil Grman. Hiadlovský potom zlikvidoval bekhend Grona a vyrazil strelu Jenčíka. Dvadsaťsedem sekúnd pred druhou prestávkou hostia vyrovnali. Puk sa odrazil od mantinelu, Hudáček bol mimo bránky a Jánoš zakončoval úplne pohodlne – 2:2.

V 43. min Hudáček strelu len vyrazil a po spätnej prihrávke Jánoša sa puk dostal ku Kopeckému, ktorý dostal Duklu do vedenia. Košičanom sa podarilo vyrovnať zásluhou Andrašovského. Ten prekonal Hiadlovského v 47. min bekhendom. V 55. min si Hiadlovský poradil s Tomíkovou jedovkou. V 59. min hlavný rozhdoca Peter Grečko po konzultácii s videoarbitrom najskôr strelu Pašeka posúdil ako gólovú, ale po opakovanom telefonickom rozhovore gól neuznal. V predĺžení si jedinú vážnejšiu príležitosť vypracoval Gron, ale rozhodlo sa až v samostatných nájazdoch, kde sa ako jediný presadil Pardavý.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Sme nespokojní s efektivitou a dôraznosťou pri našom zakončení. Aj keď sme tých striel mali veľa, chýbala nám presnosť, agresivita, moment prekvapenia. Druhým dôvodom, ktorý dnes rozhodoval, boli dve nevyužité presilovky piatich proti trom a nevyužitá početná výhoda štyroch proti trom v predlžení.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Našim zámerom bolo v Košiciach získať nejaké body. Podarilo sa nám to. Dôležité bolo, že sa nám podarilo ubrániť väčšie množstvo domácich presiloviek. S výsledkom sme spokojní, aj keď si dovolím tvrdiť, že sme mohli získať ešte o bod viac. Toto mužstvo ukázalo srdiečko a charakter.“

Viac k osobe Juraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMiroslav ŠatanPeter FrühaufRichard HunaRóbert Huna