Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centroom v Piešťanoch
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Polyfunkčný objekt Centroom v Piešťanoch, ktorý má vážne statické problémy. Za určitých okolností hrozí budove reťazové zrútenie. Foto: SITA/ Pavol Machovič
9. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Piešťany pre hrozbu pádu Centroomu zriadili krízový štáb

PIEŠŤANY 9. októbra (WebNoviny.sk) – Za statickými problémami budovy Centroom v Piešťanoch je jednoznačne chyba v projekte, konkrétne v statickej časti. Po preštudovaní statického posudku to tvrdí vedúci stavebného oddelenia Mestského úradu v Piešťanoch Ivan Pauer. Zároveň však za problémami vidí aj súbeh viacerých iných okolností. Stavebný úrad nariadil vo štvrtok budovu vypratať, pretože jej hrozí reťazové zrútenie.

O strechu nad hlavou tak dočasne prišlo asi 50 ľudí. Piati z nich podľa hovorkyne Piešťan Evy Bereczovej využili ponuku radnice na náhradné ubytovanie a dočasne sa presťahovali do penziónu Bodona. Ostatní si náhradné bývanie zabezpečili sami, najčastejšie u svojich príbuzných.

Prvotná príčina je v projekte

,,Otázkou je, ako bola stavba budovaná, ako si zhotoviteľ skontroloval projektovú dokumentáciu. Mal by to robiť, lebo aj on zodpovedá za stavbu. A otázkou je, ako si robil svoju prácu stavebný dozor,“ povedal Pauer.

,,Je to súbeh viacerých problémov, ale rozhodne prvotná príčina je, podľa statického posudku, v projekte,“ zdôraznil. Zhotoviteľom zakladania stavby, zvislých a horizontálnych nosných konštrukcií bola firma Vesstav z Topoľčian, ktorá už neexistuje. Z obchodného registra bola vymazaná pred rokom.

Centroom
Foto: SITA/ Pavol Machovič

Centroom bol kolaudovaný pred piatimi rokmi

Projektantom statiky budovy Centroom bol Ján Tomčáni, ktorý je spájaný s niektorými po statickej stránke problémovými stavbami v Bratislave. Spoločnosť Centroom, ktorá bola investorom polyfunkčného objektu v Piešťanoch, však tvrdí, že Tomčáni nebol pri tejto investícii ich partnerom, ani si ho nevyberali. Partnerom investora bola projekčná kancelária.

Polyfunkčný objekt Centroom v blízkosti piešťanského Auparku bol kolaudovaný pred piatimi rokmi. Okrem obchodov a kancelárskych priestorov je v ňom aj 44 bytov, prakticky všetky sú už predané.

Aupark problémy so statikou nemá

Budova piešťanského Auparku je úplne bezpečná, problémy so statikou má len susediaci objekt Centroom. Obchodné centrum je otvorené, pravdepodobne však pre vytýčenú ochrannú zónu čiastočne obmedzí vjazd do parkovacích priestorov. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.

,,Budova Auparku je od problematickej susediacej budovy Centroom dostatočne oddelená a zabezpečená ochrannými múrmi a dilatačnou medzerou,“ uviedol riaditeľ Auparku Piešťany Jozef Recska. Ochranná zóna vytýčená okolo ohrozenej budovy stavebným úradom môže v najbližších dňoch znížiť komfort vjazdu do parkovísk obchodného centra. Vedenie Auparku zvažuje možnosti, ako zabezpečiť plynulosť premávky.

Vedúci stavebného oddelenia Mestského úradu v Piešťanoch Ivan Pauer potvrdil, že problémy polyfunkčného objektu Centroom nemajú nič spoločné so susednou budovou Auparku.

Odporúčané články

Piešťanskému Centroomu hrozí zrútenie, obyvateľov evakuovali Muža zavalila v Piešťanoch oceľová konštrukcia, neprežil

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...