Pilot lietadla sa pokúšal pristáť niekoľkokrát

Crash
Foto: SITA/AP

MOSKVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Pilot lietadla, na palube ktorého sa nachádzal poľský prezident Lech Kaczynski, sa pred haváriou údajne pokúšal pristáť niekoľkokrát. S odvolaním sa na očitých svedkov o tom informoval poľský denník Gazeta Wyborcza. Andrej Jevsejenkov, hovorca guvernéra Smolenskej oblasti, oznámil, že kontrolná veža na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj pilotovi radila, aby pre hustú hmlu pristál radšej v bieloruskom Minsku. Odtiaľ by sa účastníci spomienkovej slávnosti v Katyni na miesto obradu mohli dopraviť iným spôsobom. Pilot aj prezident sa aj napriek zlému počasiu rozhodli pristáť na letisku Smolensk-Severnyj.

Ako Jevsejenkov ďalej pre Gazetu Wyborczu uviedol, pol hodiny pred pristátím prezidentovho lietadla malo na letisku Severnyj pristáť vojenské lietadlo typu Il-76 letiace z Moskvy. Na jeho palube sa nachádzala časť dôstojníkov Federálna bezpečnostnej služby. Pilot lietadla, dôkladne oboznámený s momentálnymi leteckými podmienkami, sa dvakrát pokúšal pristáť. Nakoniec stroj obrátil a vrátil sa na moskovské letisko Vnukovo.

Lietadlo prezidenta Kaczynského sa pokúsilo pristáť štyrikrát. Poliak bývajúci v hoteli v blízkosti miesta nehody uviedol, že lietadlo sa pri poslednom pokuse dotklo ľavým krídlom stromov, spadlo na zem a rozpadlo sa. Po páde začalo okamžite horieť. Záchranári dorazili na miesto katastrofy po niekoľkých minútach.

Informáciu, že príčinou havárie lietadla bolo zachytenie krídiel lietadla o stromy potvrdil aj hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Piotr Paszkowski. „Technický stav vládnych lietadiel je dôkladne kontrolovaný a žiadny stroj s technickou poruchou nemôže vzlietnuť. V tomto okamihu môžeme predpokladať, že lietadlo bolo plne technicky funkčné, no je možné, že počas letu sa mohla vyskytnúť nejaká technická porucha,“ uviedol Paszkowski. Lietadlo, ktoré havarovalo, podstúpilo vo februári celkovú kontrolu.

Pri sobotnej havárii lietadla počas pristávania na západe Ruska zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka spolu s 94 ďalšími cestujúcimi. Guvernér smolenského regiónu, kde sa tragédia odohrala, potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že prezident s manželkou boli na palube lietadla.

Kaczynski bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi na palube bol šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, guvernér národnej banky Slawomir Skrzypek, šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski či zástupca ministra zahraničia Andrzej Kremer. Premiér Donald Tusk zvolal vo Varšave mimoriadne zasadnutie kabinetu. Prezidentské právomoci prevezme predseda parlamentu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskLech KaczynskiSlawomir Skrzypek