Pilot zrúteného vrtuľníka bol blízka rodina prezidenta Kisku

Ján Rušin
Člen posádky havarovaného vrtuľníka Bell 429, pilot Ján Rušin. Foto: ATE, facebook/AndrejKiska - koláž Wbn

BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Pilot vrtuľníka Janko Rušin, večne usmiaty chalan, bol blízka rodina prezidenta Andreja Kisku. Uviedol to na svojom facebookovom profile.

Obrazom: Na strednom Slovensku sa zrútil záchranársky vrtuľník

„Záchranári nasadzujú každý deň svoj život, aby pomohli iným. Každé ráno idú do práce s tým, že nevedia, čo ich čaká, kam poletia, komu budú pomáhať. A každé ráno sa s pusou a prianím krásneho dňa lúčia so svojimi najbližšími, manželmi, manželkami, deťmi. Včera večer ani dnes ráno sa so svojimi najbližšími už nestretli. Ostali oči plné sĺz, v nás všetkých je pocit obrovského smútku,“ napísal prezident s tým, že jeho rodine, ako aj pozostalým všetkých obetí vyslovuje úprimnú sústrasť.

Na palube boli traja členovia posádky a premiér

Pri Banskej Bystrici v lokalite Strelníky sa zrútil záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE s trojčlennou posádkou a zranenou osobou. Na palube s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali okrem pilota Jána Rušina aj lekárka Patrícia Krajňáková, záchranár František Bartoš a 38-ročný pacient.

Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril aj minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS). „Ako vojak som niekoľkokrát zažil situácie, keď som musel blízkym oznámiť, že ich rodinný príslušník prišiel o život pri plnení svojich úloh. Viem sa preto vžiť do tragédie, akou je tá pri obci Strelníky, keď príde o život niekto, kto pomáha niekomu inému,“ napísal Gajdoš na svojom facebookovom profile.

Ako dodal, v noci pri lokalizácii pomáhali aj vojaci z leteckej pátracej záchrannej služby. „Náš vrtuľník podozrivé miesto havárie lokalizoval a dal súradnice hasičom a policajnému zboru. Následne vrtuľník ministerstva vnútra miesto tragédie potvrdil. Samozrejme, v prípade požiadaviek rezortu vnútra sme pripravení pomôcť,“ dodal šéf rezortu obrany.

Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril aj premiér Fico

Obete tragickej havárie si pred hlasovaním o návrhoch zákonov uctili aj poslanci. „Česť pamiatke zosnulých, vzdajme im úctu a pozdravme všetkých ich príbuzných,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko pred hlasovaním Národnej rady SR. Vyjadril ľútosť nad nehodou.

Pozostalým po obetiach vyjadril úprimnú sústrasť aj premiér Robert Fico. „Moja úcta a vďaka vždy patrila ľuďom, ktorí denne nasadzujú svoje životy, aby pomohli a zachránili iné, ktoré sa ocitli v tiesni. Medzi nich, bezpochyby, patrili aj traja členovia posádky záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa včera v noci zrútil. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť rodine troch záchranárov i príbuzným pacienta, ktorému už, žiaľ, nemohli pomôcť,“ napísal Fico na Facebooku.

S hlbokým pohnutím prijali správu o páde vrtuľníka členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru vo Vysokých Tatrách. „Tragédiu vnímame o to emotívnejšie, že posádku tvorili skúsení ľudia, ktorí boli našimi priateľmi, s ktorými sme neraz spolupracovali, a s ktorými nás spájala ochrana najvyšších ľudských a spoločenských hodnôt, teda zdravia a života človeka,“ uvádza sa vo vyjadrení.

Navyše, tragédia sa stala v čase, keď si záchranári pripomínali nešťastnú udalosť z júla minulého roku. Pri podobnej tragédii v Slovenskom raji vtedy rovnako zahynuli ich priatelia a záchranári.

„Keď iba nedávno spoločnosť ATE Poprad doplnila svoj letecký park o nový výkonný vrtuľník, želali sme si všetci spoločne, aby bol prínosom pre čo najúčinnejšie napĺňanie tohto poslania. Stredajšia tragédia však naše želania posunula, žiaľ, do roviny nesplnených,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré médiám poskytol Jaroslav Švorc, predseda spomínaného dobrovoľného zboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter GajdošRobert Fico
Firmy a inštitúcie AIR Transport Europe