Pilota havarovaného lietadla vraj oslepil neznámy záblesk

Sanfrancisco lietadlo
Vrak juhokórejského lietadla, ktoré havarovalo na letisku v americkom San Franciscu. Foto: SITA/AP

SAN FRANCISCO 11. júla (WEBNOVINY) – Piloti havarovaného lietadla juhokórejskej spoločnosti, ktoré v sobotu tvrdo pristálo na sanfranciskom letisku, po páde nariadili neevakuovať cestujúcich.

V stredu to uviedli americkí vyšetrovatelia zaoberajúci sa smrteľnou nehodou, pri ktorej zomreli dvaja ľudia.

Američania po vypočutí pilotov a časti posádky zistili, že evakuácia horiaceho stroja sa začala až po 90 sekundách od zastavenia mimo pristávacej dráhy letiska. Americké orgány to označili za „nezvyčajné a nepochopiteľné“. Zmenu nariadenia spôsobil až oznam posádky o plameňoch, ktoré stroj zachvátili.

Pilot, ktorý vykonával pristávací manéver, vyšetrovateľov taktiež informoval o svojom údajnom dočasnom oslepení neznámym zábleskom svetla. Stalo sa tak podľa neho približne 150 metrov nad zemou, teda viac ako pol minúty pred nárazom do vlnolamu na začiatku dráhy.

Obrazom: Na letisku v americkom San Franciscu havarovalo juhokórejské dopravné lietadlo

Lietadlo juhokórejskej leteckej spoločnosti Asiana Airlines v sobotu chvostom narazilo o začiatok pristávacej dráhy letiska v San Franciscu, následne sa brušnou časťou kĺzalo po ploche a po otočení okolo svojej osi skončilo značne poškodené a v plameňoch mimo nej. Vážna nehoda na sanfranciskom medzinárodnom letisku si zatiaľ vyžiadala dvoch mŕtvych a 180 vážne zranených.

Podľa predbežných zistení bola príčinou nešťastia veľmi nízka pristávacia rýchlosť a neskúsenosť pilota so daným typom lietadla. Na jeho palube sa v čase tragédie nachádzalo viac ako 300 ľudí. Stroj typu Boeing 777, ktorý letel zo Soulu, je jedným z najpoužívanejších na svete a pre jeho veľkú kapacitu ho využívajú najmä na dlhšie medzikontinentálne lety.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom