Piloti Lufthansy so štrajkom nepochodili, chystajú ďalší

Lufthansa lietadla
Najnovší štrajk vyvolal neúspech rokovaní o mzdách pre 5 400 pilotov Lufthansy. Foto: ilustračné, SITA/AP

FRANKFURT 3. decembra (WEBNOVINY) – Piloti spoločnosti Lufthansa budú vo štvrtok opäť štrajkovať. Avizovaný štrajk sa dotkne diaľkových a nákladných letov.

Informovala o tom odborová organizácia Vereinigung Cockpit (VC) s tým, že štrajk sa nebude týkať krátkych a stredných letov Lufthansy, ani letov nízkonákladových aerolínií Germanwings. Spoločnosť Lufthansa sa pokúša znížiť náklady a konkurovať napríklad spoločnostiam Ryanair či easyJet, čelí však odporu zamestnancov.

„Nemôžeme v tom pokračovať ďalší rok alebo dva. Musíme si sadnúť k rokovaciemu stolu a nájsť riešenie,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Lufthansa Barbara Schädler. Piloti však nemienia ustúpiť a Jörg Handwerg z odborovej organizácie vyhlásil, že štrajky by mohli pokračovať aj v budúcom roku.

Odborová organizácia chce dosiahnuť, aby Lufthansa naďalej umožnila odchádzať pilotom do dôchodku vo veku 55 rokov, pričom by poberali 60 percent výšky svojho platu, kým sa im nezačne riadna penzia. Spoločnosť Lufthansa prišla s ponukou, že dôchodkové výhody zachová pre pilotov, ktorí v spoločnosti začali pracovať skôr než v tomto roku. V prípade nových pilotov však chce zvýšiť najskorší možný vek odchodu do dôchodku. Odbory túto ponuku považujú za neférovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa